Leczenie kłykcin kończystych: metody terapeutyczne i ich skuteczność

Czego dowiesz się z tego artykułu.

Zakażenie wirusem HPV może powodować występowanie kłykcin kończystych, zwanych brodawkami płciowymi. Kłykciny kończyste to jedna z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Można skutecznie leczyć skutki zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. W naszym artykule przeczytasz o dostępnych metodach leczenia kłykcin kończystych. Omówimy także skuteczność poszczególnych metod leczenia.

Zakażenie HPV zazwyczaj ustępuje samoistnie bez wdrożenia leczenia. Jednak może się zdarzyć, że wirus HPV ujawni się i spowoduje choroby skóry i bło śluzowych okolic intymnych, czyli kłykciny kończyste. Najczęściej występujące na zewnętrznych narządach płciowych.

Zakażenie wirusem HPV – typem wysokoonkogennym – jest szczególnie groźne dla kobiet, gdyż jest najczęstszą przyczyną powstania raka szyjki macicy. A rak szyjki macicy wciąż jest znaczącą przyczyną przedwczesnych zgonów u Polek.

Czy wiesz, że kłykciny kończyste to schorzenie wywołane przez wirusy brodawczaka ludzkiego HPV?

Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV jest odpowiedzialne za powstawanie kłykcin kończystych narządów płciowych.

Miejscem najbardziej sprzyjającym do powstawania zmian (kłykcin kończystych) w obrębie skóry oraz błon śluzowych są powierzchnie, na których w trakcie stosunków seksualnych mogą powstawać mikrourazy (np przedsionek pochwy) – zwracają uwagę specjaliści z Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea.

Brodawki płciowe u kobiet pojawiają się na wargach sromowych mniejszych, a rzadziej większych. Mogą być zlokalizowane również na szyjce macicy.

Brodawki weneryczne u mężczyzn znajdują się na trzonie prącia, u ujścia cewki moczowej i wokół odbytu. Kłykciny kończyste występują także w obrębie jamy ustnej (częściej u mężczyzn i są skutkiem oralnych stosunków seksualnych).

Brodawkom płciowym rzadko towarzyszą objawy subiektywne, takie jak świąd, czy bolesność, co zazwyczaj prowadzi do późnego diagnozowania zmian patologicznych.

W przypadku brodawek płciowych do zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV dochodzi podczas stosunków seksualnych. Większość Pacjentów zgłasza się do lekarza dopiero, gdy nieestetyczne zmiany są źródłem dyskomfortu i wstydu.

Brodawki płciowe diagnozuje się na podstawie charakterystycznego obrazu klinicznego. Lekarz musi dokładnie obejrzeć nie tylko skórę w okolicy narządów płciowych, ale także okolice odbytu i pachwin.

Zmiany wywołane przez wirusy brodawczaka ludzkiego mogą znajdować się w miejscach trudnych do oceny w trakcie rutynowego badania.

Dlatego często u Pacjentów należy wykonać proktoskopię. W przypadku Pań jest zalecane obowiązkowe badanie ginekologiczne.

Jeśli zaważyłaś u siebie kłykciny kończyste warto wykonać test na obecność wysokoonkogennych typów wirusa HPV, ponieważ często zarażamy się kilkoma typami jednocześnie.

Czy wiesz, że test na obecność wysokoonkogennych typów wirusa HPV możesz pobrać we własnej łazience? Więcej o tej metodzie przeczytasz tutaj.

W przypadku potwierdzenia infekcji jednym z wysokoonkogennych typów wirusa hpv lekarz ginekolog często zleca badanie kolposkopowe. Na czy polega kolposkopia dowiesz się z naszego kolejnego artykułu.

A czy wiesz, że u około 25 proc. kobiet kłykciny kończyste zewnętrznych narządów płciowych współistnieją ze zmianami skórnymi w pochwie albo na szyjce macicy?

Obecność brodawek płciowych jest uciążliwa, ale jest możliwe ich leczenie.

W leczeniu kłykcin kończystych stosuje się różne metody, jednakże żadna z nich nie gwarantuje 100 proc. efektu i braku nawrotów.

Szacunki mówią, że nawroty brodawek płciowych po leczeniu dotyczą zwykle od 20 do 40 proc. Pacjentów (w zależności od zastosowanej metody).

Największą skutecznością charakteryzuje się leczenie chirurgiczne – usuwanie zmian metodami fizycznymi.

Jednak wszystkie dostępne metody leczenia kłykcin kończystych wiążą się z dyskomfortem. Powodują:

  • świąd
  • pieczenie
  • ból
  • obrzęk
  • owrzodzenia.

Wybór metody leczenia kłykcin kończystych zależy od wielkości zmian.

Możemy wyróżnić dwie grupy metod leczenia kłykcin kończystych:

  • preparaty zapisywane na receptę przez lekarza do samodzielnego przeprowadzenia w zaciszu własnego domu
  • wykorzystywane wyłącznie przez specjalistów w lecznictwie ambulatoryjnym

Leki do samodzielnego stosowania np maści i kremy muszą być przepisane przez lekarza.

Podofilotoksyna zawiera wyciąg z roślin iglastych i berberysowatych. Jest to silny środek antymitotyczny, powoduje martwicę komórek nabłonka. Działania niepożądane – ból i pieczenie. Odsetek wyleczeń wynosi 43-83 proc. Nawroty zmian po leczeniu wynoszą nawet 100 proc.

Imikwimod, czyli modulator odpowiedzi immunologicznej. Odsetek wyleczeń wynosi 35-68 proc. Nawroty zmian 6-26 proc. Działania niepożądane – reakcja podrażnieniowa, silny stan zapalny.

Sinekatechina –wyciąg z zielonej herbaty zawiera silne przeciwutleniacze mające właściwości przeciwwirusowe oraz przeciwnowotworowe. Odsetek wyleczeń wynosi 48-70 proc. Nawroty zmian 1-11,8 proc. Działania niepożądane -rumień, świąd, obrzęk.

Maść na brodawki płciowe stosuje się aż do całkowitego ustąpienia wykwitów.

Metody stosowane przez specjalistów w lecznictwie ambulatoryjnym

Krioterapia –w tym przypadku stosuje się ciekły azot do mrożenia zmian skórnych.

Krioterapię stosuje się w odstępach tygodniowych. Odsetek wyleczeń wynosi 44-75 proc. Nawroty zmian – 20-42 proc. Działania niepożądane – przebarwienia, bliznowacenia.

Skuteczność tej metody w dużym stopniu zależy od doświadczenia lekarza.

Kwas trójchlorooctowy jest to środek silnie odwadniający, powodujący martwicę tkanek. Stosuje się w odstępach tygodniowych.

Odsetek wyleczeń wynosi 51-81 proc. Nawroty zmian – 36 proc.

Wywołuje działania niepożądane w postaci obecności owrzodzeń i blizn w przypadku zbyt obfitego użycia preparatu.

W leczeniu kłykcin kończystych metodami chirurgicznymi stosuje się m.in. łyżeczkowanie zmian bądź usuwanie laserowe. Odsetek wyleczeń wynosi nawet 89 -100 proc. a nawroty zmian 19-29 proc.

Jak pozbyć się wirusa hpv z organizmu? przeczytaj nasz kolejny artykuł.

Autor:

Dr n. med. Wojciech Homola, specjalista położnictwa i ginekologii, autor wielu prac naukowych z zakresu HPV oraz profilaktyki raka szyjki macicy, wieloletni wykładowca akademicki. Na codzień prowadzi ciąże, pomaga w doborze antykoncepcji, wykonuje kolposkopie, histeroskopie oraz elektrokonizacje  szyjki macicy.

Test na HPV
Test na HPV
  • Test mający na celu, rozpoznanie genotypu wirusa HPV.
  • Test wykrywający obecność typów wirusa HPV, które zwiększają ryzyko na powstanie raka szyjki macicy.
Shopping Cart