Grafika kartek

Test HPV – ile się czeka na wynik?

Test genetyczny na HPV, wykrywający DNA wirusa, to jeden z najbardziej czułych, wiarygodnych i dokładnych testów, które wynalazła ludzkość. Tak jak wiele lat temu wynalezienie cytologii pomogło uratować miliony kobiet. Tak teraz to nowszej generacji badanie HPV spełni swoje bardzo ważne zadanie.

Czytając tekst dowiesz się:

Co powinnam wiedzieć o wirusie HPV?

Wirus HPV wywołuje raka szyjki macicy, ale również raka odbytu, gardła, krtani, a u mężczyzn dodatkowo raka prącia. Wszystkie miejsca w organizmie, gdzie występuje nabłonek płaski, mogą być “ofiarami” kreciej pracy wirusa. Wirusów HPV jest prawie 200. Naukowcy sklasyfikowali kilka z nich, które są najbardziej onkogenne. Są to: 16, 18, 31, 33, 45, 52 i 58. Jak zarażamy się wirusem HPV? Najczęściej poprzez kontakty seksualne.

W 2021 roku mamy już wiedzę, jak zarażamy się wirusem HPV i uczymy się go leczyć. Najbardziej przerażające dane są takie, że jest to szalenie powszechny wirus. 80% osób aktywnych seksualnie się z nim zetknie. Z tych 80% u 20% osób wirus przejdzie w infekcję przetrwałą i może rozwinąć się rak szyjki macicy. U reszty osób system immunologiczny zwalczy wirusa. Dlatego lekarze tak mocno podkreślają, że pozytywny wynik testu genetycznego HPV nie oznacza automatycznie choroby. W większości przypadków daje czas na diagnostykę i pozwala wdrożyć leczenie. Dlatego warto wykonać badanie na HPV, a zestaw do pobrania wymazu we własnej łazience zamówisz tutaj.

Test hpv ile się czeka na wynik?

Badanie na obecność wirusa HPV, niezależnie od tego, czy test pobiera pacjentka sama we własnym domu, czy też personel medyczny w gabinecie, zawsze jest wykonywany w profesjonalnym laboratorium diagnostyki molekularnej. Najczęściej wyniki możemy dostać już nawet po 7-10 dniach roboczych – również tyle dni oczekuje się na wynik badania z tzw. samopobrania – selfsamplingu. 

Gdzie można pobrać test na obecność wirusa HPV?

W gabinecie ginekologicznym lub…. u siebie w domu, w swojej własnej łazience. Self sampling, czyli samopobranie testu to jedna z najwygodniejszych, najtańszych, ale również bardzo wiarygodna i skuteczna forma badania. 

Pod koniec XX wieku, dzięki pracy  prof. Haralda zur Hausena, świat dowiedział się, że raka szyjki macicy wywołuje wirus HPV. Naukowiec dostał za to nawet Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii człowieka.

Dlaczego pacjentka sama sobie może pobrać wymaz na HPV?

Od tego czasu ośrodki naukowe na całym świecie zastanawiają się, jak szybko i tanio wykrywać wirusa HPV w badaniach przesiewowych, gdyż tylko tak można chorobę okiełznać, a najlepiej wyeliminować zupełnie. Prowadzono badania nad najskuteczniejszymi sposobami jego wykrycia. Sprawdzono również, czy pacjentka może pobrać sama wymaz, bez asysty personelu medycznego. Testowano różne urządzenia do pobierania wymazów i łączono te badania z różnymi technologiami wykrywania DNA wirusa. W największym skrócie badanie polega na tym, że szukamy, czy w materiale badawczym jest DNA wirusa. I okazało w trakcie tych badań, że w czasie infekcji wirusem HPV, która trwa latami, wirus się namnaża i jest obecny zarówno w komórkach nabłonka szyjki macicy, czyli tych które są pobierane do badania w ramach cytologii, jak i w śluzie szyjkowym (szyjka macicy wydziela śluz szyjkowy niezbędny do odpowiedniego nawilżenia dróg rodnych, do zapłodnienia), ale również w komórkach nabłonka pochwy (pochwa jest zbudowana z nabłonka wielowarstwowego płaskiego, tego samego typu jak szyjka macicy) oraz w wydzielinie pochwowej. To oznacza, że jeśli możemy wykryć wirusa w wydzielinie pochwowej, to niekoniecznie owe badanie musi przeprowadzać specjalista medyczny, czyli lekarz-ginekolog, położna, w niektórych krajach lekarz pierwszego kontaktu. Pobranie wydzieliny pochwowej czy śluzu szyjkowego, nie wymaga pobytu pacjentki na fotelu ginekologicznym, taki wymaz pacjentka śmiało może pobrać we własnej łazience. Latami testowano wiele urządzeń: od zwykłej wymazówki z wacikiem na końcu, poprzez wymazówki, które są stosowane do cytologii, ale też wiele innych, które sprawdzano w połączeniu z poszczególnymi metodami genetycznymi wykrywania wirusa. Zestaw do samopobrania z dedykowaną szczoteczką EvalynBrush zamówisz w łatwy i dyskretny sposób tutaj.

Samopobranie wymazu na HPV ma identyczną czułość jak to pobrane przez personel medyczny 

Okazało się, że największe, ale też najbardziej wiarygodne badanie na świecie, zatwierdzone przez FDA (Food And Drug Administration), czyli najbardziej rygorystycznego regulatora dopuszczającego technologie medyczne w Stanach Zjednoczonych, pokazały, że czułość samopobrania wymazu szczoteczką Evelyn Brush firmy Rovers przez pacjentkę oraz pobrania tego wymazu przez personel medyczny jest praktycznie identyczna.

Owa szczoteczka to do dziś najbardziej przyjazne kobiecie urządzenie, które zostało zbadane na dziesiątkach tysięcy pacjentek. 

Co to znaczy? Że możemy pobierać wymaz do badania we własnej łazience i czułość, czyli skuteczność tego testu, jest taka sama, jak pobranie wymazu przez specjalistę. 

Przeprowadzano również badania, jak pobrany wymaz zachowuje się w transporcie. Okazało się, że czułość wykrycia wirusa w badanej próbkce nie maleje aż przez 30 dni, i może być przewożona w temperaturze do 30 st. C, a temperatury minusowe zupełnie nie miały żadnego wpływu na zawartość DNA wirusa. Jeśli chcesz się przekonać czy HPV Ci zagraża możesz już dziś szybko i dyskretnie zamówić test na naszej stronie internetowej.

30% Holenderek woli samopobranie wymazu na HPV

Pionierem w samopobraniu wymazów HPV nie bez przyczyny jest Holandia. To właśnie tu swoją siedzibę ma firma Rovers, która produkuje różnego typu szczoteczki wymazowe. Tu w 2019 roku ok. 10% wszystkich testów na HPV stanowiło samopobranie, a rok później było to już 30%. Najczęściej te badania wykonywały pacjentki w wieku między 20-30 rokiem życia, które wcześniej nie miały historii związanej z problemami z szyjką macicy, czyli nieprawidłowej cytologii i wykrytego wirusa HPV. I większości te pacjentki decydowały się, że ponownie skorzystają z tej metody, Uznały ją za bardziej przyjazną, oszczędną czasowo, mniej stresującą, a równie dobrą. 

Seniorki w Szwecji same pobierają wymaz na HPV

Szwedzcy naukowcy przeprowadzili z kolei badania na grupie kobiet po 60. roku życia i również okazało się to w tej grupie skuteczne. Pacjentki odbierały badania bardzo dobrze. Były z nich zadowolone i decydowały się, że takie badanie byłyby skłonne powtórzyć.

Oznacza to że samopobranie przyjęło się zarówno w grupie młodych, jak i starszych pacjentek. Są to pacjentki świadome czym jest HPV i jaka jest jego rola w rozwoju zmian w szyjce macicy.

Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie w nowoczesny sposób, podobnie jak kobiety w Europie Zachodnie czy Australii zamów zestaw do pobrania wymazu w kierunku hpv we własnej łazience na naszej stronie internetowej.

Jak wyglądania samopobranie wymazu w projekcie BadamHPV.pl?

Pacjentka dostaje pudełko, w którym znajduje się sterylna szczoteczka, na której zakończeniu znajdują się delikatne włoski. To właśnie te włoski sprawiają, że łatwo, ale też bardzo dokładnie możemy pobrać wydzielinę pochwową oraz komórki nabłonka pochwy. Szczoteczkę wkładamy tylko na 2 cm. Nie jest to więc bolesne. Trwa to kilka sekund. Wystarczy pięć razy obrócić szczoteczkę, ona daje taki charakterystyczny dźwięk: “klik, klik”. I tyle. Chowamy szczoteczkę do plastikowego opakowania, z którego ją wyciągnęliśmy, a następnie dodatkowo do woreczka znajdującego się w pudełku, które extra pochłania wilgoć. 

W tym samym pudełku, w którym wymazówka została do nas przysłana, odnosimy ją do najbliższego punktu DHL, który znajduje się np. w Żabce.

Następnie pudełko trafia do laboratorium molekularnego, jeśli badanie jest wykonane w projekcie: BadamHPV.pl, to do najlepszego w Polsce laboratorium, i tam oznacza się obecność nie tylko najbardziej onkogennych wirusów, czyli 16,18, ale wykrywa się również genotyp sześciu najgroźniejszych wirusów, a pozostałe grupuje w klastry, zależnie od ich zjadliwości. Mamy więc zaawansowaną, bardzo konkretną wiedzę. Może się więc okazać, że mamy wirus HPV, ale jest to jego wersja mniej groźna, wtedy też poziom stresu zawsze jest inny. To prosty i komfortowy sposób aby zadbać o swoje zdrowie, zamów zestaw już dziś a my dostarczymy go do Ciebie szybko dyskretnie. 

Warto się badać na obecność HPV i pamiętajcie, że stwierdzenie infekcji nie oznacza od razu wyroku: mam raka szyjki macicy. Badanie potwierdzające zakażenie oznacza jedynie że wirus jest obecny w narządach płciowych i należy pogłębić diagnostykę ginekologiczną. Przeczytaj nasz kolejny artykuł aby poznać odpowiedź na pytanie: Jak długo można żyć z HPV?

 

Autor:

Dr n. med. Wojciech Homola, specjalista położnictwa i ginekologii, autor wielu prac naukowych z zakresu HPV oraz profilaktyki raka szyjki macicy, wieloletni wykładowca akademicki

Test na HPV
Test na HPV
  • Test mający na celu, rozpoznanie genotypu wirusa HPV.
  • Test wykrywający obecność typów wirusa HPV, które zwiększają ryzyko na powstanie raka szyjki macicy.

Ostatnio dodane

Shopping Cart