Czy HPV dotyczy mężczyzn? Wszyscy wiemy, że wirus HPV wywołuje raka szyjki macicy. Często się o tym mówi. My jednak apelujemy, by do każdego tekstu dotyczącego raka szyjki macicy dopisać, że HPV wywołuje również bolesne i groźne nowotwory u mężczyzn (i kobiet), takie jak: rak gardła, krtani, odbytu i prącia. Kobiety są uprzywilejowane w takim kontekście, gdyż w przypadku raka szyjki macicy, naukowcy opisali wszystkie stadia rozwoju choroby, potrafimy więc “złapać” chorobę na wczesnym etapie, kiedy możemy ją nieinwazyjnie wyleczyć. Ani rak gardła, ani odbytu i penisa nie jest tak dokładnie “rozpracowany” – nie ma masowych badań przesiewowych ani wiedzy w społeczeństwach na ten temat. Oznacza to, że mężczyźni powinni mieć jeszcze większe “parcie”, by się szczepić, a przynajmniej regularnie badać, czy są nosicielami wirusa HPV. Tak jednak nie jest.
Czytając dalej tekst dowiesz się:
- Jaka jest najnowsza wiedza dotycząca wpływu HPV na zdrowie mężczyzn na podstawie wykładów na prestiżowej konferencji EUROGIN 2021?
- Jak mężczyźni mogą chronić się przed wirusem HPV?
- Jakie są najważniejsze rzeczy, które powinniśmy wiedzieć o wirusie HPV?
Spis treści
Jakie nowotwory może wywołać wirus HPV?
Zacznijmy od podstawowego pytania jakie zadają sobie zarówno kobiety jak i mężczyźni na całym Świecie: wirus HPV – jak można się zarazić? Infekcja wirusem HPV to najczęstsza choroba przenoszona drogą kontaktów seksualnych jaką zna ludzkość. Wiemy o tym od ponad 30 lat, a 2008 roku za to odkrycia przyznano nawet Nagrodę Nobla.
Nie mówimy już tylko o tym, że wirus HPV wywołuje raka szyjki macicy. Wirus HPV ma tendencje do wiązania się z nabłonkiem płaskim, a nabłonek płaski jest w pochwie, więc HPV wywołuje raka pochwy, jest na sromie, ale również jest w końcowym odcinku jelita grubego, czyli jest w odbytnicy i HPV zależne są również raki odbytu oraz tzw. nowotwory głowy i szyi, czyli jama ustna w mniejszym stopniu, ale w znacznie większym stopniu gardło i krtań. Kobiety mogą przekonać się czy mają HPV pobierając test we własnej łazience, a zestaw zamówisz w prosty i dyskretny sposób tutaj.
Na jakie nowotwory HPV-zależne chorują mężczyźni?
Badania naukowe prowadzone na świecie wykazały, że znacznie częściej na HPV-zależne nowotwory głowy i szyi, głównie gardła i krtani, chorują mężczyźni, nie kobiety. Okazuje się, że na 110 000 przypadków rocznie, ⅓ czyli 35 000 raków krtani u mężczyzn jest wywołana przetrwałą infekcją HPV. Znacznie mniej jest tych nowotworów u kobiet, bo tylko 2000. I okazuje się, że również wykrywanie infekcji, czyli obecność wirusa HPV w jamie ustnej, gardle i krtani jest ok. 3-4 razy częstsza u mężczyzn niż u kobiet, analogicznie nowotwory występują 3-4 razy częściej u mężczyzn niż u kobiet.
Odwrotnie jeśli chodzi o płaskonabłonkowego raka odbytu. Tutaj praktycznie wszystkie przypadki, jakie występują na świecie u kobiet są HPV-zależne, i to jest ok. 20 000 przypadków rocznie, u mężczyzn połowę mniej.
Jeśli chodzi o raka prącia u mężczyzn, to średnio na świecie połowa przypadków czyli ok. 20 000 rocznie jest zależna od wirusa HPV.
Dlatego wirus HPV to już nie tylko temat związany z tematem ginekologicznymi, ale coraz częściej są organizowane wspólne kongresy dla ginekologów i laryngologów.
Test na HPV dla mężczyzn – czyli jak zbadać HPV u mężczyzn?
Badanie laboratoryjne DNA wirusa HPV u mężczyzn wygląda identycznie, jak te wykonane u kobiet. Różni się sposób pobrania. Kobiety mają możliwość samopobrania wymazu w projekcie BadamHPV.pl we własnej łazience, w przypadku mężczyzn wymaz najczęściej pobierają urolodzy. Firma Rovers, która produkuje szczoteczkę Evalyn Brush do cytologii, do self-samplingu, również stworzyła szczoteczki do pobierania wymazu u mężczyzn. Personel medyczny pobiera wymaz z cewki moczowej u mężczyzn, jamy ustnej, gardła i odbytu. Proces pobrania jest bardzo prosty. Niebolesny, więc mężczyźni nie tylko mogą, ale powinni się badać na ich obecność wirusa HPV.
Obecnie najczęściej badanie HPV u mężczyzn przeprowadza się u tych panów, których kobiety leczą na choroby wywołane wirusem HPV.
Warto też zaznaczyć, że wykonując test hpv dla mężczyzn, mogą oni również szczepić się na wirusa HPV.
Czy powinniśmy obawiać się szczepionki przeciw HPV?
W tym momencie to kobiety bardziej inicjują rozpoznanie zakażenia wirusem HPV. Temat HPV w Polsce, inaczej niż w Skandynawii i Australii, jest bardzo mało powszechny, szacuje się że o roli wirusa HPV w rozwoju raka szyjkim macicy wie nie więcej niż 5% społeczeństwa. HPV u mężczyzn, za wyjątkiem kłykcin kończystych, czyli brodawek płciowych, które są widoczne, i które leczą dermatolodzy-wenerolodzy, właściwie w przestrzeni publicznej nie istnieje. A to źle, ponieważ infekcja HPV jest najczęstszą chorobą przenoszoną drogą płciową.
Każda kobieta po 30 roku powinna wykonać test na HPV i jeśli wynik jest ujemny wystarczy jak powtórzy to badania za kolejne 5 lat. Zestaw do pobrania wymazu w domu zamówisz szybko i dyskretnie tutaj.
Autor:
Dr n. med. Wojciech Homola, specjalista położnictwa i ginekologii, autor wielu prac naukowych z zakresu HPV oraz profilaktyki raka szyjki macicy, wieloletni wykładowca akademicki