Para obejmująca się na ławce

Brodawki kłykciny kończyste – choroby przenoszone drogą płciową

Czego dowiesz się z tego artykułu

Mam brodawki w miejscach intymnych. Czy to kłykciny kończyste i HPV?

Brodawki na narządach płciowych, inaczej kłykciny kończyste, rzeczywiście wywołuje wirus HPV, infekcja ta zaliczana jest do chorób przenoszonych drogą płciową. Wirus ten to brodawczak ludzki, który ma prawie 200 odmian. Kilkadziesiąt z nich rozwija się w obrębie narządów płciowych. 14 typów HPV uważa się za wyskoonkogenne, czyli mogące wywołać nowotwór. Te odmiany HPV prowadzą często do raka szyjki macicy i odpowiadają za rozwój tej odmiany nowotworu aż w 97%. Dlatego obecności brodawek, czyli kłykcin kończystych w miejscach intymnych nie wolno bagatelizować!

Mam brodawki na na wargach sromowych i pochwie. Skąd mogły się wziąć? Czy to zakażenie wirusem hpv? Czy to występowanie kłykcin kończystych.

Brodawczak ludzki to jeden z najpowszejchniejszych wirusów rozwijających się w ludzkim organizmie. Ok. 80% osób aktywnych seksualnie ma kontakt z wirusem HPV. Ryzyko zakażenia brodawczakiem ludzkim jest więc wpisane w kontakty płciowe. U niektórych osób wirus HPV nie daje żadnych objawów. U innych powoduje brodawki płciowe typu kłykciny kończyste, zaliczane to kategorii choroby weneryczne. Ryzyko infekcji jest szczególnie wysokie u osób uprawiających ryzykowne zachowania seksualne – czyli uprawiające seks bez zabezpieczenia z wieloma partnerami płciowymi.

Ponieważ niektóre odmiany wirusa brodawczaka ludzkiego odpowiadają za rozwój raka szyjki macicy, wszystkie osoby aktywne seksualnie powinny regularnie wykonywać testy na HPV. A posiadacze brodawek płciowych szczególnie ponieważ wirusy brodawczaka ludzkiego często występują w pakietach przenoszonych drogą płciową łącznie zarówno wysokoonkogenne hpv jak i niskoonkogenne!

Jak wyglądają brodawki płciowe: kłykciny kończyste? Jakie są objawy kłykcin kończystych

Kłykciny kończyste to twarde i szorstkie grudki o zabarwieniu skóry lub czerwonawe. Mogą być płaskie lub przybierać kalafiorowate formy. W przypadku kobiet brodawki rozwijają się z reguły:

  • na wargach sromowych,
  • w pochwie,
  • na szyjce macicy,
  • w okolicy odbytu
  • w okolicy pachwin.

U mężczyzn kłykciny kończyste znajdują się na trzonie prącia, worka mosznowego oraz także zajmują strefę okołoodbytniczą.

Podczas seksu oralnego kłykciny kończyste mogą przenieść się do jamy ustnej i gardła. Dlatego wirus brodawczaka ludzkiego, groźny szczególnie dla kobiet ze względu na silny związek z rakiem szyjki macicy, wywołuje także rzadsze nowotwory odbytu, prącia, a nawet jamy ustnej i gardła.

Jak diagnozuje się brodawczaka ludzkiego? Czym są kłykciny kończyste?

Nie ma testu z krwi, który zdiagnozowałby obecność wirusa HPV w twoim organizmie. Jeśli jednak masz brodawki płciowe w okolicach intymnych np. brodawki na sromie czy w pochwie, szczególnie wtedy powinnaś wykonać prosty test genetyczny na HPV. To mega proste! Możesz sprawdzić, czy jesteś nosicielem brodawczaka ludzkiego bez wychodzenia z domu! Test genetyczny zamawiasz on-line, a następnie pobierasz wymaz samodzielnie w zaciszu własnej łazienki. Pobranie próbki przypomina aplikację tamponu, tyle że zamiast niego wprowadzasz do pochwy specjalną szczoteczkę wymazową. Pobrany materiał wysyłasz do nowoczesnego laboratorium molekularnego, a wynik otrzymujesz w ciągu 7 dni na maila. Aby go omówić, możesz dodatkowo umówić się z lekarzem ginekologiem na telekonsultację. Zamawiasz ją wygodnie on-line.

Co robić, jeśli test na HPV potwierdzi obecność wirusa brodawczaka ludzkiego?

Trzeba działać, ponieważ 97% przypadków raka szyjki macicy jest wywołanych przez wirus HPV. Dlatego w przypadku pozytywnego wyniku, lekarz ginekolog skieruje Cię na badanie cytologiczne i kolposkopię. Dalsze badania są niezbędne, aby jak najszybciej zlokalizować zmiany przednowotworowe lub wczesne postacie raka i rozpocząć leczenie. W ten sposób jesteśmy w stanie skutecznie zatrzymać rozwój choroby.

Czy trzeba mieć brodawki kłykciny kolczyste, żeby wykonać test na brodawczaka ludzkiego?

Test na obecność wirusa brodawczaka ludzkiego wykonujemy, nawet jeśli nie mamy żadnych objawów. Przeprowadzamy go profilaktycznie co 3 lata. Test na HPV jest ważny, ponieważ stanowi przełom w walce z rakiem szyjki macicy. To najbardziej czułe badanie, wykrywające zmiany przedrakowe i nowotworowe szyjki macicy. Aby go wykonać, nie trzeba mieć brodawek czy innych niepokojących objawów. Wykonujemy go regularnie, ponieważ wirus brodawczaka ludzkiego może być obecny w organizmie przez wiele lat i nie dawać symptomów. Aby zamówić test, nie musisz mieć nieprawidłowych wyników cytologii. Dobra profilaktyka to połączenie badań cytologicznych z wykonywaniem regularnych testów na HPV. Warto sprawdzić czy jesteś zakażona wirusem HPV!

Czy można leczyć kłykciny kończyste? Jak wygląda skuteczne leczenie kłykcin kończystych?

Leczenie kłykcin kończystych jest możliwe zarówno u dermatologa – wenerologa jak i u ginekologa. Możliwe jest leczenie farmakologiczne kłykcin kończystych preparatami miejscowymi, ich leczenie jest jednak długotrwałe i często trzeba je powtarzać bo kłykciny kończyste nawracają. Jeśli leczenie farmakologiczne kłykcin kończystych nie przyniesie efektu można je usunąć w znieczuleniu miejscowym np. laserem, ciekłym azotem czy kwasem trójchlorooctowym.

Najważniejsze aby wiedzieć czym są kłykciny kończyste i jak wygląda leczenie kłykcin kończystych!

Pamiętaj jeśli zaobserwujesz u siebie kłykciny kończyste wykonaj test na HPV aby upewnić się nie grozi ci rak na szyjce macicy.

Test szybko i dyskretnie zamówisz tutaj.

Test na HPV
Test na HPV
  • Test mający na celu, rozpoznanie genotypu wirusa HPV.
  • Test wykrywający obecność typów wirusa HPV, które zwiększają ryzyko na powstanie raka szyjki macicy.
Shopping Cart