Szczepionka przeciwko HPV

Czego dowiesz się z tego artykułu.

Wirus brodawczaka ludzkiego HPV jest najczęstszą chorobą przenoszoną drogą płciową. – Większość przypadków raka szyjki macicy jest efektem uprzedniego zakażenia HPV – podkreślają specjaliści z Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea. A tymczasem najskuteczniejszą bronią w walce z wirusem brodawczaka ludzkiego HPV są szczepionki przeciwko HPV. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie szczepionki przeciw HPV są dostępne w Polsce, jaka jest ich skuteczność oraz jakie skutki uboczne wywołują. Dowiesz się także dla osób w jakim wieku są zalecane szczepionki przeciw HPV. Poruszymy również temat zaleceń dotyczących szczepień przeciwko HPV dla dziewcząt i chłopców. W celu zapobiegania zakażeniom wirusem HPV i powiązanym z nimi chorobom.

Do zakażenia wirusem HPV (human papilloma virus) dochodzi najczęściej w wyniku aktywności seksualnej.

Z szacunków wynika, że nawet 80-90 procent kobiet i mężczyzn w trakcie swojego życia ma kontakt z co najmniej jedną odmianą wirusa brodawczaka ludzkiego.

Jednakże tylko niewiele osób ma świadomość tego, że jest nosicielem wirusa HPV.

Zakażenie wirusem HPV może przebiegać bezobjawowo, więc osoby będące nosicielami mogą zarażać swoich partnerów seksualnych.

W większości przypadków infekcja HPV nie daje objawów i ustępuje samoistnie, szacunki mówią

Zakażenie HPV jest najgroźniejsze dla kobiet aktywnych seksualnie, ponieważ wirus brodawczaka ludzkiego jest główną przyczyną rozwoju raka szyjki macicy.

Zapamiętaj: Powstawanie raka szyjki macicy poprzedzają:

  • infekcja HPV
  • zmiany przedrakowe szyjki macicy.

A rak szyjki macicy jest nadal groźny i co roku zabija tysiące Polek. Według szacunków, rak szyjki macicy jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym wśród kobiet w Polsce.

Raka szyjki macicy powodują wysokoonkogenne typy wirusa HPV (najczęściej HPV 16, HPV 18 i HPV 31).

W przypadku infekcji jednym z wymienionych powyżej genotypów HPV konieczne jest wykonanie badania kolposkopowego, szczegóły tego badania poznasz tutaj.

Natomiast niskoonkogenne typy wirusa brodawczaka ludzkiego są odpowiedzialne za brodawki narządów płciowych.

A czy wiesz, że ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy, sromu, pochwy wzrasta u kobiet mających wielu partnerów seksualnych?

Zapamiętaj: Ryzyko zakażenia HPV można zmniejszyć, stosując zabezpieczenie w postaci prezerwatywy i ograniczając liczbę partnerów seksualnych.

Zakażenie wirusem HPV może prowadzić do nowotworów głowy oraz wywołać raka odbytu, gardła, pochwy i prącia.

Szczepienie przeciwko HPV jest skuteczną metodą zapobiegania skutkom zakażeń, spowodowanych przez wysokoonkogenne typy wirusa brodawczaka ludzkiego – zwracają uwagę lekarze ginekolodzy z Centrum FemiMea.

Szczepionka przeciwko HPV stanowi skuteczną ochronę przed brodawkami płciowymi narządów płciowych oraz nowotworami narządów płciowych – podkreślają nasi rozmówcy.

W Polsce są dostępne dwa rodzaje szczepionek przeciw HPV: szczepionka dwuwalentna Cervarix oraz szczepionka dziewięciowalentna Gardasil 9.

Jaka jest skuteczność szczepionki przeciw HPV? – pyta Pani Zofia, jedna z naszych Pacjentek.

Szczepionki przeciwko HPV zawierają wirusopodobne cząstki, otrzymane drogą rekombinacji genetycznej.

Badania naukowe wykazały wysoką skuteczność szczepionki przeciwko HPV, która wynosi blisko 90 procent.

Zdaniem badaczy, szczepionka jest skuteczna przez wiele lat.

Warto przy tym wiedzieć, aby korzystać z badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy nawet wtedy, gdy podanie szczepionki się odbyło. Do badań tych zaliczamy przede wszystkim cytologię płynną LBC, która jest rekomendowana u kobiet do 30 roku życia. Kobiety od 30 roku życia powinny wykonywać test na HPV raz na 5 lat, a najlepiej w połączeniu z cytologią płynną czyli tzw. co-testing.

Co ważne, szczepienie przeciwko wirusowi HPV jest zalecane przez Ministra Zdrowia w Polskim Programie Szczepień Ochronnych.

Powszechne szczepienia przeciwko HPV rekomenduje również Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). 

Kiedy należy podawać szczepionki?

Otóż Amerykański Komitet Doradczy ds Szczepień (Advisory Committee on Immunization Practice – ACIP) zaleca, aby szczepienie przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV przyjęły wszystkie dzieci w wieku 11-12 lat (obojga płci). Podobnie zaleca Światowa Organizacja Zdrowia oraz Komisja Europejska. Ten rodzaj profilaktyki pierwotnej Raka Szyjki Macicy rekomenduje się również dla wszystkich osób ( zarówno młodych kobiet i młodych mężczyzn jak i osób w średnim wieku), które nie przyjęły do tej pory szczepionki. Czytaj poniżej ciekawostkę specjalnie dla Ciebie. Po wielu latach programów szczepień przeciwko HPV, kraje prowadzące programy zanotowały 90-procentowe zmniejszenie infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego typu 6, 11, 16 i 18 znaczną redukcję zapadalności brodawki narządów płciowych, ale co najważniejsze również na raka szyjki macicy.

Czy wiesz, że szczepionki przeciwko HPV są bezpieczne i dobrze tolerowane przez organizm?

Szczepienie przeciwko HPV może jednak wywołać skutki uboczne, najczęściej takie, jak:
  • gorączka
  • ból w miejscu wstrzyknięcia
  • zaczerwienienie
  • świąd
  • obrzęk
  • ból głowy i mięśni
  • zmęczenie.
Do zakażenia wirusem HPV zazwyczaj dochodzi poprzez kontakt seksualny z osobą będącą nosicielem HPV. Test na HPV można pobrać komfortowo we własnej łazience, więcej o metodzie samopobrania przeczytasz tutaj. Dlatego szczepienie przeciwko HPV jest szczególnie zalecane nastolatkom w wieku dojrzewania, jeszcze przed inicjacją seksualną, czyli przed możliwym kontaktem z wirusem HPV. Podanie szczepionki zarówno dziewczętom i chłopcom ma na celu powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa HPV. A przy tym zmniejszyć zachorowalność związaną z nowotworami narządów płciowych. Warto podkreślić, że HPV to nie tylko raka szyjki macicy. Wirus brodawczaka ludzkiego odpowiada także za raka pochwy, sromu, prącia, odbytu ale także gardła i krtani. Jeśli chcesz mieć pewność, że jesteś wolna od HPV zamów już dziś zestaw do samopobrania wymazu na HPV i bądź bezpieczna! Autor: Dr n. med. Wojciech Homola, specjalista położnictwa i ginekologii, autor wielu prac naukowych z zakresu HPV oraz profilaktyki raka szyjki macicy, wieloletni wykładowca akademicki. Na codzień prowadzi ciąże, pomaga w doborze antykoncepcji, wykonuje kolposkopie, histeroskopie oraz elektrokonizacje  szyjki macicy. 
Test na HPV
Test na HPV
  • Test mający na celu, rozpoznanie genotypu wirusa HPV.
  • Test wykrywający obecność typów wirusa HPV, które zwiększają ryzyko na powstanie raka szyjki macicy.
Shopping Cart