Badanie które warto zrobić przy okazji cytologii szyjki macicy – dlaczego badanie hpv

W większości przypadków raka szyjki macicy wywołuje przewlekłe zakażenie wirusem HPV. Jesteś aktywna seksualnie i chcesz wiedzieć, czy z Twoim zdrowiem wszystko jest w porządku? Regularnie wykonuj badanie cytologiczne (najlepiej o podwyższonej czułości – cytologia płynna LBC.) Przy okazji zrób też badanie molekularne w kierunku wirusa brodawczaka ludzkiego (test DNA HPV). W profilaktyce raka szyjki macicy chodzi bowiem przede wszystkim o to, aby wykrywać wczesne zmiany przednowotworowe, które są wyleczalne w blisko 100 proc.

Zakażenia przenoszone drogą płciową stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia kobiet.

Wirus HPV jest szczególnie groźny dla Kobiet. Stanowi bowiem główną przyczynę rozwoju raka szyjki macicy.

Statystyki mówią, że wirus HPV (Human Papilloma Virus), czyli wirus brodawczaka ludzkiego, jest w 97 proc. przyczyną powstawania raka szyjki macicy.

Jeśli podejrzewasz, że zostałaś zakażona wirusem brodawczaka ludzkiego, to powinnaś niezwłocznie zbadać się pod kątem infekcji HPV.

Pamiętaj, że zakażenie wirusem HPV zazwyczaj nie daje żadnych objawów. A tymczasem wieloletnia obecność wirusa HPV w organizmie Kobiety może przyczynić się do do zmian w obrębie nabłonka szyjki macicy oraz do rozwoju raka szyjki macicy.

Dlatego tak ważna jest profilaktyka raka szyjki macicy, która zakłada regularne wykonywanie

badania cytologicznego, umożliwiającego wczesne wykrycie komórek nowotworowych.

Jednak tradycyjne badanie cytologiczne nie daje możliwości by wykryć wirusa HPV, powodującego zmiany w komórkach nabłonka szyjki macicy.

Cytologia zatem nie wystarczy, aby ustrzec się przed rakiem szyjki macicy.

Czułość klasycznej cytologii wynosi 50-60 proc., natomiast cytologii płynnej 70 proc.

Dlatego ginekolodzy rekomendują, aby przy okazji cytologii szyjki macicy wykonać test na obecność wirusa HPV, czyli tzw. Co – Testing. Dlaczego?

Ponieważ czułość testu HPV jest większa niż cytologii i wynosi prawie 100 proc.

Przypomnijmy, że istnieje blisko 200 typów wirusa brodawczaka ludzkiego HPV. Z tego 14 jest wysoko onkogennych (mogą zainicjować rozwój raka szyjki macicy). Najgroźniejsze to odmiany HPV: 16, 31 i 18.

Zakażenie niskoonkogennymi szczepami HPV (typ 6 i 11) wywołuje zmiany skórne w postaci brodawek na zewnętrznych narządach płciowych, czyli kłykcin kończystych.

Test DNA HPV umożliwia wykrycie onkogennych typów wirusa HPV, jeszcze zanim rozwinie się rak szyjki macicy.

Zapamiętaj: Im szybciej wykonasz badanie DNA HPV, tym większą zyskasz szansę na wyleczenie. test możesz pobrać nie wychodząc z domu, we własnej łazience, więcej szczegółów o tej metodzie znajdziesz tutaj.

Jeśli jesteś aktywna seksualnie, wykonuj badanie DNA HPV raz na 3 lata (jeśli wynik dna hpv jest ujemny).

To może Cię uchronić przed rakiem szyjki macicy.

Czy wiesz, że istnieją dwa sposoby wykonania badania na HPV?

  1. Pierwszy polega na pobraniu wymazu z dróg rodnych Kobiety w gabinecie ginekologicznym, przez ginekologa lub położną.Materiał biologiczny jest badany metodą PCR na obecność DNA HPV (w cytologii materiał idzie do oceny mikroskopowej)

    Uwaga: Nie wolno pobierać wymazu na obecność wirusa HPV w trakcie krwawienia miesięcznego.

    Na dwie doby przed pobraniem nie wolno stosować leków dopochwowych. Wymagane jest też powstrzymanie się od seksu na 24 godziny przed badaniem.

  2. Możesz zamówić zestaw do samodzielnego pobrania testu w zaciszu własnego domu. Jest to samopobranie (z ang. selfsampling).Trzeba pobrać materiał do badania z pochwy specjalnym, intuicyjnym zestawem i wysłać go kurierem do laboratorium diagnostycznego.

    Oczekiwanie na wynik badania wynosi do 12 dni roboczych.

    Autor:

    Dr n. med. Wojciech Homola, specjalista położnictwa i ginekologii, autor wielu prac naukowych z zakresu HPV oraz profilaktyki raka szyjki macicy, wieloletni wykładowca akademicki. Na codzień pracuje w Centrum FemiMea na Bielanach Wrocławskich

Test na HPV
Test na HPV
  • Test mający na celu, rozpoznanie genotypu wirusa HPV.
  • Test wykrywający obecność typów wirusa HPV, które zwiększają ryzyko na powstanie raka szyjki macicy.
Shopping Cart