Polip szyjki macicy, a wynik cytologii

Czego dowiesz się z tego artykułu.

Badanie cytologiczne jest podstawowym badaniem przesiewowym w kierunku raka szyjki macicy u kobiet do 29 roku życia, od 30 roku życia warto zamiast cytologii wykonywać test na HPV co 3-5 lat . Pobierając cytologię można wykryć w czasie badania ginekologicznego również polipy. Jakie objawy mogą sygnalizować obecność polipa szyjki i czy usunięcie polipa jest konieczne?

Czym jest polip?

Polipy są to zmiany mające kształt wydłużonych guzów wychodzących z szypułek wychodzących z powierzchni nabłonka gruczołowego szyjki macicy. Najczęściej są wykrywane w rutynowym badaniu ginekologicznym z użyciem wziernika.

Gdy pobiera się cytologię, to następuje uwidocznienie szyjki macicy. Jeśli z kanału szyjki wydostaje się zmiana wyglądem przypominająca łezkę lub kuleczkę, to diagnoza jest oczywista: polip szyjki.

Czasem polip jest gorzej widoczny w badaniu ginekologicznym bo znajduje się wewnątrz kanału szyjki macicy – widać go wtedy w badaniu usg przezpochwowym rutynowo wykonywanym w czasie wizyty ginekologicznej.

Lekarze nie do końca znają przyczynę powstawania polipów szyjki macicy. Uznaje się, że do rozwoju polipa może się przyczyniać estradiol, czyli hormon żeński powodujący rozrost błony śluzowej macicy. Dzieje się tak zwykle u kobiet w okresie okołomenopauzalnym.

Mimo, że polipy szyjki macicy to zwykle zmiany łagodne, to jednak bywa, że na ich bazie dojdzie do rozwoju raka szyjki. Dlatego każdy polip szyjki macicy powinien zostać usunięty.

Polipa szyjki macicy diagnozuje się:

  • w badaniu cytologicznym wykrywającym obecność nieprawidłowych komórek o utkaniu polipa szyjki macicy

O cytologii możesz przeczytać więcej w naszym specjalnym artykule.

Polipy mogą występować nie tylko w szyjce macicy i w jamie macicy, ale także w jelicie grubym czy w zatokach.

Większość kobiet mających polipy szyjki może mieć też polipy jamy macicy.

Polip szyjki może powodować takie objawy:

  • występowanie krwawień pomiędzy miesiączkami

  • nieprawidłowe krwawienia miesiączkowe

  • krwawienie po seksie i badaniu ginekologicznym

  • nietypowa wydzielina z pochwy

  • nawracające poronienia (w przypadku polipów endometrialnych)

– W każdym przypadku wystąpienia objawów mogących sugerować polipy szyjki macicy trzeba udać się do ginekologa, aby upewnić się z jaką zmianą mamy do czynienia – wyjaśniają ginekolodzy z Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea.

-Polipy szyjki macicy zwykle nie zagrażają zdrowiu i życiu kobiety.

Mimo, że ryzyko przekształcenia polipa szyjki macicy w raka szyjki macicy wynosi około 1 proc., to jednak polipów nie wolno lekceważyć.

W przypadku pojawienia się polipów zaleca się ich usunięcie.

Po usunięciu polipa szyjki macicy i uzyskaniu wyniku badania histopatologicznego trzeba udać się do ginekologa, aby ustalić dalszą kontrolę i leczenie.

A czy wiesz, że polip zdiagnozowany u kobiet w ciąży zwykle nie wymaga leczenia?

Jeśli wyniki cytologii są prawidłowe, to nie zaleca się ich usunięcia.

Wykonaj test HPV i dowiedz się, czy nie jesteś zakażona tym wirusem.

Zamów zestaw do domowego pobrania, pobierz materiał i odeślij do laboratorium.

Dr n. med. Wojciech Homola, specjalista położnictwa i ginekologii, autor wielu prac naukowych z zakresu HPV oraz profilaktyki raka szyjki macicy, wieloletni wykładowca akademicki. Na codzień wykonuje kolposkopie, histeroskopie oraz LEEP elektrokonizacje szyjki macicy. 

Test na HPV
Test na HPV
  • Test mający na celu, rozpoznanie genotypu wirusa HPV.
  • Test wykrywający obecność typów wirusa HPV, które zwiększają ryzyko na powstanie raka szyjki macicy.

Ostatnio dodane

Shopping Cart