Czego dowiesz się z tego artykułu.
Niedrożność jajowodów jest jedną z najczęściej spotykanych przyczyn niepłodności. W diagnostyce niepłodności wskazane jest, aby spróbować dowiedzieć się, co jest min. przyczyną niedrożności jajowodów. Trzeba przeprowadzić ocenę drożności jajowodów. -Wykonuje się badanie drożności jajowodów metodą sono HSG lub za pomocą klasycznego HSG – wyjaśniają lekarze ginekolodzy z Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea. Ocena drożności jajowodów odbywa się także za pomocą laparoskopii. W naszym artykule porównamy dostępne metody badania drożności jajowodów, celem oceny ich skuteczności, precyzji, bezpieczeństwa i dostępności.
Jak podkreślają specjaliści z Centrum FemiMea, sprawdzenie drożności jajowodów jest podstawą w diagnostyce i leczeniu niepłodności. Prawidłowa drożność jajowodów jest niezbędna do naturalnego zapłodnienia. Warto wiedzieć, że drożność jajowodów jest wymagana, aby doszło do połączenia komórki jajowej z plemnikiem i aby zapłodniona komórka jajowa została bezpiecznie przetransportowany do jamy macicy.
– Badanie drożności jajowodów wykonuje się, gdy przez co najmniej rok, pomimo regularnego współżycia w dni płodne, bez stosowania antykoncepcji, nie udaje się zajść w ciążę – precyzują lekarze z Centrum FemiMea. Za regularne współżycie bez zabezpieczenia uznaje się 3-4 stosunki w tygodniu.
– Podczas wykonania badania drożności jajowodów można poznać przyczynę problemów z zajściem w ciążę i wdrożyć odpowiednie leczenie – zaznaczają nasi rozmówcy.
Zapamiętaj: Istnieją różne metody badania drożności jajowodów. Do najpopularniejszych należą:
- HSG (histerosalpingografia)
- HyCoSy (naczej HyFoSy) - sonosalpingografia
- laparoskopia z chromotubacjąBadanie MRI (rezonans magnetyczny wykonuje się w przypadku, gdy jest podejrzenie endometriozy).
HSG – Histerosalpingografia
Badanie drożności jajowodów metodą HSG pozwala ocenić wielkość jamy macicy i jej kształt oraz zweryfikować, czy drożność jajowodów jest prawidłowa. Histerosalpingografia jest jednym z podstawowych badań, które stosuje się w diagnostyce niepłodności. Jest to badanie rentgenowskie, polegające na robieniu zdjęć, po podaniu jodowego środka kontrastowego.
Metoda ta jest powszechnie stosowana w warunkach szpitalnych. Jest badaniem inwazyjnym i wymaga znieczulenia, czasem nawet znieczulenia ogólnego. Przed zabiegiem należy skonsultować z lekarzem prowadzącym, lub lekarzem wykonującym badanie. Zleci wykonanie wymazów z kanału szyjki macicy i pochwy. Dużą zaletą badania HSG jest jego wysoka skuteczność i precyzja. Badanie HSG jest przy tym relatywnie bezpieczne, aczkolwiek z uwagi na użycie promieniowania rentgenowskiego obciążające dla układu rozrodczego kobiety.
Po zabiegu mogą pojawić się powikłania, takie jak np. bolesne skurcze macicy, rzadko zapalenie przydatków. Ocena drożności jajowodów metodą sono HSG staje się coraz mniej popularna na rzecz mniej inwazyjnych technik wykorzystujących ultrasonografię i bezpieczniejszy kontrast. Przede wszystkim ze względu na to, że nie ma konieczności stosowania urządzenia rentgenowskiego w czasie badania. Warto wiedzieć, że sonosalpingografia (HyCoSy/HyFoSy) jest metodą nowocześniejszą niż histerosalpingografia.
Sono HSG
Sono HSG jest badaniem małoinwazyjnym, bezbolesnym i bezpiecznym. Może być wykonane w warunkach ambulatoryjnych. W cyklu poprzedzającym badanie drożności jajowodów, powinnaś mieć pobrany wymaz bakteriologiczny z pochwy, co pomoże wykluczyć stany zapalne w obrębie narządów płciowych. W przypadku wystąpienia takiego stanu zapalnego obowiązkowe jest leczenie. Jeśli Pacjentka nie rozpocznie leczenia, badanie nie zostanie wykonane. Nie jest potrzebne znieczulenie. Prewencyjnie, aby złagodzić ewentualny dyskomfort lekarze zalecają, aby godzinę przed zabiegiem zażyć lek przeciwbólowy. Podczas badania sono HSG jest podawany przez szyjkę macicy specjalny kontrast piankowy do jamy macicy i jajowodów, pod kontrolą USG. Badanie wykonuje się w pierwszej fazie cyklu, po ustaniu krwawienia miesięcznego, przed wystąpieniem owulacji. Atutem tego badania jest kontrast nie zawierający jodu.
Więcej o tej metodzie znajdziesz też tutaj.
Badanie sono HSG charakteryzuje się nieznacznie mniejszą skutecznością w porównaniu do tradycyjnej metody HSG.
W diagnostyce niepłodności często wykorzystuje się także laparoskopię.
– Zabieg ten umożliwia precyzyjną ocenę budowy i położenia narządów miednicy mniejszej, drożności jajowodów (tzw. chromoperturbacja) oraz lokalizację ewentualnych zrostów i zdiagnozowanie endometriozy – zwracają uwagę lekarze ginekolodzy z Centrum FemiMea.
Jest to metoda inwazyjna. Zabieg odbywa się w szpitalu, w znieczuleniu ogólnym. Wymaga hospitalizacji, a Pacjentka jest narażona na ryzyko pozabiegowych powikłań. Od razu uspokajamy: Zdarzają się one jednak bardzo rzadko. Są to np krwawienia w obrębie narządów płciowych.
Laparoskopia
Laparoskopia jest metodą skuteczną, precyzyjną i przy tym bezpieczną. Na pewno jest obarczona mniejszym ryzykiem, niż klasyczne operacje związane z otwarciem jamy brzusznej w tzw. laparotomii.
Pozwala na wykonanie tzw. zabiegów naprawczych, polegających na usuwaniu zmian, wpływających na płodność kobiety, takich, jak np:
- udrożnienie jajowodów poprzez usunięcie zrostów
- usunięcie torbieli i mięśniaków macicy.
Natomiast chromopertubacja jest zabiegiem inwazyjnym, umożliwiającym ocenę drożności jajowodów oraz usunięcie zrostów w czasie laparoskopii. Zabieg wykonuje się techniką laparoskopową, czyli jest wymagane wprowadzenie do jamy brzusznej narzędzi chirurgicznych, przez małe nacięcia na skórze brzucha. Chromopertubację wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, w szpitalu. W przypadku, gdy wyczerpały się wszystkie inne metody diagnostyczne.
Jeśli masz problemy z zajściem w ciążę umów się razem z partnerem do jednego z naszych specjalistów położnictwa i ginekologii na kompleksową wizytę Diagnostyka Niepłodności w czasie której lekarz po zebraniu szczegółowego wywiadu zaproponuje plan działania.
Dr n. med. Wojciech Homola, specjalista położnictwa i ginekologii, autor wielu prac naukowych, min. z zakresu diagnostyki prenatalnej, infekcji HPV oraz profilaktyki raka szyjki macicy, wieloletni wykładowca akademicki. Na codzień prowadzi ciąże, wykonuje zabiegi HyFoSy, pomaga w doborze antykoncepcji, wykonuje kolposkopie, histeroskopie oraz elektrokonizacje szyjki macicy.