Czy metaplazja szyjki macicy to rak?

Czego dowiesz się z tego artykułu.

Metaplazja to stan fizjologiczny, który nie wpływa na rozwój nowotworu w obrębie szyjki macicy. Ginekolodzy rekomendują, aby Panie korzystały z badania cytologicznego oraz wymazu na obecność wirusa HPV ponieważ są to badania, które wykrywają stany prowadzące do raka szyjki macicy. Wymaz cytologiczny to bowiem cenne źródło wiedzy o tym, czy w obrębie komórek nabłonka szyjki macicy znajdują się zmiany mogące przekształcić się komórki nowotworowe.

Niestety wirus brodawczaka ludzkiego nadal sieje spustoszenie, powodując raka szyjki macicy.

Statystyki są przerażające: co roku u około 4000 tys. kobiet jest diagnozowany rak szyjki macicy.

Przeszło połowa z nich umiera, gdyż choroba zostaje wykryta zbyt późno.

A czy wiesz, że przetrwałe, czyli trwające kilka lat, zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego może prowadzić do zmian przedrakowych, odpowiedzialnych w dłuższej perspektywie za nowotwór szyjki macicy?

Warto pamiętać, że w blisko 100 proc. przypadków za rozwój nowotworu szyjki macicy odpowiada wirus brodawczaka ludzkiego.

-Gdyby kobiety regularnie zgłaszały się na badania profilaktyczne, takie jak cytologia i test na HPV, to wielu zachorowań na raka szyjki macicy można by uniknąć – komentują lekarze ginekolodzy z Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea.

-Wykonując badanie cytologiczne i test na HPV możesz uchronić się przed rakiem szyjki macicy – zaznaczają.

Metaplazja szyjki macicy – co to jest?

Mam złe wyniki cytologii – mówi Pani Helena, Pacjentka Centrum FemiMea.

– Mam metaplazję szyjki macicy. Czy to oznacza, że mam raka na szyjce macicy? – pyta.

Metaplazja szyjki macicy, to stan naturalnej przebudowy nabłonka szyjki macicy, pojawia się ona w następstwie ektopii, czyli tzw. nadżerki szyjki macicy.

U bardzo wielu kobiet nabłonek z kanału szyjki macicy znajduje się w nadmiarze na tarczy szyjki macicy gdzie normalnie znajduje się nabłonek wielowarstwowy płaski – jest to właśnie tzw. ektopia, nazywana potocznie i nie słusznie „nadżerką”.

Metaplazja to proces zastępowania ektopowego gruczołowego nabłonka szyjki macicy nabłonkiem wielowarstwowym płaskim. W procesie określanym jako metaplazja szyjki macicy cewy gruczołowe nabłonka gruczołowego są przykrywane nabłonkiem płaskim, zamykając ujścia gruczołów. W ten sposób powstają tzw. torbiele Nabotha, które nie są żadną chorobą, a stanem fizjologicznym.

Dlaczego test na HPV jest lepszy niż cytologia?

Jakie są objawy tzw. nadżerki szyjki macicy, która prawidłowo powinna być nazywana ektopią?

  • plamienia i krwawienia po stosunku płciowym

  • wzmożone upławy z dróg rodnych.

Metaplazja szyjki macicy nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia kobiety – uspokajają lekarze z Centrum FemiMea.

Metaplazja dotyczy zmian w budowie komórek nabłonka szyjki macicy.

Zmiany groźne dla zdrowia i życia są efektem przetrwałego zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego.

Mogą one ulec progresji do stanu przedrakowego, a nawet raka inwazyjnego.

Badania cytologiczne i testy na HPV służą do wykrywania dysplazji szyjki macicy.

Leczenie dysplazji szyjki macicy

-Metoda leczenia zależy od stopnia zaawansowania zmiany i stanu ogólnego kobiety – podkreślają nasi rozmówcy.

Dysplazji szyjki macicy dużego stopnia, która jest stanem przedrakowym, nie wolno lekceważyć.

W przypadku braku leczenia zmian przedrakowych może bowiem dojść do przemiany złośliwej, w raka szyjki macicy.

Jeśli w wycinkach pobranych w czasie kolposkopii zostanie wykryty stan przedrakowy (HSIL – CIN2/3) to ginekolog skieruje Cię na zabieg Elektrokonizacji szyjki macicy LEEP.

Jakie są przyczyny dysplazji szyjki macicy?

Długotrwałe zakażenie onkogenne to praktycznie główna przyczyna dysplazji.

Najczęściej dysplazja szyjki macicy przebiega bezobjawowo i jest rozpoznawana dzięki wykonaniu badania cytologicznego bądź testu na HPV, które prowadzą do wykonania kolposkopii, w czasie której pobierane są wycinki do badania histopatologicznego. To badanie histopatologiczne jest ostatecznym rozpoznaniem stanu określanego jako dysplazja szyjki macicy. Dysplazja szyjki macicy bezwzględnie wymaga leczenia, jednak nie z każdym stopniem dysplazji szyjki macicy postępujemy tak samo. W przypadku zmian łagodnych – jeśli występuje tzw. dysplazja szyjki macicy małego stopnia zaawansowania (CIN 1 albo LSIL w w histopatologii) możliwa jest obserwacja i ścisły nadzór specjalisty ginekologa – położnika.

Mamy możliwości aby rak szyjki macicy stał się chorobą rzadką, a diagnozowanym w to miejsce stanem stała się dysplazja szyjki macicy (określana także jako śródnabłonkowa neoplazja szyjki macicy) , która jest praktycznie w 100 % uleczalna.

Leczenie dysplazji szyjki macicy dużego stopnia zaawansowania polega na usunięciu części chorej szyjki macicy w małoinwazyjnej procedurze nazywanej konizacją LEEP/LLETZ. Więcej o zabiegu LEEP/LLETZ przeczytasz w naszym specjalnym artykule.Ginekolog, najczęściej w znieczuleniu miejscowym, usuwa zmiany na szyjce macicy w postaci stożka (stąd nazwa konizacji). Tak usunięty obszar dysplazja szyjki macicy jest następnie badany histopatologicznie, aby upewnić się czy zmiany nie znajdują się dalej w kanale szyjki macicy bądź nawet w okolice trzonu macicy.

Jeśli chcesz być pewna, że rak szyjki macicy Ci nie zagraża: Zrób test HPV

Zamów specjalny zestaw do domowego pobrania, pobierz samodzielnie materiał do badania i odeślij do laboratorium.

Jest to tzw selfsampling, o którym więcej przeczytasz tutaj.

Dr n. med. Wojciech Homola, specjalista położnictwa i ginekologii, autor wielu prac naukowych z zakresu HPV oraz profilaktyki raka szyjki macicy, wieloletni wykładowca akademicki. Na codzień wykonuje kolposkopie, histeroskopie oraz LEEP elektrokonizacje szyjki macicy. 

Test na HPV
Test na HPV
  • Test mający na celu, rozpoznanie genotypu wirusa HPV.
  • Test wykrywający obecność typów wirusa HPV, które zwiększają ryzyko na powstanie raka szyjki macicy.
Shopping Cart