Dzień dobry na blogu Badam HPV!
Jeśli tu jesteś, to znaczy, że jesteś w uprzywilejowanej grupie. Uprzywilejowanej, gdyż wiesz, że wirusa HPV nie powinniśmy ignorować, ale też, mając odpowiednią wiedzę, można go przechytrzyć.
Wirus HPV jest na tyle ważny, iż eksperci Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników na początku 2021 roku zarekomendowali badanie na jego obecność jako opcję pierwszego rzutu w profilaktyce raka szyjki macicy. To znaczy, że owo badanie staje się równie ważne jak powszechna cytologia, a nawet, jak wskazuje praktyka medyczna w wielu krajach, de facto jest już nawet ważniejsze. Czytając dalej dowiesz się jaka jest zasadnicza różnica między tymi dwoma badaniami.
Wirus HPV jest niezwykle powszechny. Zetknie się z nim 8 na 10 aktywnych seksualnie osób. U większości osób infekcja zniknie samoistnie po ok. 2 latach. Pokona go nasz własny system immunologiczny. U niektórych jednak wirus przeniknie do wnętrza komórek i rozpocznie swoją krecią robotę, której skutkiem, po 7-10 latach, będzie rak szyjki macicy. Mamy jednak cały ten czas, by zapobiegać, a skoro potrafimy już doskonale leczyć stany przedrakowe, nie dopuszczajmy więc do rozwinięcia raka. Dlaczego warto badać HPV? Bo wywołuje on raka szyjki macicy ale także raka, pochwy, sromu, odbytu oraz uwaga raka gardła i krtani i to znacznie częściej u mężczyzn niż kobiet.
Czy mam HPV? Dwie możliwości pobrania wymazu
Wirus HPV znajduje się nie tylko w komórkach nabłonka szyjki macicy, ale także w wydzielinie z szyjki macicy, w wydzielinie pochwowej oraz w komórkach nabłonka pochwy (jest to nabłonek wielowarstwowy płaski, taki sam jak w obrębie szyjki macicy), dlatego mamy dwie możliwości pobierania testu na HPV – może go pobrać personel medyczny, ale istnieje też możliwość, by każda z pań pobrała go sama u siebie w swojej łazience. Oba sposoby są równie skuteczne i mają taką samą czułość. Poniżej tłumaczymy szczegółowo, jak przeprowadzić samopobranie wymazu w kierunku HPV.
Poproś lekarza lub położną o wymaz HPV
Testy wykonywane przez personel medyczny zazwyczaj są pobierane tak jak cytologia, na fotelu ginekologicznym. Lekarz lub położna korzysta ze specjalnej szczoteczki, którą zbiera komórki nabłonka szyjki macicy. Następnie tą szczoteczkę w całości umieszcza w probówce, tak jak w przypadku cytologii płynnej LBC, i wysyła do laboratorium.
Sama pobierz wymaz do badania HPV. Nowoczesna metoda!
Cytologię zawsze musi pobierać personel medyczny, w przypadku tego badania dokładnie, pod mikroskopem, badane są przez cytologa komórki nabłonka oraz kanału szyjki macicy, oceniana jest ich budowa pod kątem obecności zmian przedrakowych. Czułość cytologii jest znacznie niższa niż oznaczanie DNA wirusa HPV. Dlaczego? Ponieważ chore, zmienione komórki muszą trafić na szczoteczkę, aby być zbadane, nie zawsze się tak dzieje.
HPV DNA test
Natomiast w przypadku HPV badamy po prostu, czy występuje DNA wirusa HPV w komórkach szyjki, pochwy, wydzielinie szyjkowej bądź pochwowej. To są dwa różne badania. Wirus HPV jest pierwotnym czynnikiem, który wywołuje zmiany komórek nabłonka szyjki macicy. Cytologia, wykrywa zmiany w komórkach, które prowadzą do stanów przedrakowych oraz niestety czasem do raka, a badanie na wirusa HPV pozwoli nam w ogóle nie dopuścić do rozwinięcia zmian – możemy podnieść alarm znacznie wcześniej. Mając wiedzę o infekcji, możemy ją monitorować i wyleczyć zanim komórki zostaną przez wirusa uszkodzone. Dlatego właśnie wymaz na obecność wirusa HPV jest tak ważny. To badanie pomaga lepiej zapobiegać.
Mając tą wiedzę, zaczynamy już rozumieć, dlaczego samopobranie (nie mylić z samobadaniem – badanie jest nadal wykonywane w profesjonalnym laboratorium) jest tak rekomendowane. Jeśli chcesz się przekonać czy HPV Ci zagraża możesz zamówić szybko i dyskretnie test tutaj.
Jak wygląda wymaz na HPV, które kobiety same pobierają w swojej łazience?
Samopobranie wymazu na obecność wirusa HPV jest proste, intuicyjne. Dostajemy pudełko, w którym znajduje się sterylna szczoteczka. Owa szczoteczka na główce ma cieniutkie, miękkie niteczki, które zbierają komórki i śluz. Wkładamy plastikową szczoteczkę płytko do pochwy (ok. 2 cm). Naciskamy uchwyt, pięć razy obracamy i wyciągamy. Chowamy do plastikowego opakowania, a następnie do woreczka z pochłaniaczem wilgoci i zaklejamy. Odsyłamy w tym samym pudełku, w którym otrzymaliśmy.
Cała szczoteczka z pobranym materiałem trafia do laboratorium. Tu metodą PCR (Polimerase Chain Reaction – reakcja polimerazy łańcuchowej), czyli biologii molekularnej, korzystając z dużych kombajnów diagnostycznych, jest oznaczane DNA wirusa. Badanie jest pewne. Laboratorium najpierw oznacza, czy w próbce jest obecne ludzkie DNA, dopiero jak je wykryje, sprawdza, czy występuje istotna klinicznie ilość DNA wirusa HPV.
Badam HPV – przełom w zapobieganiu raka szyjki macicy
Naukowcy dokonali niespodziewanego przełomu w szybkiej diagnostyce zmian szyjki macicy. HPV jako badanie pierwszego rzutu już od jakiegoś czasu jest wykonywane m.in. w Niemczech i w Wielkiej Brytanii. Teraz także Polki mają dostęp do światowych metod badania, a jest to tym bardziej ważne, że Polska nadal jest w niechlubnej czołówce państw, w których zachorowalność na raka szyjki macicy jest bardzo wysoka. Rocznie umiera ok. 1600 kobiet, drugie tyle zachorowuje rokrocznie i przechodzi bardzo obciążające leczenie.
Zapobiegaj. Badaj się regularnie.
Dr Michalina Odonicz-Czarnecka, specjalista położnictwa i ginekologii, wykonuje kolposkopię na codzień, zajmuje się profilaktyką raka szyjki macicy w oparciu o model HPV-zależny