Genotypowanie HPV

Genotypowanie HPV

Z roku na rok lawinowo przybywa osób osób, u których wykrywa się zakażenie wirusem HPV (Human Papilloma virus), czyli wirusem brodawczaka ludzkiego. Jest to wirus groźny dla człowieka, ponieważ jest źródłem zmian przednowotworowych, na jego podłożu może też się rozwinąć rak szyjki macicy. A, co gorsza, infekcja może być przez wiele lat nie wykryta, ponieważ objawy infekcji praktycznie nie występują, dlatego długotrwała infekcja może zostać wykryta dopiero w postaci raka szyjki macicy. Jednakże, jeżeli wirus HPV zostanie szybko wykryty, to można go kontrolować, a nawet wyleczyć. Dlatego tak ważna jest diagnostyka różnych odmian wirusa HPV, zwłaszcza związanych z rakiem szyjki macicy. Z grupy chorób pod tytułem zakażenia przenoszone drogą płciową infekcja HPV jest zdecydowanie najczęstszym problemem.

Musisz wiedzieć, że diagnostyka wirusa HPV polega nie tylko na wykryciu, ale także na genotypowaniu.

Genotypowanie HPV – czym jest?

Umożliwia ono oznaczenie odmiany genetycznej wirusa brodawczaka ludzkiego, czyli tzw. genotypu wirusa HPV. Genotypowanie pozwala precyzyjnie określić, jakim typem wirusa doszło do zakażenia.

Życie płciowe wiążę się z ryzykiem wystąpienia chorób wenerycznych, czyli przenoszonych drogą płciową. Najczęstszą drogą zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego są kontakty seksualne.

Zdaniem lekarzy, właśnie kontakt z wydzielinami innego człowieka jest uznawany za bezpośrednią przyczynę zakażenia wirusem HPV. Zwykle wystarczy bezpośredni kontakt ze skórą osoby zakażonej i już możesz „złapać” tego wirusa. Dlatego warto wybierać testy hpv z rozszerzonym genotypowaniem, właśnie taki test jest wykonywany w ramach selfsamplingu badamHPV.

HPV 16 i HPV 18 oraz HPV 31 – przyczyniają się do rozwoju raka szyjki macicy

Istnieje blisko dwieście genotypów HPV, wśród których wyróżniamy:

  • wirusy HPV wysokiego ryzyka, tzw. szczepy wysokoonkogenne, do tej kategorii zalicza się w sumie czternaście typów HPV. Są to szczepy HPV 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59 oraz 66 i 68, przy czym typy: 16, 18, 31, 33 i 45 są związane z przeszło 80 procentami przypadków raka szyjki macicy.

W przypadku nowotworów głowy i szyi, wywołanych przez wirusa brodawczaka, zdecydowanie przeważa typ 16 (jego obecność jest stwierdzana nawet w 70 procentach przypadków).

  • wirusy HPV niskiego ryzyka o niskim potencjale onkogennym, tzw. niskoonkogenne szczepy (głównie typ 6 i 11) wywołują wirusowe brodawki płciowe, inaczej określane także jako kłykciny kończyste. Zazwyczaj nie wiążą się one z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Takie zmiany skórne, które mają skłonność do, niestety, częstego nawracania, leczy dermatolog – wenerolog lub ginekolog. Kłykciny kończyste, będące objawem zakażenia hpv niskiego ryzyka powinny skłonić nas do testu, który odpowie nam na pytanie czy w naszym organizmie jest wirus hpv z grupy hpv wysokiego ryzyka.

Jeśli stwierdzisz u siebie obecność kłykcin kończystych zbadaj się także na wysokoonkogenne HPV!

Czy wiesz, że nowotwory głowy i szyi stanowią dużą grupę raków, zlokalizowanych pierwotnie w obrębie jamy ustnej gardła oraz krtani?

Dziewięć lat temu słynny hollywoodzki aktor Michael Douglas wyznał, że miał nowotwór gardła, wywołany przez wirusa brodawczaka ludzkiego. A źródłem zakażenia był seks oralny.

Co ciekawe, naukowcy nader często dostrzegają związek pomiędzy zakażeniem narządów płciowych a obecnością wirusa brodawczaka ludzkiego w obrębie jamy ustnej. To z kolei, ich zdaniem, wiąże się z seksem oralnym oraz dużą liczbą partnerów, a przez to transmisją wirusa brodawczaka ludzkiego.

Czy seks oralny powoduje raka?

Badania naukowe potwierdzają, że ryzyko wystąpienia raka płaskonabłonkowego ustnej części gardła rośnie dwukrotnie, gdy uprawiasz seks oralny z kilkoma osobami. Wzrasta aż pięciokrotnie, gdy masz powyżej sześciu partnerów seksualnych.

W ciągu ostatnich lat spada na szczęście liczba zachorowań na nowotwory głowy i szyi. Jednakże przybywa przypadków zachorowań spowodowanych przez wirusa brodawczaka ludzkiego, zwłaszcza wśród młodych osób.

Według lekarzy dzieje się tak, gdyż zmieniły się zachowania społeczne (maleje liczba osób palących papierosy i nadużywających alkohol), a zwiększona swoboda seksualna sprzyja transmisji wirusa HPV.

Powiadom o zakażeniu swojego partnera seksualnego

Jesteś osobą aktywną seksualnie? A może Twój partner właśnie poinformował Cię, że jest zakażony wirusem HPV? Masz szczęście, że się do tego przyznał. Dlaczego to takie ważne, aby w każdym przypadku powiadomić partnera seksualnego o swoim zakażeniu HPV?

Z szacunków wynika, że wirus brodawczaka ludzkiego jest aż w 97 procentach przyczyną powstania raka szyjki macicy!.

Zatem czym prędzej powinnaś się zbadać pod kątem wirusa HPV i pamiętaj zakażenie hpv nie oznacza od razu raka szyjki macicy!

Wykonaj test HPV i śpij spokojnie

Najważniejszym zadaniem jest rozpoznanie w szyjce macicy genotypu wirusa HPV. Taki test wykrywa obecność różnych typów wirusa HPV, które zwiększają ryzyko raka szyjki macicy.

Zapamiętaj: im wcześniej wykonasz test, tym większą masz szansę na całkowite wyleczenie.

Ryzyko związane z zakażeniami przenoszonymi drogą płciową sprawia, że możesz zakazić się nawet kilkoma typami wirusa, także tymi wysokoonkogennymi!.

Jeśli zobaczysz brodawki na zewnętrznych narządach płciowych, to powinnaś przebadać się pod kątem chorób wenerycznych. Wszystko dlatego, że oprócz HPV mogłaś „złapać” także inne wirusy.

Kiedy jeszcze warto zrobić test na obecność wirusa HPV?

  1. Jeśli wykonane u Ciebie badanie cytologiczne wykazało nieprawidłowości (pacjentki z nieprawidłowym wynikiem badania cytologicznego i potwierdzoną infekcją HPV powinny mieć wykonaną kolposkopię)
  2. Po ryzykownym przypadkowym seksie
  3. Jeśli w ostatnich pięciu latach nie wykonywałaś testu na HPV, mimo wykonywanych corocznie cytologii (od 2021r. w Polsce badaniem pierwszego rzutu jakie powinna mieć wykonana pacjentka jest test na obecność HPV wysokiego ryzyka)

W jaki sposób przebiega pobranie materiału do badań?

Otóż test w kierunku HPV możesz wykonać w gabinecie ginekologicznym. Materiał biologiczny do badań stanowi – podobnie badanie cytologiczne – wymaz z szyjki macicy. Jest on pobierany na specjalistyczny zestaw.

Nie pobieraj materiału biologicznego podczas menstruacji. Ponadto na dwie doby przed pobraniem nie wolno stosować leków dopochwowych. Wymagane jest także powstrzymanie się od stosunków seksualnych na 24 godziny przed badaniem.

Możesz również zamówić zestaw do samodzielnego pobrania testu w zaciszu domu (jest to tzw. samopobranie, tzw. selfsampling). Wystarczy pobrać materiał do badania z pochwy specjalnym, intuicyjnym zestawem i wysłać go kurierem do laboratorium diagnostycznego. Czas oczekiwania na wynik badania to do 12 dni roboczych. W ten sposób pobierane są badania w profilaktyce raka szyjki macicy min. w Holandii, Danii czy Australii, a kraje te są bardzo skuteczne w walce z nowotworem szyjki macicy.

Czy pozytywny wynik testu oznacza raka szyjki macicy?

A co w sytuacji jeśli wynik będzie pozytywny? – pyta zatroskana Pani Hanna.

Jak dotąd nie wyprodukowano leku na infekcję HPV. Uspokajamy, że około 90 procent zakażeń HPV zostaje pokonanych przez system odpornościowy organizmu w ciągu dwóch lat.

W tym okresie powinnaś zgłaszać się cykliczne na badania, lekarz będzie pobierał cytologię, koniecznie tę podwyższonej czułości czyli LBC. Często istnieje też konieczność wykonania kolposkopii (pozwala ocenić stan szyjki macicy) jako diagnostyki pogłębionej.

Pamiętajmy również, że ujemne testy hpv powodują, że nie musi być wykonywane badanie cytologiczne, a kolejny test HPV możesz zrobić za 3 do 5 lat.

Nie zwlekaj zamów już dziś test z rozszerzonym genotypowaniem do pobrania we własnej łazience!

 

Autor:

Dr n. med. Wojciech Homola, specjalista położnictwa i ginekologii, autor wielu prac naukowych z zakresu HPV oraz profilaktyki raka szyjki macicy, wieloletni wykładowca akademicki

Test na HPV
Test na HPV
  • Test mający na celu, rozpoznanie genotypu wirusa HPV.
  • Test wykrywający obecność typów wirusa HPV, które zwiększają ryzyko na powstanie raka szyjki macicy.

Ostatnio dodane

Shopping Cart