Spis treści
Mam HPV, co z seksem? – to pytanie pojawia się, gdy dowiadujesz się, że jesteś zarażona wirusem brodawczaka ludzkiego. Zaczynasz się zastanawiać, od kogo się zaraziłaś i kogo mogłaś zarazić. Czy należy szukać winnych? Na pytania o wirusa HPV, seks i związki odpowiada dr n. med. Wojciech Homola, specjalista położnictwa i ginekologii.
Czy pozytywna diagnoza testu " jestem zarażona wirusem brodawczaka ludzkiego" oznacza, że zrobiłam coś złego?
Mam powód do wstydu?
Absolutnie nie! HPV (Human Papilloma Virus) to najczęstszy wirus przenoszony drogą płciową. Na świecie nosicielami HPV są miliony osób. Około 80% ludzi aktywnych seksualnie będzie miało kontakt przez całe swoje życie z wirusem brodawczaka ludzkiego. Wirusa HPV najczęściej wykrywamy po nieprawidłowej cytologii szyjki macicy.
Jeśli jesteś aktywna seksualnie, to jest to jedno z zagrożeń, z którymi się stykasz. Absolutnie nie masz powodów do wstydu, jeśli masz infekcję HPV! Warto nie bać się tematu – wirus brodawczaka ludzkiego nie powinien być tabu – sensownie jest skorzystać z porady lekarskiej. Szczególnie dlatego, że u niektórych osób (na szczęście nielicznych) wirus brodawczaka ludzkiego może na wiele lat zagościć w komórkach szyjki macicy i spowodować rozwój raka szyjki macicy. Na szczęście rak szyjki macicy rozwija się latami, bo od momentu gdy wirus brodawczaka ludzkiego wniknie do komórek szyjki do rozwoju raka szyjki macicy zajmuje 7-9 lat.
Jestem zakażona wirusem HPV.
Kiedy i od kogo mogłam zarazić się wirusem HPV?
Jak można zarazić się HPV przeczytasz tutaj.
Możemy być nosicielami HPV, nie wiedząc o tym. Infekcja potrafi przebiegać przez wiele lat kompletnie bezobjawowo, gdy wirus jest dla nas niewidoczny ale prowadzi już swoją krecią robotę w komórkach nabłonka szyjki macicy. Będąc w różnych związkach, ciężko jest więc ustalić, kiedy konkretnie zaraziliśmy się i od kogo. I kto komu w związku przekazał wirus brodawczaka ludzkiego. Może być tak, że kobieta ma infekcję HPV, ale zaraziła się nią od partnera. A do zakażenia doszło np. poprzez kontakt z wirusem w publicznej toalecie, łaźni itp. Jest to jednak bardzo żadka i mało prawdopodobna sytuacja.
Pozytywny wynik testu nie jest więc dowodem na niewierność w związku.
Do zakażenia wirusem HPV najczęściej dochodzi przez seks?
Do przeniesienia wirusa hpv z jednej osoby na drugą z reguły dochodzi przez kontakt seksualny: waginalny, analny czy seks oralny. Wirus jest jednak sprytniejszy niż inne choroby przekazywane drogą płciową. Np. chlamydia czy rzeżączka dają uciążliwe objawy oraz wymagają wymiany płynów ustrojowych. HPV do transmisji wystarczy kontakt z nabłonkiem.
Mamy różne typy HPV. Czy wszystkie są tak samo groźne?
Istnieje blisko 200 genotypów HPV, z czego 14 jest tzw. wysokoonkogennych – co oznacza że mogą wywołać raka szyjki macicy. Najgroźniejsze z nich to typ 16, 18 i 31. Istnieją też tzw. niskoonkogenne szczepy HPV (typ 6 i 11), które nie prowadzą zwykle do poważnych konsekwencji zdrowotnych, ale zakażenie nimi wywołuje tzw. brodawki płciowe (inaczej kłykciny kończyste). Są to zmiany, które leczy dermatolog – wenerolog lub ginekolog niestety często nawracają.
Jeśli zauważyłaś u siebie zmiany takie jak brodawki i zajmują one okolice intymne warto pokazać upewnić się czy w organizmie są też onkogenne szczepy i wykonać test na HPV. Jest to możliwe również w zaciszu domowej łazienki metodą samopobrania o której przeczytasz w naszym specjalnym artykule.
Mam HPV, co z seksem? Czy mogę zarazić partnera?
Teoretycznie jedynym sposobem ochrony przed wirusem HPV jest powstrzymanie się od kontaktów seksualnych. Czy to realne, by 2 lata powstrzymywać się od współżycia, bo tyle czasu może trwać walka organizmu z HPV?
Jeśli jesteś w związku z jednym partnerem, prawdopodobnie już dzielicie się wirusem. Nie ma więc powodów, by rezygnować z seksu. To, co należy zrobić, to powiedzieć mężowi, partnerowi czy partnerce o zakażeniu.
Dlaczego powinnam powiedzieć partnerowi o HPV?
Ponieważ niektóre typy wirusa, my lekarze dokładnie wiemy które, mają działanie rakotwórcze. Wirus HPV jest w 97% przyczyną raka szyjki macicy. Wywołuje też raka odbytu, niektóre rodzaje raka jamy ustnej i gardła, raka sromu, raka pochwy i raka prącia.
Czy jest lek na HPV?
Obecnie nie ma leku na infekcję HPV. Nie należy jednak panikować. Ok. 90% infekcji HPV zostaje pokonanych przez organizm samoczynnie w ciągu 2 lat. W tym czasie kobieta wykonuje cykliczne cytologie, kolposkopie i jest pod ścisłą opieką ginekologa. Nawet jeśli wirus wywołał już zmiany komórkowe, potrafimy je wyleczyć metodami małoinwazyjnymi. Po zabiegach usuwania zmian przedrakowych (konizacjja LEEP) powinnaś zrezygnować ze współżycia na ok. 4 tygodnie. Istanieją preparaty dopochwowe, które zwiększają szanse na pozbycie się HPV, jednak nigdy nie można ich stosować zamiast kontroli ginekologicznych i odpowiednich badań a jedynie dodatkowo. O szczegółach przeczytasz tutaj.
Co może zrobić partner osoby zakażonej HPV?
Wykonywać testy i rozważyć szczepienie przeciwko onkogennym typom HPV. Możecie wspólnie przyjść na wizytę do ginekologa, aby specjalista wyjaśnił, na jakie objawy w okolicach prącia, odbytu czy gardła należy zwracać uwagę. O szczepieniach przeczytasz w specjalnym tekście, który mamy nadzieję rozwieje wątpliwości. Więcej o problemach HPV u mężczyzn przeczytasz w naszym specjalnym artykule.
A jeśli mam HPV i wielu partnerów seksualnych?
Powinnaś informować partnerów o infekcji, zachęcić ich do testów i szczepień. Prezerwatywa nie daje ochrony przed HPV, ponieważ wirus przenosi się przez kontakt skóry ze skórą, a lateks okrywa tylko część narządów intymnych.
Dr n. med. Wojciech Homola, specjalista położnictwa i ginekologii, autor wielu prac naukowych z zakresu HPV oraz profilaktyki raka szyjki macicy, wieloletni wykładowca akademicki