Co powoduje wirus hpv u mężczyzn – infekcja wirusem hpv u mężczyzn

O wirusie HPV często mówi się w kontekście raka szyjki macicy. Jednak może on być groźny nie tylko dla kobiet. Sprawdź, co powoduje wirus HPV u mężczyzn, jakie daje objawy i jak wygląda leczenie. Z tą wiedzą będziesz bezpieczniejszy, bo zakażenie hpv u mężczyzn przebiega bezobjawowo w większości przypadków.

 

Wirus HPV u mężczyzn

To wirus brodawczaka ludzkiego, z języka angielskiego Human papillomavirus, w skrócie HPV. Istnieje ponad 200 rodzajów wirusa HPV. Nie wszystkie wywołują raka. Przykładowo typy 1 i 2 prowadzą do rozwoju skórnych brodawek i tzw. kurzajek. Z tego powodu nazywa się je typami niskiego ryzyka. Typy 6, 11, 42 i 46 powodują rozwój kłykcin kończystych – inaczej brodawki płciowe (informację na ich temat znajdziesz w dalszej części artykułu).

 

Niestety to nie wszystkie komplikacje infekcji wirusa HPV. Istnieją również typy HPV, które mogą powodować raka (u kobiet najczęściej raka szyjki macicy). To tak zwane typy wysokoonkogenne, a konkretnie najgroźniejsze to typy: 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58.

Co powoduje wirus HPV u mężczyzn

Aby doszło do zarażenia się wirusem HPV u mężczyzn, musi on mieć kontakt z zakażoną powierzchnią np. podczas kontaktów seksualnych, różnego typu zarówno w czasie stosunków pochwowych jak i oralnych czy analnych. Najbardziej na zakażenie narażone są osoby z obniżoną odpornością. Mogą one również ciężej przechodzić samą infekcję.

Rak szyjki macicy jest wywoływany przewlekłą infekcją wirusem hpv u kobiet, a jakie jest ryzyko zakażenia wirusem hpv u mężczyzn?

Wirusem HPV można się zarazić przy wielu okazjach – teoretycznie również w miejscach publicznych np. na siłowni czy basenie lecz u większości osób zakażenie wirusem hpv następuję podczas kontaktów seksualnych. Ryzyko zarażenia się wirusem HPV wzrasta wielokrotnie podczas uprawiania seksu bez zabezpieczenia i przy dużej liczbie partnerek i partnerów seksualnych. Ryzyko wzrasta również u mężczyzn niezaszczepionych na wirusa HPV. Szczególnie narażeni na zakażenie są również mężczyźni nieheteroseksualni.

 

Wirus HPV u mężczyzn – objawy

Wbrew pozorom, mężczyzna może być zakażony, a nie odczuwać żadnych objawów. Dzieje się tak, ponieważ przez pierwsze dwa lata trwa faza latencji. W tym czasie może być tak, że organizm dzięki sprawnemu układowi immunologicznemu sam pozbędzie się wirusa HPV u mężczyzny. Niestety w tym czasie mężczyzna może nieświadomie zarażać swoje partnerki. Dlatego tak ważne jest wykonywanie testu na wirus HPV u mężczyzn.

 

Częsty objaw związany z zarażeniem wirusem hpv niskoonkogennym to brodawki płciowe na narządach rozrodczych lub w ich pobliżu, które czasem przeradzają się w duże kłykciny kończyste, guzki o kształcie kalafiora. Jeśli się pojawią, należy szybko podjąć leczenie, inaczej się rozprzestrzenią, będą boleć i krwawić. Mogą również zmienić kolor na czarny, co stanowi jeden z objawów raka kolczystokomórkowego.

Wirus HPV u mężczyzn może również objawiać się kurzajkami i brodawkami rąk i stóp.

Jednak infekcja hpv wysokoonkogennymi  nie daje u mężczyzn nie daje przez wiele miesięcy żadnych objawów, aż do rozwoju raka prącia a u kobiet niestety przypadków raka szyjki macicy.

Wirus HPV u mężczyzn – objawy nowotworu

U mężczyzn może rozwinąć się również rak odbytu, prącia, ale także rak gardła i krtani. Do objawów raka odbytu należy:

  • powiększenie węzłów chłonnych, krwawienie,
  • dolegliwości bólowe,
  • swędzenie,
  • wydzielina z odbytu,
  • zmiana wyglądu stolca,
  • problemy z jelitami.

Objawy zakażenia wirusem hpv w obszarze gardła i krtani mogą polegać na utrzymującej przez wiele miesięcy uciążliwej chrypce, której nie można lekceważyć, gdyż na Świecie ok. 35 000 mężczyzn rocznie słyszy diagnozę: hpv zależny rak gardła czy krtani.

Z kolei rak prącia może prowadzić do:

  • zgrubienia penisa,
  • ran lub narośli prącia z krwawieniem i dolegliwościami bólowymi,
  • zmiany grubości i koloru skóry.

 

Niestety początkowo choroby mogą nie dawać objawów, dlatego tak ważne jest zapobieganie zakażeniu. Oba rodzaje nowotworów leczy się za pomocą chirurgii, chemioterapii i radioterapii.

 

Jak wygląda badanie na HPV

Wirus HPV u mężczyzn można zdiagnozować za pomocą testu, który wykrywa DNA różnych typów wirusa. Określa on również, czy mamy do czynienia z hpv wysokoonkogennymi (mogą one powodować raka), czy też niskoonkogennymi. Dzięki temu badaniu można wykryć wszystkie typy HPV, którymi jest się zakażonym. Stanowi to pomoc dla lekarza, który dzięki temu może wybrać najlepszą metodę leczenia.

 

Test na HPV można wykonać samodzielnie w domu, pobierając wymaz z prącia lub z cewki moczowej. Badanie HPV DNA wykrywa wirusa, nawet jeśli nie daje on jeszcze żadnych objawów. Można dzięki temu pozostać pod ścisłą obserwacją lekarza, a w razie wystąpienia objawów szybko podjąć leczenie. Równie ważna jest jednak świadomość posiadania wirusa, co pozwala uchronić inne osoby przed zakażeniem.

 

Wirus HPV u mężczyzn – leczenie

Leczenie polega na pozbywaniu się objawów, czyli kurzajek i brodawek. Jednakże warto pamiętać, że żadna metoda nie pozwoli pozbyć się samego wirusa HPV. Organizm musi to zrobić samodzielnie – poprzez sprawny układ immunologiczny. W tym czasie mężczyzna będzie zarażał swoje partnerki i sam będzie narażony na komplikacje spowodowane wirusem HPV. Mogą należeć do nich wcześniej wspomniane kurzajki i brodawki, a także nowotwory m.in. prącia, odbytu, jamy ustnej i gardła. Według WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia, 12% przypadków raka gardła i 3% przypadków raka jamy ustnej jest spowodowanych przez wirusa HPV.

 

HPV u mężczyzn – jak wyleczyć

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, istnieje wyłącznie leczenie objawowe. Organizm sam musi poradzić sobie z wirusem. Dlatego najważniejsze jest zapobieganie zakażeniu dzięki uprawianiu bezpiecznego seksu i regularne testy na HPV u obojga partnerów, ale przede wszystkim szczepienia . W przypadku aktywnego zakażenia pozostaje liczyć na naturalne mechanizmy obronne organizmu, leczyć widoczne zmiany i zabezpieczać się, aby nie zarazić partnerek czy partnerów.

 

Wiesz już, co powoduje wirus HPV u mężczyzn, jak wygląda badanie oraz jak leczyć wirusa HPV. Mamy nadzieję, że pomoże Ci to uchronić się przed zakażeniem, a jeśli już do niego doszło, szybko powrócić do pełnego zdrowia.

Test dla kobiet do samopobrania we własnej łazience kupisz w prosty i dyskretny sposób w tym miejscu.

Autor:

Dr n. med. Wojciech Homola, specjalista położnictwa i ginekologii, autor wielu prac naukowych z zakresu HPV oraz profilaktyki raka szyjki macicy, wieloletni wykładowca akademicki

Test na HPV
Test na HPV
  • Test mający na celu, rozpoznanie genotypu wirusa HPV.
  • Test wykrywający obecność typów wirusa HPV, które zwiększają ryzyko na powstanie raka szyjki macicy.
Shopping Cart