Blog

HPV u mężczyzn

hpv-u-mezczyzn

HPV u mężczyzn

Czy HPV dotyczy mężczyzn? Wszyscy wiemy, że wirus HPV wywołuje raka szyjki macicy. Często się o tym mówi. My jednak apelujemy, by do każdego tekstu dotyczącego raka szyjki macicy dopisać, że HPV wywołuje również bolesne i groźne nowotwory u mężczyzn (i kobiet), takie jak: rak gardła, krtani, odbytu i prącia. Kobiety są uprzywilejowane w takim kontekście, gdyż w przypadku raka szyjki macicy, naukowcy opisali wszystkie stadia rozwoju choroby, potrafimy więc “złapać” chorobę na wczesnym etapie, kiedy możemy ją nieinwazyjnie wyleczyć. Ani rak gardła, ani odbytu i penisa nie jest tak dokładnie “rozpracowany” – nie ma masowych badań przesiewowych ani wiedzy w społeczeństwach na ten temat. Oznacza to, że mężczyźni powinni mieć jeszcze większe “parcie”, by się szczepić, a przynajmniej regularnie badać, czy są nosicielami wirusa HPV. Tak jednak nie jest. 

Czytając dalej tekst dowiesz się:

  • Jaka jest najnowsza wiedza dotycząca wpływu HPV na zdrowie mężczyzn na podstawie wykładów na prestiżowej konferencji EUROGIN 2021?
  • Jak mężczyźni mogą chronić się przed wirusem HPV?
  • Jakie są najważniejsze rzeczy, które powinniśmy wiedzieć o wirusie HPV?

Spis treści

Jakie nowotorowy może wywołać wirus HPV?

Nie mówimy już tylko o tym, że wirus HPV wywołuje raka szyjki macicy. Wirus HPV ma tendencje do wiązania się z nabłonkiem płaskim, a nabłonek płaski jest w pochwie, więc HPV wywołuje raka pochwy, jest na sromie, ale również jest w końcowym odcinku jelita grubego, czyli jest w odbytnicy i HPV zależne są również raki odbytu oraz tzw. nowotwory głowy i szyi, czyli jama ustna w mniejszym stopniu, ale w znacznie większym stopniu gardło i krtań. 

Na jakie nowotory HPV-zależne chorują mężczyźni?

Badania naukowe prowadzone na świecie wykazały, że znacznie częściej na HPV-zależne nowotwory głowy i szyi, głównie gardła i krtani, chorują mężczyźni, nie kobiety. Okazuje się, że na 110 000 przypadków rocznie, ⅓ czyli 35 000 raków krtani u mężczyzn jest wywołana przetrwałą infekcją HPV. Znacznie mniej jest tych nowotworów u kobiet, bo 2000. I okazuje się, że również wykrywanie infekcji, czyli obecność wirusa HPV w jamie ustnej, gardle i krtani jest ok. 3-4 razy częstsza u mężczyzn niż u kobiet, analogicznie nowotwory występują 3-4 razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. 

Odwrotnie jeśli chodzi o płaskonabłonkowego raka odbytu. Tutaj praktycznie wszystkie przypadki, jakie występują na świecie u kobiet są HPV-zależne, i to jest ok. 20 000 przypadków rocznie, u mężczyzn połowę mniej. 

Jeśli chodzi o raka prącia u mężczyzn, to średnio na świecie połowa przypadków czyli ok. 20 000 rocznie jest zależna od wirusa HPV. 

Dlatego wirus HPV to już nie tylko temat związany z tematem ginekologicznymi, ale coraz częściej są organizowane wspólne kongresy dla ginekologów i laryngologów. 

Jak zbadać HPV u mężczyzn?

Badanie laboratoryjne DNA wirusa HPV wygląda identycznie, jak te wykonane u kobiet. Różni się sposób pobrania. Kobiety mają możliwość samopobrania wymazu w projekcie BadamHPV.pl we własnej łazience, w przypadku mężczyzn wymaz najczęściej pobierają urolodzy. Firma Rovers, która produkuje szczoteczkę Evalyn Brush do klasycznej cytologii, do self-samplingu, również stworzyła szczoteczki do pobierania wymazu u mężczyn. Personel medyczny pobiera wymaz z cewki moczowej u mężczyzn, jamy ustnej, gardła i odbytu. Proces pobrania jest bardzo prosty. Niebolesny, więc mężczyźni nie tylko mogą, ale powinni się badać na ich obecność wirusa HPV. 

Obecnie najczęściej badanie na obecność wirusa HPV wykonują mężczyźni, których kobiety leczą na choroby wywołane wirusem HPV. 

Warto też zaznaczyć, że mężczyźni również mogą się szczepić na wirusa HPV. 

W tym momencie to kobiety bardziej inicjują rozpoznanie zakażenia wirusem HPV. Temat HPV w Polsce, inaczej niż w Skandynawii i Australii, jest bardzo mało powszechny, a HPV u mężczyzn, za wyjątkiem kłykcin kończystych, czyli brodawek płciowych, które są widoczne, i które leczą dermatolodzy-wenerolodzy, właściwie w przestrzeni publicznej nie istnieje. A to źle, ponieważ infekcja HPV jest najczęstszą chorobą przenoszoną drogą płciową.