Obejmujące się kobiety

Dlaczego test na hpv jest lepszy niż cytologia

Czego dowiesz się z tego artykułu

Dlaczego test na HPV jest lepszy niż cytologia?

Dlaczego test na HPV jest lepszy niż cytologia? Ponieważ testy w kierunku wirusa brodawczaka ludzkiego ma znacznie wiekszą czułość w wykrywaniu zmian przedrakowch określanych jako HSIL (zmiany śródnabłonkowe dużego stopnia) oraz raka szyjki macicy niż badanie cytologiczne. Co ważne, testy molekularne diagnozują obecność wirusa hpv na etapie, gdy choroba nie daje jeszcze żadnych objawów. Dlatego, zamiast czekać na rozwój raka, zrób test na obecność wirusa hpv i śpij spokojnie.

Dlaczego test HPV jest lepszy niż cytologia?

W profilaktyce raka szyjki macicy chodzi o to, by wykrywać wczesne zmiany przedrakowe (HSIL, nazywane także CIN 2/3), ponieważ są one wyleczalne w prawie 100%. Na szczęście choroba rozwija się przez wiele lat. Dlatego wykonywane regularnie badania przesiewowe pomagają jej uniknąć. Ale okazuje się, że nawet wykonywana regularnie cytologia może „przegapić” raka! Czułość badania cytologicznego nie jest stuprocentowa, sięga zwykle ok. 50-60% w przypadku cytologi klasycznej, nazywanej także cytologią konwencjonalną albo szkiełkową. Cytologia nowszej generacji, czyli tzw. cytologia płynna (nazywana inaczej cytologia na podłożu płynnym- cienkowarstwowa albo jednowarstwowa, inaczej LBC: liquid based cytology) jest badaniem cytologicznym podwyższonej czułości. Czułość tego badania to około 70%. Oznacza to, że na 10 kobiet wykonujących cytologię klasyczną (a tylko ta jest bezpłatna w ramach NFZ) cztery wyjdą z gabinetu z prawidłowym wynikiem, a w komórkach nabłonka szyjki macicy wirus HPV może już zmieniać komórki w kierunku przedrakowym. Tymczasem czułość testu molekularnego w kierunku brodawczaka ludzkiego sięga niemal 100%. I już wiesz, dlaczego test na HPV jest lepszy niż cytologia.

Dlaczego cytologia nie jest badaniem doskonałym?

Badanie cytologiczne ma istotne ograniczenia, jest też badaniem subiektywnym. Od umiejętności i doświadczenia człowieka zależy, czy materiał biologiczny zostanie prawidłowo pobrany, a następnie przechowany. Także ludzkie oko ocenia pobrane komórki nabłonka, więc i tutaj wiele zależy od doświadczenia osoby, opisującej cytologię. Sama technologia pobrania komórek do badania cytologicznego ma swoje ograniczenia: komórki z nabłonka szyjki macicy muszą trafić na szczoteczkę, a w przypadku cytologii klastycznej następnie ze szczoteczki muszą być przeniesione na szkiełko. Dlatego cytologia płynna jest lepsza niż cytologia szkiełkowa. Prawidłowe wyniki badania cytologicznego nie wykluczają infekcji HPV ani zmian w obrębie nabłonka szyjki macicy.

Również sama choroba może rozwijać się w taki sposób, że trudno ją wykryć za pomocą badania cytologicznego. Na przykład rak gruczołowy rozwija się głęboko w kanale szyjki macicy, skąd trudno pobrać materiał do badań.

W czym lepszy jest test na HPV (wirus brodawczaka ludzkiego)?

Test na obecność HPV – DNA działa inaczej. Wykrywa obecność onkogennych typów wirusa brodawczaka ludzkiego w drogach rodnych kobiety. Można powiedzieć, że bez obecności HPV nie ma rozwoju raka szyjki macicy. Ponieważ wirus HPV wywołuje raka szyjki macicy, pozytywny wynik testu oznacza, że trzeba pogłębić badania. Czyli sprawdzić, czy wszystko jest w porządku ponieważ przetrwała obecność wirusa brodawczaka ludzkiego hpv znacznie zwiększa ryzyko raka szyjki macicy.

Pozytywny wynik testu w kierunku wirusa HPV. Co teraz?

Nie ma powodów do paniki. Lekarz kieruje pacjentkę zakażoną HPV na cytologię, najlepiej cytologię płynną LBC, a jeśli trzeba także na kolposkopię z możliwością i pobrania materiału do badania histopatologicznego w badaniu kolposkopowym . Wcześnie wykryte zmiany przedrakowe leczy się skutecznie niemal w 100%. Dlatego test w kierunku obecności wirusa HPV to najlepsze badanie przesiewowe

Test wykrywający HPV może być też pozytywny, a cytologia nie potwierdza żadnych nieprawidłowości. Dzieje się tak, ponieważ szczególnie u młodszych kobiet aktywnych seksualnie zakażenia brodawczakiem ludzkim są powszechne i nie wywołują choroby. Mówiąc wprost, kobieta może mieć infekcję HPV, ale nie rozwinie się z niej ani stan przedrakowy ani nowotwór. Jeśli wynik testu jest pozytywny, ale wynik cytologii prawidłowy, można poczekać, aż organizm samodzielnie pokona wirusa. Trzymając rękę na pulsie, za 6 miesięcy ponawiamy wymaz na HPV i cytologię. Pamiętaj, że rak szyjki macicy nie tworzy się z dnia na dzień, potrzebuje kilku lat od infekcji. W przypadku najbardziej onkogennych szczepów HPV, przypomnijmy, że chodzi o wirusy hpv 16, 31 i 18 warto od razu wykonać kolposkopię w czasie, której pobieramy wycinki.

Pobranie wymazu z szyjki macicy w kierunku infekcji hpv może uchronić cię od zachorowania na raka szyjki macicy.

Z wiekiem rośnie jednak ryzyko, że zakażenie przetrwa, a rak szyjki macicy faktycznie się pojawi. Dlatego pacjentka powyżej 30 lat powinna nie rzadziej niż co 3 lata wykonywać testy w kierunku wirusa brodawczaka ludzkiego (hpv). Po to, by w razie pozytywnych wyników, pogłębiać diagnostykę u ginekologa i skutecznie leczyć zmiany przedrakowe. Ryzyko rozwoju raka szyjki macicy rośnie także u kobiet, które palą papierosy, mają obniżoną odporność, braki witaminowe i często chorują na stany zapalne dróg rodnych.

Badanie molekularne w kierunku HPV u aktywnych seksualnie kobiet wystarczy wykonywać co 3 lata i może Cię uchronić przed rakiem szyjki macicy

Test na HPV
Test na HPV
  • Test mający na celu, rozpoznanie genotypu wirusa HPV.
  • Test wykrywający obecność typów wirusa HPV, które zwiększają ryzyko na powstanie raka szyjki macicy.
Shopping Cart