LEEP. Jak leczyć, aby nie dopuścić do rozwoju raka szyjki macicy?
Często piszemy na temat raka szyjki macicy, bo mamy świadomość, że przed tą groźną chorobą możemy się ochronić. Musimy tylko znać metody zapobiegania i profilaktyki.
Jak zapobiegać rakowi szyjki?
Najlepszym narzędziem do walki z rakiem szyjki macicy są regularne badania na obecność DNA wysokonkogennych HPV. Takie badanie można pobrać w gabinecie ginekologicznym, ale również od 2021 roku materiał do badania można uzyskać z tzw. samopobrania (selfsampling). Tak dzieje się w wielu krajach na świecie, np. w Holandii 30% kobiet używa tej metody profilaktyki już od lat. Zestaw do badania zamówisz szybko i dyskretnie tutaj.
Wróćmy do głównego tematu: Poznajcie LEEP konizację.
Czym jest LEEP konizacja?
Jeśli wynik histopatologiczny wycinków pobranych w czasie kolposkopii wykaże zmiany śródnabłonkowe dużego stopnia, nazywane również HSIL bądź CIN2/CIN3, należy wdrożyć bardzo zdecydowane leczenie. Szanse, że zmiany cofną się samoistnie, są niewielkie (mniej niż 20%).
Należy wtedy przeprowadzić zabieg chirurgiczny wycięcia chorego fragmentu szyjki macicy, nazywany konizacją (stożek – conus). Nazwa zabiegu pochodzi od kształtu wycinanej części szyjki macicy.
Istnieją dwa rodzaje zabiegu konizacji:
- Tradycyjna konizacja, inaczej chirurgiczna, tzw. zimnym nożem (czyli skalpelem), którą przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, zwykle na oddziałach ginekologicznych w szpitalach.
- LEEP jest to metoda małoinwazyjna. Wycinamy chory fragment pętlą elektryczną, która jednocześnie wycina i koaguluje (zamyka) naczynia krwionośne. Jest to metoda oszczędzająca (jak najwięcej szyjki staramy się pozostawić), zachowująca całkowicie możliwość zajścia w ciążę i urodzenia dziecka. Dzięki wykorzystaniu elektronarzędzi jest to zabieg praktycznie bezkrwawy i możliwy do wykonania w znieczuleniu miejscowym. Pacjentka po około godzinie od wejścia do centrum medycznego wychodzi sama o własnych siłach do domu.
Zabiegi w technologii LEEP wykonujemy w naszym Centrum FemiMea.
Każdy rodzaj konizacji powinien być poprzedzony kolposkopią, aby wybarwić i dokładnie uwidocznić chorą część szyjki i usunąć tylko ten fragment. Cały usunięty fragment szyjki jest następnie badany histopatologiczne, aby ostatecznie upewnić się, iż mamy do czynienia ze stanem przedrakowym, a nie rakiem. Ważne jest też, aby granice usuniętej tkanki były wolne od zmian chorobowych (czyli tzw. wolny margines). Wtedy mamy dużą szansę, że zabieg będzie ostatecznym rozprawieniem się z chorobą.
Więcej o LEEP konizacji przeczytasz w naszym osobnym artykule.
Co zrobić aby nie dopuścić do stanu przedrakowego, kiedy zabieg LEEP jest niezbędny?
Podstawą jest profilaktyka, a w przypadku raka szyjki macicy najważniejszym badaniem jest test wykrywający DNA onkogennych wirusów HPV.
Dlaczego to najważniejsze badanie? Ponieważ jego czułość w wykrywaniu DNA HPV jest blisko 100 %, a to właśnie ten szkodnik odpowiedzialny jest za blisko 97% przypadków raka szyjki macicy. Okazuje się, że wirus HPV w czasie infekcji jest nie tylko w komórkach nabłonka szyjki macicy, ale również w komórkach pochwy, śluzie szyjkowym oraz wydzielinie pochwowej. To wszystko umożliwiło stworzenie nowoczesnej, wygodnej i skutecznej metody jaką jest tzw. selfsampling (czyli samopobranie ) wymazu na obecność HPV. Materiał pobieramy we własnej łazience, specjalnie zaprojektowanym zestawem, który jest intuicyjny i łatwy w obsłudze. Tak przygotowany zestaw odsyłamy do laboratorium, a wynik otrzymujemy na nasz adres email. Zestaw do selfsamplingu zamówisz tutaj.
Dr n. med. Wojciech Homola, specjalista położnictwa i ginekologii, autor wielu prac naukowych z zakresu HPV oraz profilaktyki raka szyjki macicy, wieloletni wykładowca akademicki