Czego dowiesz się z tego artykułu.
Cin 3 w ciąży
Nieleczona dysplazja szyjki macicy może prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy. Tymczasem w związku z ryzykiem powikłań, takich jak np. ryzyko poronienia, czynność skurczowa mięśnia macicy leczenie operacyjne dysplazji dużego stopnia zaawansowania (CIN III) nie jest zalecane w czasie ciąży.
Czym jest dysplazja szyjki macicy?
Dysplazja szyjki macicy, czyli śródnabłonkowa neoplazja szyjki macicy (z ang. cervical intraepithelial neoplasia, CIN). Dysplazja jest wykrywana w wycinkach pobranych w czasie kolposkopii, a ta z kolei jest wykonywana gdy mamy dodatni wynik jednego z wysokoonkogennych typów wirusa HPV bądź nieprawidłowy wynik badania cytologicznego.
Większe nieprawidłowości cytologiczne to
ASC H to nieprawidłowy wynik cytologii – oznacza atypowe komórki nabłonkowe szyjki macicy (nie można wykluczyć obecności zmian o charakterze dysplazji dużego stopnia (HSIL – CIN2/CIN3)
HSIL – śródnabłonkowe zmiany dużego stopnia zaawansowania
Najgroźniejsze genotypy wirusa HPV t bez wątpienia HPV 16, 16 i 31 – w przypadku tych wirusów wskazane jest wykonanie kolposkopii nawet jesli wynik cytologii jest prawidłowy.
Dysplazja szyjki macicy w ciąży oraz poza ciążą są wynikiem przetrwałego zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Z szacunków wynika, że śródnabłonkowa dysplazja szyjki macicy występuje u 3-10 proc. kobiet ciężarnych. CIN 3 w około 12 proc. przypadków po jakimś czasie rozwinąć się w raka szyjki macicy. A rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej wykrywanych nowotworów u kobiet w ciąży.
A co oznacza CIN 3 w ciąży?
Jak zaznaczają lekarze z Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea, CIN 3 są to śródnabłonkowe zmiany dużego stopnia zaawansowania. Nie leczona dysplazja dużego stopnia może przejść w stan określany rakiem przedinwazyjnym szyjki macicy.
Co robić w przypadkach CIN 3 w ciąży?
Ryzyko progresji zmian dużego stopnia do raka szyjki macicy u kobiet ciężarnych jest bardzo małe, część takich zmian ulega samoistnej regresji po porodzie dlatego możliwa jest ponowna kolposkopia z biopsją po okresie połogu.
W przypadku dodatniego testu hr HPV DNA lub złych wyników cytologii u kobiet niebędących w ciąży zazwyczaj zaleca się wykonanie kolposkopii z biopsją, aby precyzyjniej uwidocznić zmiany na szyjce macicy. Jeśli w wycinkach zostanie stwierdzony HSIL (CIN 2 /CIN 3) wskazana jest konizacja szyjki macicy, najlepiej metodą elektrokonizacji LLETZ/LEEP. O tej metodzie przeczytasz więcej w naszym osobnym artykule.
U kobiet ciężarnych postępowanie w przypadku zmian dużego stopnia w cytologii bądź dodatniego testu hr HPV DNA 14 sprawa wygląda inaczej. U ciężarnych z wynikiem cytologii ASC H lub HSIL zaleca się wykonanie kolposkopii (z biopsją celowaną w przypadku podejrzenia zmian inwazyjnych).
Jeśli po biopsji okaże się że komórki i tkanka nabłonka szyjki macicy cechuje się zmianami śródnabłonkowymi małego stopnia, to kolejna kontrola może się odbyć 6 tygodni po porodzie.
Jeśli jednak komórki okażą się na tyle zmienione, że dochodzi już do inwazji poza nabłonek, to należy wdrożyć leczenie operacyjne.
Zabieg konizacji w czasie ciąży może wpływać na przebieg ciąży i porodu, szyjka po dużej konizacji może zacząć się wcześniej skracać co może zagrażać porodem przedwczesnym.
Jeśli jesteś aktywna seksualnie, to zrób test HPV nawet jeśli masz prawidłową cytologię.
Dlaczego test na HPV jest lepszy niż cytologia?
Sprawdź, czy zostałaś zakażona wirusem brodawczaka ludzkiego HPV.
Możesz skorzystać z tzw selfsamplingu.
Zamów zestaw do samopobrania materiału we własnej łazience. Pobierz materiał do badania z pochwy specjalnym zestawem i wyślij kurierem do laboratorium. Oczekiwanie na wynik badania wynosi do 12 dni roboczych.
Dr n. med. Wojciech Homola, specjalista położnictwa i ginekologii, autor wielu prac naukowych z zakresu HPV oraz profilaktyki raka szyjki macicy, wieloletni wykładowca akademicki. Na codzień wykonuje kolposkopie, histeroskopie oraz LEEP elektrokonizacje szyjki macicy.