Szczepienie na raka szyjki macicy

Szczepienie na raka szyjki macicy

Według szacunków, w naszym kraju rak szyjki macicy zabija każdego roku aż dwa tysiące kobiet. Blisko sto procent przypadków zachorowań na raka szyjki macicy wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego (wirus HPV). Tymczasem, jak się okazuje, skuteczną bronią w walce z wirusem jest szczepienie przeciwko HPV. Najważniejszym celem szczepienia przeciw HPV jest przede wszystkim ochrona przed zachorowaniem na raka szyjki macicy.

Rak szyjki macicy, jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych narządów kobiecych, jest często określany cichym zabójcą kobiet. Nie bez powodu, bowiem przez długi czas nie daje żadnych objawów. Dopiero zaawansowany rak szyjki macicy daje objawy choroby w postaci krwawień z pochwy, często w zaawansowanym stadium także problemów z oddawaniem moczu.

Długotrwała infekcja, spowodowane przez odmiany wirusa HPV o wysokim potencjale onkogennym, czyli rakotwórczym, odpowiadają za powstanie raka w nabłonku szyjki macicy. Na szczęście czas od infekcji wysokoonkogennym HPV do rozwoju raka szyjki macicy to siedem do dziewięciu lat. Ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy jest tym większe im rzadziej wykonujemy badania profilaktyczne, w tym przypadku badanie cytologiczne (koniecznie cytologia płynna LBC o podwyższonej czułości) bądź test na HPV, który odpowie na pytanie czy mamy do czynienia z zakażeniem wirusem brodawczaka.

Dlaczego test na HPV jest lepszy niż cytologia?

Ponieważ badanie na obecność wirusa HPV jest o wiele czulsze niż cytologia, dokładniej rzecz biorąc ma czułość blisko 100 %, gdzie cytologia charakteryzuje się czułością od 55% (cytologia klasyczna) do 70% (cytologia płynna LBC). A teraz najważniejsza rzecz: aby się zbadać nie musisz wychodzić z domu, możesz już dziś zamówić intuicyjny zestaw do samopobrania (więcej o tzw. selfsamplingu przeczytasz tutaj), materiał pobierzesz we własnej łazience bez wychodzenia z domu, odeślesz go kurierem do laboratorium a wynik otrzymasz na maila.

W związku z tym, że zdecydowana większość zakażeń hpv przebiega zupełnie bezobjawowo zbadaj się już dziś.

Szczepienie przeciw HPV – skuteczna profilaktyka raka szyjki macicy

Powinnaś wiedzieć, że dzięki szczepieniu przeciwko HPV możesz skutecznie zapobiec zachorowaniu na raka szyjki macicy.

Lekarze zalecają szczepienie, najlepiej w ramach profilaktyki, zanim jeszcze dojdzie do infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego, czyli przed rozpoczęciem aktywności seksualnej.

Co ciekawe, szczepionka przeciwko HPV ma w sobie w sumie dziewięć szczepów, czyli chroni Cię przed dziewięcioma wirusami (siedmioma onkogennymi i dwoma niskoonkogennymi: typ 6 i 11, które wywołują niechciane i uciążliwe kłykciny kończyste, określane także inaczej jako wirusowe brodawki płciowe).

Zaszczep się, a szybciej pozbędziesz się zakażenia wirusem HPV

-Test wykazał, że jestem zarażona wirusem brodawczaka ludzkiego, mam też zmiany typu HSIL w wyniku badania kolposkopowego. Czy mogę skorzystać ze szczepionki przeciwko HPV? – pyta Pani Katarzyna.

Otóż okazuje się, że kobieta, u której wykryto infekcję wirusem HPV i ma juz zmiany sródnabłonkowe dużego stopnia (czyli HSIL będący stanem przedrakowym) może się zaszczepić przeciwko HPV jako uzupełnienie leczenia operacyjnego (elektrokonizacji LEEP). Z badań naukowców wynika bowiem jasno, że w takiej sytuacji szczepionki przeciw zakażeniom HPV pomagają usunąć tego wirusa z organizmu.

Szczepionki przeciwko HPV tylko dla dorosłych kobiet? Czy trzeba szczepić także dziewczynki i chłopców przeciwko hpv?

Większość zakażeń wirusem HPV występuje u osób pomiędzy 18 a 28 rokiem życia. W związku z tym lekarze zalecają szczepienie dziewczynek w wieku 11, 12 lat oraz starszych dziewcząt i młodych kobiet do ukończenia 26 lat. Oczywiście najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem współżycia seksualnego.

Mam 12-letniego syna i usłyszałem żeby go szczepić przeciwko HPV , czy to ma sens ? – pyta Pan Andrzej

Szczepionka przeciwko hpv jest potocznie nazywana szczepionką na raka szyjki macicy, jednak tak naprawdę jest to chroni przed infekcją jednym z dziewięciu wirusów, w tym dwa niskoonkogenne wywołujące kłykciny kończyste i siedem wysokoonkogennych szczepów HPV mogących prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy. Natomiast przetrwała infekcja onkogennymi typami wirusa HPV może prowadzić nie tylko do raka szyjki macicy, ale także raka płaskonabłonkowego prącia, raka gardła krtani i odbytu. Dlatego oprócz szczepionych dziewcząt powinniśmy zadbać także o chłopców w wieku 12-13 lat.

Uwaga: Szczepionki nie powinny być podawane dziewczynkom poniżej 9 lat, kobietom w ciąży oraz osobom uczulonym na którykolwiek składnik szczepionki.

Czy szczepionka przeciwko HPV wywołuje jakieś objawy uboczne?

Otóż, okazuje się, że jest bezpieczna i dobrze tolerowana prze organizm. Jednakże po szczepieniu mogą pojawić się działania niepożądane, jak po każdej szczepionce. Zazwyczaj są to: ból w miejscu wstrzyknięcia, zaczerwienienie, świąd, obrzęk, ból głowy i mięśni.

Badania naukowe potwierdzają wysoką skuteczność szczepionek przeciwko HPV

Dlaczego warto się zgłosić na szczepienie przeciwko HPV? Ponieważ nie ma leków przeciwko wirusowi hpv, a szczepienie przeciwko hpv może uchronić Cię przed rakiem szyjki macicy.

Co niezwykle istotne, badania naukowe dowiodły, że szczepienia przeciwko HPV pozwalają skutecznie zapobiec zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego. Zmniejszają ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy nawet o 70 procent.

Szczepionki przeciwko HPV są dostępne w aptekach na receptę.

Pamiętaj, że pomimo tego, że zaszczepiłaś się przeciwko HPV, to jednak powinnaś wykonywać regularne badania kontrolne w kierunku raka szyjki macicy ( test na HPV i cytologia). Szczepienie przeciwko hpv jest skuteczne jak udowodnili naukowcy do 45 roku życia, jednak najlepiej aby uniknąć raka szyjki macicy warto szczepić osoby w wieku 12-13 lat.

Jeśli chcesz mieć pewność, że nie zachorujesz w najbliższym czasie na raka szyjki macicy zbadaj się w tym kierunku, a doskonałym sposobem jest wykonywania regularnych badań kontrolnych – testu na HPV, który sama pobierzesz we własnej łazience, po więcej szczegółów zajrzyj tutaj.

Autor:

Dr n. med. Wojciech Homola, specjalista położnictwa i ginekologii, autor wielu prac naukowych z zakresu HPV oraz profilaktyki raka szyjki macicy, wieloletni wykładowca akademicki

 

Test na HPV
Test na HPV
  • Test mający na celu, rozpoznanie genotypu wirusa HPV.
  • Test wykrywający obecność typów wirusa HPV, które zwiększają ryzyko na powstanie raka szyjki macicy.
Shopping Cart