Kłykciny kończyste: przyczyny, objawy i epidemiologia

Czego dowiesz się z tego artykułu.

Kłykciny kończyste: przyczyny, objawy i epidemiologia

Prawie wszystkie przypadki zachorowania na raka szyjki macicy są efektem wcześniejszego zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego. Czym są kłykciny kończyste? Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są przyczyny kłykcin kończystych. Poznasz także objawy kłykcin kończystych. Poruszymy ponadto temat epidemiologii kłykcin kończystych.

Warto wiedzieć, że infekcja HPV jest zaliczana do najpopularniejszych chorób wenerycznych – chorób przenoszonych drogą płciową. Wirusa brodawczaka ludzkiego najłatwiej „złapiesz” podczas kontaktów seksualnych: waginalnych, oralnych i analnych. Rak szyjki macicy jest najgroźniejszym skutkiem przewlekłego zakażenia wirusem HPV.

Ryzyko zakażenia na HPV wzrasta u osób mających wielu partnerów seksualnych oraz uprawiających przygodny seks bez zabezpieczenia.

Poniżej garść fachowej wiedzy o kłykcinach kończystych specjalnie dla Ciebie. Kłykciny kończyste, inaczej brodawki płciowe lub brodawki weneryczne, są to łagodne zmiany wywołane przez wirusa HPV. W początkowym stadium są małymi, twardymi grudkami.

Dopiero po pewnym czasie się rozrastają i przyjmują kalafiorowaty kształt. Brodawki narządów płciowych to zmiany skórne koloru cielistego, białego lub brązowego, o szorstkiej i nierównej powierzchni.

Kłykciny kończyste przyczyny

Występowanie kłykcin kończystych jest związane przede wszystkim z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Kłykciny kończyste są najczęściej zlokalizowane w obrębie narządów płciowych oraz w okolicy odbytu. Kłykciny kończyste odbytu częściej występują u mężczyzn uprawiających seks analny. Mogą pojawić się także w jamie ustnej.

Kłykciny kończyste u mężczyzn najczęściej znajdują się na trzonie prącia. Rzadziej są zlokalizowane w okolicy ujścia cewki moczowej, na mosznie i w pachwinach.

Brodawki płciowe u kobiet zazwyczaj spotyka się na wargach sromowych oraz w przedsionku pochwy. Występują również na powierzchni szyjki macicy.

W skrajnych przypadkach takie skupiska narośli u kobiet mogą nawet zasłonić całe wejście do pochwy – podkreślają lekarze. Na szczęście takie sytuacje należą już do rzadkości i można o nich przeczytać jedynie w podręcznikach.

U kobiet w ciąży kłykciny kończyste szybko się rozwijają i przyjmują duże rozmiary. Często kłykciny kończyste mogą nawrócić w ciąży z uwagi na procesy immunomodulacyjne związane z ciążą, podobnie może się zdarzyć z wirusem opryszczki.

Leczenie kłykcin kończystych może odbywać się na kilka sposobów, zajmują się tym dermatolodzy wenerolodzy bądź ginekolodzy. Kłykciny kończyste mogą być usuwane przez lekarzy za pomocą lasera, wymrażane z wykorzystaniem ciekłego azotu bądź silnie odwadniających substancji (np. kwas trójchlorooctowy). Ginekolog może wypisać preparaty na receptę do samodzielnego smarowania.

Jeśli chcesz się dowiedzieć dlaczego test na HPV jest lepszy niż cytologia przeczytaj ten artykuł.

Kłykciny kończyste u Pań rzadziej się pojawiają na błonie śluzowej jamy ustnej. Istnieje blisko 200 genotypów wirusa HPV, a część z nich wywołuje takie popularne choroby skóry, jak:

  • brodawki zwykłe rąk i nóg

  • brodawki płciowe

  • tzw. wysokoonkogenne typy HPV mogą po wielu latach doprowadzić do raka szyjki macicy

Jeśli zauważyłaś u siebie kłykciny kończyste (pamiętamy, że są one wywoływane przez niskoonkogenne typy HPV) warto zbadać się również na obecność wysokoonkogennych typów HPV, które po wielu latach mogą spowodować raka szyjki macicy.

Od niedawna również w Polsce możesz pobrać wymaz z pochwy we własnej łazience i upewnić ci że wysokooknogenny HPV ci nie zagraża. Więcej o metodzie samopobrania przeczytasz tutaj.

Kłykciny kończyste objawy choroby

Jak zaznaczają lekarze ginekolodzy z Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea, kłykcinom kończystym zazwyczaj nie towarzyszą dodatkowe objawy.

Kłykciny kończyste są objawem zakażenia wirusem HPV.

Niskoonkogenne HPV 6 i HPV 11, odpowiadające za kłykciny kończyste, są niskoonkogennymi odmianami wirusa brodawczaka ludzkiego i nie zwiększają ryzyka wystąpienia raka szyjki macicy i innych nowotworów – zaznaczają specjaliści z Centrum FemiMea.

A czy wiesz, jak zapobiegać kłykcinom kończystym?

Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia wirusem HPV:

  • ogranicz liczbę partnerów seksualnych

  • stosuj prezerwatywę.

Co jeszcze zmniejsza ryzyko wystąpienia zakażenia HPV?

  • szczepienia przeciwko HPV, najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem współżycia, są nader skuteczną metodą zapobiegania zakażeniu wirusem brodawczaka ludzkiego.

Do jakiego lekarza musisz się zgłosić, aby poddać się leczeniu kłykcin kończystych?

Otóż leczenie kłykcin kończystych odbywa się u dermatologa lub wenerologa, natomiast w przypadku Pań leczenie prowadzi najczęściej lekarz ginekolog.

Jak zdiagnozować kłykciny kończyste?

Zdaniem lekarzy, rozpoznanie brodawek płciowych bazuje zwykle na typowym obrazie klinicznym. Jednak w niektórych przypadkach jest konieczne wykonanie badania histopatologicznego. W przypadku gdy w wymazie z szyjki macicy stwierdzony zostanie jeden z wysokooknkogennych typów wirusa HPV ginekolog czsto zaleca wykonanie kolposkopii. Więcej o kolposkopii przeczytasz w naszym specjalnym artykule.

Epidemiologia kłykciny kończyste

Zakażenie wirusem HPV jest jedną z najczęściej występujących chorób, objawiających się zmianami na narządach płciowych. Zakażenie niskoonkogennym HPV najczęściej objawia się występowaniem brodawek płciowych. Zmiany te na początku nie dają uciążliwych objawów.

Jednak wraz z upływem czasu mogą powodować świąd, pieczenie, ból w trakcie seksu, a nawet problemy z oddawaniem moczu. Warto wiedzieć, że kłykciny kończyste narządów płciowych to jedna z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Statystyki mówią, że kłykciny kończyste są trzecią co do częstości występowania chorobą przenoszoną drogą płciową.

Każdego roku na całym świecie notuje się około miliona nowych przypadków zachorowań. Zakażenie wirusem HPV może dawać objawy w postaci brodawek płciowych lub przebiegać bezobjawowo. Zmiany w postaci kłykcin płaskich zwykle pojawiają się po ok. trzech miesiącach od momentu zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego.

W większości przypadków kłykciny kończyste występują na zewnętrznych narządach płciowych męskich i żeńskich. Dlatego tego typu choroby przenoszone drogą płciową są uważane za nader wstydliwą i uciążliwą przypadłość. W dodatku trudną do wyleczenia. Szacunki mówią, że tylko ok. 20 proc. populacji nigdy nie zetknęło się z wirusem HPV.

Wśród osób aktywnych seksualnie, posiadających wielu partnerów seksualnych, ryzyko zakażenia brodawkami płciowymi przekracza nawet 80 proc. Szczepionka przeciwko HPV chroni przed najgroźniejszymi odmianami wirusa HPV.

Jeśli chcesz mieć pewność że HPV Ci nie zagraża zamów zestaw do samodzielnego pobrania wymazu już dziś i bądź spokojna o swoje zdrowie.

Autor:

Dr n. med. Wojciech Homola, specjalista położnictwa i ginekologii, autor wielu prac naukowych z zakresu HPV oraz profilaktyki raka szyjki macicy, wieloletni wykładowca akademicki. Na codzień prowadzi ciąże, pomaga w doborze antykoncepcji, wykonuje kolposkopie, histeroskopie oraz elektrokonizacje  szyjki macicy. 

Test na HPV
Test na HPV
  • Test mający na celu, rozpoznanie genotypu wirusa HPV.
  • Test wykrywający obecność typów wirusa HPV, które zwiększają ryzyko na powstanie raka szyjki macicy.
Shopping Cart