Czego dowiesz się z tego artykułu.
Dysplazja szyjki macicy, spowodowana przetrwałym zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, może prowadzić do powstania raka szyjki macicy. Masz zły wynik cytologii, wskazujący na zmiany dużego stopnia? Nie wpadaj w panikę, tylko przeczytaj, jak wygląda dalsze postępowanie w takim przypadku. Polecamy!
Rak szyjki macicy wciąż jest groźny i zbiera śmiertelne żniwo.
Wśród czynników zwiększających ryzyko przetrwałej infekcji HPV mogącej doprowadzić do rozwoju raka szyjki macicy są:
wczesne rozpoczęcie współżycia płciowego
duża liczba partnerów seksualnych
palenie papierosów
ryzykowne zachowania seksualne
W większości przypadków wirus HPV nie daje objawów i zostaje zwalczony przez własny układ odpornościowy organizmu w przeciągu kilkunastu miesięcy.
Bywa, że w wyniku przetrwałej infekcji HPV powstaną zmiany przednowotworowe w obrębie szyjki macicy – mówimy wtedy o HSIL (CIN2/CIN3).
Nieprawidłowe komórki na szyjce macicy mogą rozwinąć się w raka szyjki macicy.
Stan przedrakowy (HSIL, CIN2/CIN3) można wykryć pobierając wycinki w czasie kolposkopii, a ta powinna być wykonana w przypadku określonych nieprawidłowości w cytologii bądź infekcji jednym z wysokoonkogennych typów HPV.
Według systemu Bethesda, NIML w cytologii oznacza wynik prawidłowy, opis badania zawiera tylko prawidłowe komórki nabłonka wielowarstwowego płaskiego oraz gruczołowego.
Nieprawidłowy wynik cytologii oznacza zmiany komórek szyjki macicy.
Ryzyko nowotworowe zależy od stopnia zaawansowania zmian na szyjce macicy.
Jakie mogą być wyniki cytologii?
Zmiany typu ASC US w cytologii to atypowe komórki płaskonabłonkowe o nieokreślonym znaczeniu.
LSIL czyli małe zmiany dysplastyczne poddaje się leczeniu zachowawczemu, bez konieczności ingerencji chirurgicznej
ASC-H oraz HSIL to tzw. większe nieprawidłowości screeningowe i konieczna jest wtedy kolposkopia z wycinkami
Wynik AGC oznacza nieprawidłowe komórki gruczołowe – również powinna być wykonana kolposkopia z biopsją z kanału szyjki macicy a czasem z pobraniem materiału z jamy macicy do badania histopatologicznego.
Więcej o kolposkopii przeczytasz tutaj.
Wynik cytologii, zwłaszcza klasycznej (tzw. szkiełkowej) opisuje zmiany zapalne o mniejszym stopniu nasilenia, warto w takiej sytuacji wykonać test na HPV.
Dysplazja dużego stopnia – musisz się liczyć z leczeniem chirurgicznym.
– Czy jest możliwe leczenie bądź usunięcie zmian śródnabłonkowych dużego stopnia? – pyta Pani Elżbieta, Pacjentka Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea.
– Jeśli otrzymałaś wynik badania histopatologicznego HSIL, czyli CIN2/3 to czeka Cię leczenie chirurgiczne, najlepiej tzw. Elektrokonizacja szyjki macicy sposobem LEEP– wyjaśniają lekarze ginekolodzy z Centrum FemiMea.
A czy wiesz, że nawet zmiany z dysplazją dużego stopnia nie oznaczają że obecne są już komórki nowotworowe?
W wyniku braku leczenia chirurgicznego i dalszego rozwoju dysplazji dużego stopnia mogą pojawić się komórki nowotworowe, ich rozpoznanie jest możliwe tylko wtedy, gdy pobierzemy wycinek do badania histopatologicznego.
– Jeśli po nieprawidłowym badaniu cytologicznym bądź dodatnim teście HPV wykonano kolposkopię z biopsją i została wykryta zmiana śródpłaskonabłonkowa dużego stopnia, to wdrażamy leczenie, które polega na wycięciu zmiany – tłumaczą lekarze.
Do usuwania zmian przedrakowych szyjki macicy stosuje się: metody ekscyzyjne, umożliwiające wycięcie zmiany, min. konizacja szyjki macicy, najczęściej wykonywana metodą LLET/LEEP. Więcej o tym sposobie leczenia przeczytasz w naszym specjalnym artykule.
Metody ablacyjne, takie jak krioterapia czy laseroterapia są zarezerwowane w ściśle określonych sytuacjach klinicznych i tylko w przypadku w badaniu histopatologicznym stwierdzana jest zmiana śródpłaskonabłonkowa małego stopnia (LSIL – CIN1)
Najważniejsza jest profilaktyka raka szyjki macicy, obejmująca regularne wykonywanie cytologii, wykrywającej wczesne stany przedrakowe a najlepiej test na HPV raz na 3-5 lat zamiast cytologii.
Wykonaj test HPV i przekonaj się, czy nie masz infekcji HPV.
Zamów zestaw do domowego pobrania, pobierz materiał do badania i odeślij do laboratorium.
Jest to tzw selfsampling, o którym szczegółowo możesz przeczytać tutaj.
Dr n. med. Wojciech Homola, specjalista położnictwa i ginekologii, autor wielu prac naukowych z zakresu HPV oraz profilaktyki raka szyjki macicy, wieloletni wykładowca akademicki. Na codzień wykonuje kolposkopie, histeroskopie oraz LEEP elektrokonizacje szyjki macicy.