Kłykciny kończyste u kobiet: specyfika objawów, leczenia i konsekwencje dla zdrowia reprodukcyjnego

Czego dowiesz się z tego artykułu.

Kłykciny kończyste u kobiet: specyfika objawów, leczenia i konsekwencje dla zdrowia reprodukcyjnego

Kłykciny kończyste (brodawki płciowe), wywołane przez zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, są uznawane za jedną z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Wirus HPV jest najgroźniejszy dla kobiet. Przetrwałe zakażenie kłykcinami kończystymi może przebiegać równocześnie z infekcją jednym z wysokoonkogennych typów HPV a to z kolei może prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są objawy choroby, gdzie występują oraz jakie dolegliwości powodują. Opiszemy, jakie są dostępne opcje leczenia kłykcin kończystych dostosowane do potrzeb kobiet. Omówimy także konsekwencje kłykcin kończystych dla zdrowia reprodukcyjnego Pań. Dowiesz się, czy kłykciny kończyste w czasie ciąży mogą spowodować jakieś problemy.

Choroby przenoszone drogą płciową są to choroby zakaźne, zwane także chorobami wenerycznymi. Nieleczone choroby mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

Zapamiętaj, że ryzyko zakażenia wirusem HPV wzrasta u osób uprawiających seks bez zabezpieczenia z przygodnymi partnerami.

Stosowanie środków antykoncepcji barierowej, czyli prezerwatyw, zmniejsza prawdopodobieństwo zakażenia wirusem HPV i większością innych chorób przenoszonych drogą płciową. Metoda ta nie daje jednak 100% ochrony przez infekcja hpv także inne choroby przenoszone drogą płciową mogą się przenosić mimo prezerwatywy.

Zakażenie wirusem HPV może powodować wystąpienie zmian na narządach płciowych, w postaci kłykcin kończystych, w przypadku infekcji wysokoonkogennym HPV po wielu latach może się rozwinąć rak szyjki macicy. Dlatego jeśli zauważysz u siebie kłykciny kończyste zbadaj się także na obecność wysokoonkogennych typów HPV. Wymaz możesz pobrać we własnej łazience, więcej o tej metodzie przeczytasz tutaj.

Czym są kłykciny kończyste?

Kłykciny kończyste są chorobą zakaźną. Do zakażenia dochodzi najczęściej podczas kontaktów seksualnych. Wywołuje ją wirus brodawczaka ludzkiego. Zakażenie kłykcinami kończystymi u obu płci może przebiegać bezobjawowo.

System odpornościowy osoby mającej styczność z wirusem HPV zwalcza wirusa brodawczaka ludzkiego, a dzięki temu HPV nie daje objawów i najczęściej znika z organizmu. W takim przypadku Pacjent nie jest świadomy zakażenia.

Kłykciny kończyste

– objawy choroby wywołują dyskomfort i wstyd.

Objawy kłykcin kończystych są charakterystyczne.

Są to łagodne zmiany skórne w obrębie narządów płciowych, nazywane także brodawkami płciowymi.

A jak wyglądają kłykciny kończyste?

Są niewielkimi kalafiorowatymi naroślami, koloru cielistego lub brunatnego. Mogą się łączyć ze sobą. Najczęściej znajdują się na narządach płciowych i w okolicy odbytu. Mogą się pojawić w jamie ustnej. Wirus HPV jest najgroźniejszy dla kobiet, gdyż jest główną przyczyną powstania raka szyjki macicy. Jeśli masz dodatni wynik na obecność wysokoonkogennych HPV ginekolog często zleca wykonanie kolposkopii. Na czy polega to badanie?

Gdzie występują brodawki weneryczne u Pań?

  • na wargach sromowych mniejszych

  • w przedsionku pochwy

  • na szyjce macicy

  • w okolicy ujścia cewki moczowej

  • w okolicach odbytu.

Zdarza się, że brodawki płciowe powstaną w obrębie jamy ustnej i gardła, na skutek seksu oralnego z zakażoną osobą.

U kobiet i mężczyzn kłykciny kończyste pojawiają się w ciągu kilku tygodni od momentu zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego.

Brodawki płciowe wiążą się nie tylko z dyskomfortem i wstydem.

Z ich występowaniem są związane pewne dolegliwości, które powodują, takie, jak:

  • świąd

  • pieczenie

  • ból podczas współżycia

  • krwawienie

  • większe kłykciny kończyste mogą powodować również ucisk oraz problemy z oddawaniem moczu.

Ważne: Jeśli masz kłykciny kończyste, to powinnaś się dowiedzieć, jakim typem wirusa HPV się zaraziłaś.

Ta wiedza ma ogromne znaczenie, gdyż rak szyjki macicy, zaliczany do najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet, jest ściśle powiązany z infekcją HPV. Jeśli rozwinie się u Ciebie stan przedrakowy na szyjce macicy często konieczny jest zabieg chirurgiczny LEEP.

Leczenie – kłykciny kończyste

Leczenie kłykcin kończystych powinno odbywać się pod kontrolą lekarza dermatologa wenerologa oraz ginekologa (w przypadku Pań).

W przypadku podejrzenia zmian wywołanych przez wysokoonkogenne HPV wykonuje się badanie cytologiczne, badanie kolposkopowe lub pobiera się wycinek tkanki do badania histopatologicznego.

W leczeniu kłykcin kończystych stosuje się: leczenie farmakologiczne i leczenie zabiegowe. W przypadku niewielkich zmian leczenie kłykcin kończystych odbywa się za pomocą leków miejscowych w postaci maści i kremów. Zdecydowanie bardziej inwazyjną metodą jest wycięcie chirurgiczne patologicznych zmian. Zmiany skórne leczy się także za pomocą laseroterapii, krioterapii oraz elektrokoagulacji. Metodę leczenia dobiera lekarz, w zależności od indywidualnych potrzeb każdej Pacjentki.

A czy wiesz, że powikłania zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego mogą obejmować różne choroby oraz problemy ze zdrowiem?

Niektóre odmiany wirusa HPV – tzw. wysokoonkogenne HPV, znajdujące się w pochwie, zwiększają ryzyko raka pochwy, raka szyjki macicy oraz nowotworów jamy ustnej i gardła. Infekcja HPV na szczęście nie zawsze prowadzi do rozwoju raka szyjki macicy. Jednak Panie powinny regularnie wykonywać badanie cytologiczne szyjki macicy oraz kolpokopię (szczególnie te, które zostały zakażone typami HPV wysokiego ryzyka).

Obecność kłykcin kończystych powoduje także problemy dla kobiet ciężarnych. Podczas ciąży kłykciny kończyste mogą się powiększać, a to utrudnia oddawanie moczu. Ponadto kłykciny kończyste, znajdujące się na ścianie pochwy, mogą hamować rozciąganie tkanek pochwy w trakcie porodu. Duże zmiany na sromie albo w pochwie mogą krwawić wraz z rozciąganiem się podczas porodu.

Jak zaznaczają lekarze ginekolodzy z Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea:

  • Na szczęście bardzo rzadko zdarza się, że u dziecka, urodzonego przez matkę z kłykcinami kończystymi, występują tego typu zmiany w gardle.

  • W takiej niezwykle rzadkiej sytuacji, tzw. brodawczakowatości krtani, niezbędna jest operacja, aby zapobiec zablokowaniu dróg oddechowych – tłumaczą nasi rozmówcy.

Jak zapobiec kłykcinom?

  • uprawiać bezpieczny seks

  • szczepienia przeciwko HPV są skuteczną bronią w walce z wirusem HPV.

Jeśli chcesz mieć pewność, że HPV ci nie zagraża zamów test już dziś i bądź spokojna o swoje zdrowie.

Autor:

Dr n. med. Wojciech Homola, specjalista położnictwa i ginekologii, autor wielu prac naukowych z zakresu HPV oraz profilaktyki raka szyjki macicy, wieloletni wykładowca akademicki. Na codzień prowadzi ciąże, pomaga w doborze antykoncepcji, wykonuje kolposkopie, histeroskopie oraz elektrokonizacje  szyjki macicy. 

Test na HPV
Test na HPV
  • Test mający na celu, rozpoznanie genotypu wirusa HPV.
  • Test wykrywający obecność typów wirusa HPV, które zwiększają ryzyko na powstanie raka szyjki macicy.
Shopping Cart