Brodawczak u mężczyzn objawy

Czego dowiesz się z tego artykułu.

Wirus brodawczaka ludzkiego jest niebezpieczny dla obu płci. Dla mężczyzn i kobiet najgroźniejsze są typy wysokiego ryzyka. U Pań wywołują najczęściej raka szyjki macicy, natomiast u Panów odpowiadają za rozwój raka prącia – 50 proc przypadków czy nowotworu gardła (ok. 30 proc.) Przyczyniają się także do rozwoju raka odbytu (nawet w 90 proc.) Statystyki mówią też, że obecność wirusa HPV u mężczyzn w jamie ustnej jest częstsza niż u kobiet.

Dzieje się tak, ponieważ Panowie mają większe zamiłowanie do seksu oralnego, zwiększającego ryzyko zakażenia wirusem HPV u mężczyzn. Dużą część przypadków raka gardła powoduje przetrwała infekcja jednym z wysokoonkogennych typów wirusa HPV, przenoszonych przez seks oralny. HPV to najczęstsza infekcja przenoszona drogą płciową.

Ryzyko HPV u mężczyzn

Ryzyko zachorowania na HPV wzrasta u mężczyzn preferujących ryzykowne zachowania seksualne, jak np. seks bez zabezpieczenia i mających dużo partnerów seksualnych.

Warto pamiętać, że prezerwatywa nie stanowi 100 proc. ochrony przed wirusem HPV, jednak zmniejsza ryzyko zarażenia.

Zakażenie HPV może przebiegać bezobjawowo i tak najczęściej się dzieje. Infekcja wirusem HPV zazwyczaj zostanie pokonana przez własny układ odpornościowy organizmu. A czy wiesz, że nawet w 60 proc. nosicielami wirusa HPV są mężczyźni? Istnieje blisko 200 typów wirusa HPV, jednak nie wszystkie mogą wywołać raka.

Poznaj objawy zakażenia wirusem HPV u mężczyzn:

Tzw typy niskiego ryzyka onkologicznego (HPV 6 i HPV 11) powodują występowanie kłykcin kończystych, zlokalizowanych na zewnątrz narządów płciowych i wokół odbytu. U mężczyzn kłykciny kończyste mogą się pojawić na penisie (zwykle na brzegu żołędzi penisa), rzadziej na mosznie, w pachwinach oraz w okolicach cewki moczowej. Są to płaskie lub wypukłe brodawki płciowe, mogą mieć także kształt kalafiorowaty.

Więcej o problemie jaki stanowią kłykciny kończyste możesz przeczytać tutaj.

Jakie choroby powoduje wirus HPV u mężczyzn?

Wirus HPV u mężczyzn może spowodować takie choroby jak:

  • rak prącia

  • rak odbytu

  • rak jamy ustnej

  • rak gardła

Rak prącia daje objawy specyficzne:

  • zgrubienie penisa

  • narośl lub rany prącia, którym towarzyszy krwawienie i ból

  • zmiana koloru skóry prącia.

W porównaniu z rakiem szyjki macicy, w przypadku raka odbytu częstość jego występowania ma jednak tendencję wzrostową zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.

Do jakiego lekarza w przypadku podejrzenia zakażenia wirusem HPV?

Mężczyźni, którzy zauważyli niepokojące objawy, powinni zgłosić się niezwłocznie do dermatologa, wenerologa, czy urologa.

Jesteś aktywny seksualnie? Zrób test HPV. Możesz skorzystać z tzw selfsamplingu. Zamów zestaw do samodzielnego pobrania testu w zaciszu własnego domu. Badanie wykonasz samodzielnie we własnej łazience. Za pomocą specjalnego zestawu pobierz wymaz z prącia i odeślij do laboratorium.

Co powoduje wirus hpv u mężczyzn – infekcja hpv u mężczyzn przeczytasz tutaj.

Dr n. med. Wojciech Homola, specjalista położnictwa i ginekologii, autor wielu prac naukowych z zakresu HPV oraz profilaktyki raka szyjki macicy, wieloletni wykładowca akademicki. Na codzień wykonuje kolposkopie, histeroskopie oraz LEEP elektrokonizacje szyjki macicy. 

Test na HPV
Test na HPV
  • Test mający na celu, rozpoznanie genotypu wirusa HPV.
  • Test wykrywający obecność typów wirusa HPV, które zwiększają ryzyko na powstanie raka szyjki macicy.
Shopping Cart