Śmiejące się kobiety

Kolposkopia

Kolposkopia i diagnostyka pogłębiona szyjki macicy

Kolposkopia jest najdokładniejszym badaniem, pozwalającym wykrywać zmiany przednowotworowe wywołane onkogennymi typami HPV, które na tym etapie można bezpiecznie i mało inwazyjnie leczyć, aby nie dopuścić do rozwoju inwazyjnego raka szyjki macicy. Badanie to zostało wynalezione w pierwszej połowie XX wieku, a obecnie używane kolposkopy można podzielić na 3 grupy: kolposkopy optyczne, wykorzystujące precyzyjne układy soczewkowe, wideokolposkopy, które wykorzystują kamery HD oraz kolposkopy mobilne, które wykorzystują algorytmy automatycznej oceny szyjki macicy z elementami sztucznej inteligencji.

Kiedy wykonujemy kolposkopię?

Najczęstszym wskazaniem do wykonania kolposkopii jest nieprawidłowy wynik cytologii : 

 • ASC-US bądź LSIL: możemy wykonać kolposkopię, jeśli towarzyszy takiemu wynikowi dodatni test na obecność HPV 16,18 bądź 31 to powinniśmy koniecznie wykonać takie badanie, więcej o infekcji HPV i problemach tym powodowanych przeczytacie w naszym kolejnym artykule
 • AGC: nieprawidłowe komórki gruczołowe (komórki gruczołowe pochodzą zazwyczaj z kanału szyjki macicy, czyli części macicy prowadzącej do jej wnętrza czyli jamy). Koniecznie wykonaj kolposkopię łącznie z biopsją z kanału szyjki macicy.
 • ASC-H: atypowe komórki o nieokreślonym znaczeniu lecz nie można wykluczyć HSIL ( zmiana śródnabłonkowa dużego stopnia) – koniecznie wykonaj kolposkopię
 • HSIL: zmiany śródnabłonkowe dużego stopnia – koniecznie wykonaj kolposkopię

Jak przygotować się do kolposkopii?

 • Badanie kolposkopowe najlepiej wykonywać po miesiączce, kiedy nie ma już krwawienia.
 • Należy unikać kolposkopii w okresie okołoowulacyjnym, kiedy śluz owulacyjny utrudnia ocenę.
 • Nie należy zdecydowanie przeprowadzać kolposkopii w czasie miesiączki bądź innego krwawienia z dróg rodnych.
 • 2 dni przed badaniem należy powstrzymać się od współżycia, irygacji pochwy, stosowania leków dopochwowych.

Powtórzmy: kolposkopię wykonuje się w przypadku nieprawidłowego wyniku cytologii oraz w przypadku infekcji onkogennym wirusem HPV. Badanie na obecność HPV pobiera zazwyczaj ginekolog bądź położna. Od stycznia 2021 roku w Polsce, podobnie jak w wielu krajach na świecie, aby zwiększyć liczbę kobiet badających się na obecność HPV, dopuszczono metodę samopobrania (tzw. selfsamplingu) materiału do badania na obecność DNA HPV przez pacjentkę w domu we własnej łazience. Jest to dobra opcja zwłaszcza dla pacjentek, które unikają wizyt ginekologicznych bądź odkładają ją na lata. Pakiet do samopobrania wraz ze specjalnie zaprojektowanym, sterylnym zestawem do pobrania zamówisz na naszej stronie internetowej.

Jak wygląda kolposkopia?

Badanie kolposkopowe wykonywane jest na fotelu ginekologicznym, lekarz ginekolog zakłada jednorazowe wzierniki i bada szyjkę macicy po wybarwieniu odpowiednimi substancjami. Największy dyskomfort badania to fakt, iż trwa ono od kilku do kilkunastu minut i wzierniki ginekologiczne cały czas muszą być założone. W przypadku gdy lekarz wykonujący badanie ma podejrzenie zmian dużego stopnia w obrębie szyjki macicy, pobiera wycinek z tarczy bądź biopsję z kanału szyjki macicy do badania histopatologicznego. Przed pobraniem wycinka można znieczulić szyjkę macicy aby zminimalizować bolesność zabiegu i dyskomfort pacjentki. Czas oczekiwania na wynik badania histopatologicznego to około 2-4 tygodnie. Badanie kolposkopowe może być uzupełnione oznaczeniem oporu nabłonka szyjki macicy – ZEDSCAN-  co pozwala zwiększyć precyzyjność pobieranej biopsji. 

Jaki może być wynik kolposkopii?

 1. Zmian śródnabłonkowych nie stwierdza się (inaczej skrót NILM): to najlepsze co może się zdarzyć gdyż u pacjentki nie stwierdza się zmian wywołanych infekcją onkogennym HPV. Jeśli wcześniej stwierdzono infekcję HPV warto zapoznać się ze sposobami jak pozbyć się wirusa HPV z organizmu.
 2. LSIL, określany czasem CIN 1: zmiany śródnabłonkowe niskiego stopnia. W pobranym wycinku wirus HPV dokonał już zmian, ale są one niewielkie, zwykle organizm sam „porządkuje” kwestię wirusa i w większości przypadków nasz układ immunologiczny wytworzy odporność na dany typ wirusa HPV
 3. HSIL: zmiany śródnabłonkowe dużego stopnia (zawiera w sobie CIN 2 i CIN 3), ten wynik oznacza już że w szyjce macicy mamy do czynienia ze stanem przedrakowym. Jeśli wynik histopatologiczny wycinków pobranych w czasie kolposkopii wykaże zmiany śródnabłonkowe dużego stopnia, (nazywane również HSIL bądź CIN2/CIN3), należy wdrożyć bardzo zdecydowane leczenie – LEEP konizację. Szanse, że zmiany cofną się samoistnie, są niewielkie (mniej niż 20%). 
 4. Wynik biopsji może wykazać nawet raka szyjki macicy, w takim przypadku jak najszybciej należy udać się na wizytę do ginekologa – onkologa, który zaplanuje dalsze leczenie. Jednak nawet w takiej sytuacji nie załamujmy rąk, rak szyjki macicy wykryty na czesnym etapie jest wyleczalny.

Aby nie dopuścić do rozwoju raka szyjki macicy należy przede wszystkim wykonywać badania, z których najczulszym badaniem jest test na obecność DNA wirusa HPV. Już dziś możesz zamówić zestaw do pobrania materiału do badania we własnej łazience w szybki i dyskretny sposób tutaj.

Autor:

Dr n. med. Wojciech Homola, specjalista położnictwa i ginekologii, autor wielu prac naukowych z zakresu HPV oraz profilaktyki raka szyjki macicy, wieloletni wykładowca akademicki

 

Test na HPV
Test na HPV
 • Test mający na celu, rozpoznanie genotypu wirusa HPV.
 • Test wykrywający obecność typów wirusa HPV, które zwiększają ryzyko na powstanie raka szyjki macicy.

Ostatnio dodane

Shopping Cart