Czego dowiesz się z tego artykułu.
Ektopia szyjki macicy jest błędnie określana jako nadżerka szyjki macicy. Tymczasem zmiany w obrębie szyjki macicy, określane jako ektopię szyjki macicy, nie są groźne dla zdrowia kobiety. Czy ektopia szyjki macicy wymaga leczenia zabiegowego?
Ektopia szyjki macicy – czym jest?
Ektopią szyjki macicy określa się przemieszczanie się intensywnie czerwonego, jednowarstwowego nabłonka gruczołowego, znajdującego się przede wszystkim w kanale szyjki macicy, na tarczę szyjki macicy.
Ektopia szyjki macicy, czyli rzekoma nadżerka szyjki macicy, nie jest stanem przedrakowym.
Lekarz ginekolog bardzo często ma do czynienia z ektopią szyjki macicy, szczególnie u młodych kobiet. Można ją dostrzec podczas rutynowego, kontrolnego badania ginekologicznego. Aby przekonać się jakiego typu jest to zmiana wykonuje się dodatkowe badania: badanie cytologiczne i kolposkopowe.
Ektopia szyjki macicy jest zmianą niezagrażającą życiu – uspokajają lekarze ginekolodzy pracujący w Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea. W większości przypadków cofa się i nie wymaga leczenia – wyjaśniają specjaliści.
-Czy ektopia szyjki macicy daje jakieś objawy? – pyta Pani Barbara, nasza Pacjentka.
Ektopia szyjki macicy zazwyczaj nie wywołuje poważnych i uciążliwych objawów klinicznych. O tym, że Pacjentka ma ektopię szyjki macicy może sygnalizować pojawienie się zwiększonej wydzieliny z dróg rodnych oraz plamień samoistnych albo po współżyciu – podkreślają lekarze z Centrum FemiMea.
Czy nadżerka szyjki macicy to może być HPV?
A czy wiesz, że ektopia może przyczynić się do nawracających infekcji szyjki macicy?
Statystyki mówią, że ektopia dotyczy nawet do 50 proc. kobiet. Często jest diagnozowana u aktywnych seksualnie nastolatek. Ektopia szyjki macicy występuje również u kobiet, które stosują doustną antykoncepcję hormonalną.
Jakie są przyczyny ektopii?
-
za przemieszczanie się nabłonka gruczołowego w kierunku ujścia szyjki macicy odpowiadają zmiany hormonalne
-
zakażenia bakteryjne, grzybicze i wirusowe mogą prowadzić do zniszczenia nabłonka wielowarstwowego płaskiego
Warto wiedzieć, że ektopia szyjki macicy nie jest nadżerką szyjki macicy. Prawdziwa nadżerka szyjki macicy, która zaznaczmy występuje bardzo rzadko, to objaw rozwiniętego już klinicznie raka szyjki macicy i nie ma nic wspólnego z ektopią (czyli tzw. nadżerką)
Jak wygląda nadżerka szyjki macicy?
Nadżerka prawdziwa szyjki macicy występuje, gdy na szyjce macicy powstaje rzeczywisty ubytek nabłonka. Nadżerkę szyjki macicy leczymy gdy występują objawy takie jak już wspomniano: wzmożone upławy z pochwy i/lub plamienia i krwawienia kontaktowe, głównie po współżyciu, może jej też towarzyszyć przewlekły stan zapalny dróg rodnych.
Jak uchronić się przed rakiem szyjki macicy?
Podkreślmy to raz jeszcze, że tzw. Nadżerka szyjki macicy nie prowadzi do rozwoju raka szyjki macicy. Leczenie nadżerki szyjki macicy. Jeśli objawy w postaci upławów bądź krwawienia kontaktowego są uciążliwe dla pacjentki to ginekolog może podjąć się leczenie nadżerki szyjki macicy. Wszystkie dostępne metody leczenia polegają na zniszczeniu ektopowego nabłonka gruczołowego. Mamy do wyboru usuwanie nadżerki szyjki macicy ciekłym azotem – jest tzw. wymrażanie nadżerki. Możliwe jest usunięcie zmiany z szyjki macicy za pomocą lasera bądź elektrokoagulacji – jest to tzw. wypalanie nadżerki. Lekarz ginekolog może usunąć również za pomocą silnej substancji niszczącej nabłonek gruczołowy np. wysoko stężony kwas trójchlorooctowy.
Kobiety chcące się ustrzec przed rakiem powinny regularnie wykonywać badanie cytologiczne, a najlepiej testy na HPV, które dzięki wysokiej czułości wykrywają zmiany przedrakowe i wczesne zmiany nowotworowe w obrębie szyjki macicy w bardzo skuteczny sposób.
Wykonaj test HPV i przekonaj się, czy jesteś zakażona brodawczakiem ludzkim.
Zamów specjalny zestaw do domowego pobrania, pobierz materiał do badania i odeślij do laboratorium.
Jest to tzw selfsampling, o którym więcej przeczytasz w naszym specjalnym artykule.
Dr n. med. Wojciech Homola, specjalista położnictwa i ginekologii, autor wielu prac naukowych z zakresu HPV oraz profilaktyki raka szyjki macicy, wieloletni wykładowca akademicki. Na codzień wykonuje kolposkopie, histeroskopie oraz LEEP elektrokonizacje szyjki macicy.