Jeśli wyszedł Ci pozytywny test na obecność wirusa HPV, to przede wszystkim wielkie wyrazy uznania, że jesteś w tej uprzywilejowanej, wyedukowanej grupie osób, która kontroluje wirusa HPV.
Mamy blisko 200 typów wirusa: czy wszystkich należy się bać jednakowo?
Czytaj dalej tekst, by dowiedzieć się:
- Co oznacza pozytywny wynik testu HPV?
- Jakie są ścieżki postępowania po wykryciu wirusa HPV?
- Jak często muszę kontrolować wirusa HPV?
- Czy uda mi się wyleczyć wirusa HPV?
- Jak sprawdzić czy na pewno nie mam już HPV?
Table of Contents
Co oznacza pozytywny wynik testu HPV?
Wirusów HPV jest ok. 200. Jeśli robisz test w ramach projektu BadamHPV.pl, wtedy wymaz pobrany przez ciebie samodzielnie we własnej łazience opracowuje jedno z najlepszych laboratoriów w Polsce, które nie tylko informuje o obecności najbardziej onkogennych wirusów, czyli 16,18, ale dostaniesz bardzo konkretną, szczegółową informację o genotypie sześciu najgroźniejszych wirusów, a pozostałe wirusy są pogrupowane w klastry, zależnie od ich zjadliwości. Mamy więc zaawansowaną, bardzo szczegółową wiedzę.
Jeśli więc wynik jest pozytywny, to pierwsze pytanie brzmi, jakim wirusem jesteś zarażona? Zawsze wynik dodatniego badania na HPV musi być skonsultowany z lekarzem, choćby w formie telekonsultacji. Najwięcej stresu przeżywają Panie, które zaczynają na własną rękę googlować, gdyż wtedy przed oczami stają zawsze najbardziej czarne scenariusze. Trzeba więc być w kontakcie z dobrym lekarzem ginekologiem, a tylko tacy udzielają telekonsultacji po otrzymaniu wyniku na obecność wirusa w programie badamHPV.pl.
Stwierdzenie infekcji onkogennym wirusem HPV, a przypomnijmy największe „diabły” to typ HPV 16 18 i 31, wymaga pogłębionej diagnostyki pod kontrolą ginekologa, najczęściej jest to cytologia (najlepiej płynna) bądź od razu kolposkopia.
W XXI wieku w wielu obszarach pojawia się sztuczna inteligencja, podobnie dzieje się w profilaktyce raka szyjki macicy. Mamy możliwość po dodatnim wyniku HPV możemy skorzystać z badania VisualCheck – czyli oceny nabłonka szyjki macicy z użyciem algorytmów sztucznej inteligencji, które korzysta z algorytmów sztucznej inteligencji. W nowoczesnych gabinetach ginekologiczna pacjentka może w czasie tej samej wizyty uzyskać informację, czy istnieje u niej duże ryzyko zmian HSIL (zmiany szyjki macicy dużego stopnia). Badanem takim jest FRD – nowoczesna diagnostyka szyjki macicy z wynikiem po 2 minutach.
Jak długo jestem zarażona wirusem HPV?
Po tym, gdy dowiemy się, jakim wirusem jesteśmy zarażone, zaczniemy zdobywać wiedzę odnośnie tak, jak długo jesteśmy nosicielkami wirusa i czy wirus rozpoczął już zmianę DNA naszych komórek.
Przypomnijmy, wirus HPV jest extra powszechny! 80% osób aktywnych seksualnie zetknie się z nim. Boimy się koronawirusa, podczas gdy HPV jest równie groźby – on po cichu, przez wiele lat pustoszy zdrowie wielu osób na całym świecie. Tylko w Polsce, tylko z powodu raka szyjki macicy umiera rocznie około 1800 kobiet. Cała energia jest więc skierowana na zapobieganie. Stąd na początku tekstu były ukłony dla osób, które wykonują badania, bo to może zapobiec śmierci. Pozytywny wynik testu absolutnie to nie musi być wyrok, przeciwnie w większości przypadków to strażnik zdrowia. Pamiętajmy: nie każdy pozytywny wynik HPV oznacza raka, ale każdy rak szyjki macicy został wywołany przez HPV. Jeśli chcesz się upewnić, że nie masz HPV możesz zamówić test szybko i dyskretnie tutaj.
Jeśli mamy w ręku pozytywny wynik wirusa HPV, to część lekarzy skieruje nas na cytologię płynną, a część od razu do lekarza kolposkopisty na niebolesne badanie, czyli kolposkopię. Obie ścieżki są prawidłowe, ale wiemy, że kolposkopia jest badaniem wiele bardziej dokładnym. Lekarz w trakcie kolposkopii bezboleśnie wybarwia szyjkę macicy i natychmiast podczas badania widzi, jak zaawansowane są zmiany, których dokonał wirus – pobiera wtedy wycinki do badania histopatologicznego. Aby zwiększyć precyzję pobieranych wycinków ginekolog – kolposkopista może wykorzystać nowoczesną technologię ZedScan – skanowanie oporu nabłonka szyjki macicy w poszukiwaniu stanów przedrakowych. Może się też okazać, że nie ma żadnych zmian, że jesteśmy nosicielami wirusa na bardzo wczesnym etapie i że jest duża szansa, że w ciągu 2 lat nasz organizm sam pozbędzie się nieproszonego gościa. Możemy również pod nadzorem lekarza zastosować jeden z dopochwowych preparatów działających immunodulująco i pozytywnie na mikrobiom pochwy, co ułatwia organizmowi walkę z infekcją HPV.
Wirus HPV leczenie, czyli jak pozbyć się wirusa HPV z organizmu?
Zasada jest taka, że w momencie, gdy wiemy, że jesteśmy nosicielami wirusa HPV musimy wszechstronnie zaopiekować się swoim systemem odpornościowym. To jest też czas, kiedy dobrze, zdrowo karmimy swoje ciało, kiedy je solidnie nawadniamy.
W okresie między kolejnymi badaniami takimi jak cytologia LBC czy kolposkopia możemy zastosować przez 3 miesiące dopochwowo DeflaGyn. Preparat ten ma dwa składniki w tym jeden o działaniu antyoksydacyjnym – opatentowane połączenie aktywnego biologicznie selenu i kwasu cytrynowego. Drugim składnikiem jest silnie zmikronizowany dwutlenek krzemu (SiO2), który adsorbuje (wiąże na swojej powierzchni) patogeny w tym wirusy. Stosowanie preparatu może wspomóc organizm w walce z HPV, jednak pamiętajmy, aby leczenie HPV robić pod nadzorem ginekologa.
Jeśli kolposkopista stwierdzi, że wirus już rozpoczął zmianę komórek, pobierze wycinek do badania, które to potwierdzi, to również bierzemy głęboki wdech, gdyż udało się nam “złapać” drania wirusa, w momencie, gdy małoinwazyjnymi metodami, zachowującymi płodność – LEEP elektrokonizacja – możemy wyciąć chore obszary szyjki a często pozbyć się wirusa raz na zawsze.
No i szczepienie. Szczepienie coraz częściej jest wykorzystywane profilaktycznie. Dorośli przyjmują trzy dawki. I badania prowadzone na świecie w kierunku leczniczych właściwości szczepionki są bardzo obiecujące. Czy powinniśmy obawiać się szczepionki przeciw HPV?
Pamiętaj: Stan przedrakowy (HSIL – CIN2/3) można skutecznie leczyć zabiegowo małoinwazyjnym zabiegiem Elektrokonizacji LEEP.
Jak sprawdzić czy na pewno nie mam już HPV?
Badanie można pobrać w gabinecie ginekologicznym, przeważnie robi to lekarz ginekolog, ale często również położna. Nowością jest samopobranie wymazu z pochwy przez pacjentkę we własnej łazience. Zestaw do tzw. selfsamplingu możesz zamówić tutaj a badanie pobierzesz bezboleśnie we własnej łazience.
Dlaczego samopobranie to dobra opcja?
Ponieważ badanie ma taka samą czułość jak wymaz pobrany przez personel medyczny we własnej łazience. Jak udowodnili naukowcy wirus w czasie infekcji znajduje się nie tylko w komórkach nabłonka szyjki macicy, ale również w wydzielinie pochwowe i komórkach pochwy. Dlatego samodzielne pobranie wymazu przy pomocy zestawu EvalynBrush jest takie skuteczne i jednocześnie bezpieczne i komfortowe. Zestaw z dostawą do domu dyskretnie i szybko zamówisz tutaj.
Autor:
Dr n. med. Wojciech Homola, specjalista położnictwa i ginekologii, autor wielu prac naukowych z zakresu HPV oraz profilaktyki raka szyjki macicy, wieloletni wykładowca akademicki