Blog

HPV leczenie – wyszedł mi pozytywny test, co dalej?

virus-hpv

HPV leczenie – wyszedł mi pozytywny test, co dalej?

Jeśli wyszedł Ci pozytywny test na obecność wirusa HPV, to przede wszystkim wielkie wyrazy uznania, że jesteś w tej uprzywilejowanej, wyedukowanej grupie osób, która kontroluje wirusa HPV.

Czytaj dalej tekst, by dowiedzieć się: 

  • Co oznacza pozytywny wynik testu HPV?
  • Jakie są ścieżki postępowania po wykryciu wirusa HPV?
  • Jak często muszę kontrolować wirusa HPV?
  • Czy uda mi się wyleczyć wirusa HPV?

Table of Contents

Co oznacza pozytywny wynik testu HPV?

Wirusów HPV jest ok. 130. Jeśli robisz test w ramach projektu BadamHPV.pl, wtedy wymaz pobrany przez ciebie samodzielnie we własnej łazience opracowuje jedno z najlepszych laboratoriów w Polsce, które nie tylko informuje o obecności najbardziej onkogennych wirusów, czyli 16,18, ale dostaniesz bardzo konkretną, szczegółową informację o genotypie sześciu najgroźniejszych wirusów, a pozostałe wirusy są pogrupowane w klastry, zależnie od ich zjadliwości. Mamy więc zaawansowaną, bardzo szczegółową wiedzę. 

Jeśli więc wynik jest pozytywny, to pierwsze pytanie brzmi, jakim wirusem jesteś zarażona? Zawsze wynik dodatniego badania na HPV musi być skonsultowany z lekarzem, choćby w formie telekonsultacji. Najwięcej stresu przeżywają Panie, które zaczynają na własną rękę googlować, gdyż wtedy przed oczami stają zawsze najbardziej czarne scenariusze. Trzeba więc być w kontakcie z dobrym lekarzem ginekologiem, a tylko tacy udzielają telekonsultacji w badamHPV.pl.

Jak długo jestem zarażona wirusem HPV?

Po tym, gdy dowiemy się, jakim wirusem jesteśmy zarażone, zaczniemy zdobywać wiedzę odnośnie tak, jak długo jesteśmy nosicielkami wirusa i czy wirus rozpoczął już zmianę DNA naszych komórek. 

Przypomnijmy, wirus HPV jest extra powszechny! 80% osób aktywnych seksualnie zetknie się z nim. Boimy się koronawirusa, podczas gdy HPV jest równie groźby – on po cichu, przez wiele lat pustoszy zdrowie wielu osób na całym świecie. Tylko w Polsce, tylko z powodu raka szyjki macicy umiera rocznie około 1800 kobiet. Cała energia jest więc skierowana na zapobieganie. Stąd na początku tekstu były ukłony dla osób, które wykonują badania, bo to może zapobiec śmierci. Pozytywny wynik testu absolutnie to nie musi być wyrok, przeciwnie w większości przypadków to strażnik zdrowia. Pamietajmy: nie każdy pozytywny wynik HPV oznacza raka, ale każy rak szyjki macicy został wywołany przez HPV.

Badania, które następują po tym, jak otrzymamy pozytywny wynik testu HPV

Jeśli mamy w ręku pozytywny wynik wirusa HPV, to część lekarzy skieruje nas na cytologię płynną, a część od razu do lekarza kolposkopisty na niebolesne badanie, czyli kolposkopię. Obie ścieżki są prawidłowe, ale wiemy, że kolposkopia jest badaniem wiele bardziej dokładnym. Lekarz w trakcie kolposkopii bezboleśnie wybarwia szyjkę macicy i natychmiast podczas badania widzi, jak zaawansowane są zmiany, których dokonał wirus – pobiera wtedy wycinki do badania histopatologicznego. Może się też okazać, że nie ma żadnych zmian, że jesteśmy nosicielami wirusa na bardzo wczesnym etapie i że jest duża szansa, że w ciągu 2 lat nasz organizm sam pozbędzie się nieproszonego gościa. Możemy również pod nadzorem lekarza zastosować jeden z dopochwowych preparatów działających immunodulująco i pozytywnie na mikrobiom pochwy, co ułatwia organizmowi walkę z infekcją HPV.

Zasada jest taka, że w momencie, gdy wiemy, że jesteśmy nosicielami wirusa HPV musimy wszechstronnie zaopiekować się swoim systemem odpornościowym. To jest też czas, kiedy dobrze, zdrowo karmimy swoje ciało, kiedy je solidnie nawadniamy.  Niektóre panie zamawiają też wyciąg z grzybów shitake AAHC. Nie ma jeszcze naukowych badań potwierdzających skuteczność takiego postępowania w pozbyciu się wirusa HPV, ale na pewno to nie zaszkodzi. 

Jeśli kolposkopista stwierdzi, że wirus już rozpoczął zmianę komórek, pobierze wycinek do badania, które to potwierdzi, to również bierzemy głęboki wdech, gdyż udało się nam “złapać” drania wirusa, w momencie, gdy małoinwazyjnymi metodami, zachowującymi płodność, (LEEP) możemy wyciąć chore obszary szyjki a często pozbyć się wirusa raz na zawsze.

No i szczepienie. Szczepienie coraz częściej jest wykorzystywane profilaktycznie. Dorośli przyjmują trzy dawki. I badania prowadzone na świecie w kierunku leczniczych właściwości szczepionki są bardzo obiecujące.