ZedScan

Czy nadżerka szyjki macicy to może być HPV?

Spis treści

Tzw. „Nadżerce szyjki macicy” może towarzyszyć przewlekła infekcja wirusem HPV, który jest odpowiedzialny za 97% nowotworów szyjki macicy. W przypadku stwierdzenia nadżerki, fachowo nazywanej ektopią, konieczne jest przede wszystkim wykonanie testu w kierunku wirusa HPV. Ryzyko infekcji wirusem HPV jest zwiększone u osób z dużą liczbą partnerów seksualnych.

Czym jest nadżerka szyjki macicy?

Nadżerka szyjki macicy, tak naprawdę jest ektopią nabłonka walcowatego kanału szyjki macicy, który znajduje się pierwotnie wewnątrz kanału szyjki macicy. U kobiet z ektopią nabłonek walcowaty znajduje się nie tylko w kanale szyjki macicy, ale również na zewnątrz – na części pochwowej szyjki macicy

Czy nadżerka szyjki macicy może prowadzić do raka szyjki macicy?

Diagnoza „stwierdzana jest nadżerka szyjki macicy” (tak naprawdę jest to nadżerka rzekoma) nie stanowi bezpośredniego zagrożenia rozwoju raka szyjki macicy, jednak jeśli diagnozujemy nadżerkę szyjki macicy wiemy że mamy do czynienia z nabłonkiem walcowatym w obrębie części pochwowej szyjki macicy czyli nabłonkiem mniej odpornym na rozpoczęcie infekcji hpv. Rak szyjki macicy jest wywoływany przetrwałą infekcją onkogennymi szczepami HPV. Jednak rak szyjki macicy rozwija się, na szczęście bardzo wolno: od infekcji onkogennym szczepem HPV do rozwoju raka szyjki macicy zajmuje średnio od siedmiu do 9 lat. Więcej o nadżerce przeczytasz w naszym osobnym artykule.

Nadżerka szyjki macicy (jest to wtedy nadżerka rzekoma) jest najczęściej rozpoznawana podczas rutynowego badania ginekologicznego.

Stany zapalne i zmiany (częste objawy nadżerki), które niepokoją lekarza, poddawane są dalszej diagnostyce, czyli wykonywane jest badanie cytologiczne, oznaczane są onkogenne szczepy wirusa HPV oraz ewentualnie wykonywana jest kolposkopia. Badanie cytologiczne oraz pobranie wymazu na HPV jest całkowicie bezbolesne, można to zrobić w czasie jednej wizyty na fotelu ginekologicznym. Lekarz pobiera materiał biologiczny z szyjki macicy przy pomocy specjalistycznej szczoteczki. Następnie materiał zostaje zostaje umieszczony w kubeczku z płynem (badanie cytologiczne nazywa się wtedy płynną cytologią albo LBC) dalej materiał jest przekazywany do laboratorium, gdzie pobrane komórki są oceniane pod kątem wielkości, budowy oraz kształtu i może być oznaczona obecność DNA onkogennych wirusów HPV. Najlepszą opcją aby nie dopuścić do rozwoju raka szyjki macicy jest tzw. co-testing czyli jedno pobranie materiału do kubeczka z płynem i oznaczenie w tak zabezpieczonym preparacie zarówno DNA onkogennych szczepów HPV jak i cytologii.

Co zrobić w przypadku nieprawidłowej cytologii przeczytasz tutaj.

Jaka jest droga do rozwoju raka szyjki macicy?

Pewnym jest że do rozwoju raka szyjki macicy prowadzi przetrwała czyli trwająca kilka lat infekcja onkogennym szczepem HPV. Wirus HPV wnika do komórek nabłonka szyjki macicy, czemu sprzyja słabsza bariera komórkowa w szyjce macicy jaką jest nadżerka szyjki macicy. Od infekcji do pojawienia się raka szyjki macicy zajmuje najczęściej kilka lat. Niestety objawy raka szyjki macicy pojawiają się dopiero w bardzo zaawansowanych stadiach tej choroby.

W Polsce nie wykonuje się testów na HPV, a rak szyjki macicy zabija 2 tysiące Polek rocznie

Możliwe jest pobranie wymazu na HPV we własnej łazience aby upewnić się czy nie zagraża ci rak szyjki macicy

Samopobranie wymazu na HPV jest możliwym, bezpiecznym i skutecznym sposobem w walce z groźnym nowotworem jakim jest rak szyjki macicy. Pacjentka może zamówić zestaw do samopobrania i pobrać wymaz w zaciszu własnej łazienki. O tej metodzie możesz przeczytać w naszym specjalnym artykule.

Jak objawy nadżerki szyjki macicy powinny cię zaniepokoić?

Ektopia, czyli tak zwana nadżerka szyjki macicy nie wykazuje specyficznych, jednoznacznych objawów. Jednak symptomami, które powinny skłonić kobietę do wizyty u ginekologa są:

 • plamienia między miesiączkami;
 • plamienie po odbyciu stosunku płciowego;
 • pieczenie lub świąd w okolicach intymnych;
 • upławy o nieprzyjemnym zapachu;
 • nietypowy kolor wydzieliny, najczęściej wybarwiający się na biały, żółty lub zielony;
 • pojawianie się dolegliwości bólowych w podbrzuszu oraz okolicy krzyżowo lędźwiowej;
 • pojawienie się brodawkowatych zmian w okolicy sromu czy też pochwy.

Warto wiedzieć, że wyżej wymienione symptomy mogą, ale nie muszą towarzyszyć nadżerce szyjki macicy.

Leczenie Nadżerki Szyjki Macicy

Najpopularniejszymi metodami leczenia nadżerki szyjki macicy są:

 • globulki dopochwowe z pałeczkami kwasu mlekowego – jest to długotrwały proces, jednak najmniej inwazyjny;
 • koagulacja chemiczna – bezbolesna metoda leczenia nadżerki za pomocą środków chemicznych, które doprowadzają do zniszczenia ektopowego nabłonka walcowatego;
 • elektrokoagulacja – poddanie nadżerki wypalaniu za pomocą specjalnych urządzeń i elektrod niszczących nabłonek ektopowy walcowaty. Elektrokoagulacja jest niezwykle precyzyjna i pozwala na dotarcie do nawet niewielkich zmian w obrębie szyjki macicy;
 • zamrażanie – to sposób polegający na zamrożeniu zmienionych chorobowo tkanek szyjki macicy przy pomocy specjalistycznej elektrody ciekłym azotem;
 • fotokoagulacja, czyli laseroterapia – zabieg wykorzystujący fale świetlne, które skutecznie usuwają nadżerkę z szyjki macicy. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, a dodatkowo bardzo skuteczny.

Większość przypadków stwierdzenie nadżerki szyjki macicy, czyli tak naprawdę ektopii nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i nie wymaga leczenia, jeśli pacjentka ma prawidłowy wynik badania cytologicznego i ujemny test na HPV. Bardzo ważna jest profilaktyka własnego zdrowia intymnego, a także regularne kontrole i wizyty u ginekologa, które pozwalają wykryć wszelkie zmiany patologiczne we wczesnej fazie rozwoju i zapobiec rozwojowi raka szyjki macicy.

Dysplazja szyjki macicy, a nowotwór szyjki macicy

Przede wszystkim możemy nie dopuścić do rozwoju nowotworu szyjki macicy: mamy na to kilka sposobów. Pierwszy to profilaktyczne szczepienia nastolatków na HPV, które warto stosować zarówno u chłopców jak i dziewcząt przed rozpoczęciem współżycia płciowego ( do 14 roku życia wystarczą dwie dawki szczepionki, po tym okresie niezbędne są 3 szczepienia). Kolejną ważną bronią w walce z rakiem szyjki macicy jest profilaktyka wtórna czyli wykrywanie pacjentek zagrożonych. Tutaj najlepszym testem jest badanie na obecność DNA onkogennych HPV.

3 sposoby jak skutecznie zapobiegać rakowi szyjki macicy – przeczytaj koniecznie nasz specjalny artykuł.

Dlaczego wykrywanie brodawczaka ludzkiego HPV jest obecnie najlepszym testem aby nie mówić o zaawansowanym raku szyjki macicy (gdzie objawem może być nadżerka prawdziwa)?

Bo jest to test z blisko 100 % czułością, który pozwala wyłapać pacjentki kiedy jeszcze nie ma poważnych zmian w szyjce macicy. Jeśli test wyjdzie dodatni, zwykle konieczna wykonanie badania cytologicznego, ta płynna możliwa jest do wykonania z próbki już raz pobranej na HPV, która zwykle jest przechowywana w laboratorium do 90 dni. Nieprawidłowa cytologia może oznaczać że rozpoczęły się już tzw. zmiany śródnabłonkowe (dawniej określane jako dysplazja szyjki macicy). Wtedy konieczne jest badanie kolposkopowe, często z pobraniem wycinków. W przypadku wykrycia zmian we wczesnym stadium możliwe jest małoinwazyjne leczenie zabiegiem elektrokonizacji LEEP i szybki powrót do zdrowia z zachowaniem płodności. Jeśli dojdzie już do rozwoju raka inwazyjnego, częstym objawem jest nadżerka prawdziwa. Dlatego tak ważne jest tutaj wczesne wykrycie choroby. Test na HPV do domowego pobrania zamówisz szybko i dyskretnie tutaj.

W raku szyjki macicy przeciwnie jak w raku piersi możemy nie dopuścić do jego rozwoju dlatego warto się badać, a szczególnie ważne jest oznaczanie HPV – jak wyglądają testy przeczytasz tutaj – oraz wykonywanie badania cytologicznego i kolposkopii.

Autor:

Dr Michalina Odonicz-Czarnecka, specjalista położnictwa i ginekologii, wykonuje kolposkopię na codzień, zajmuje się profilaktyką raka szyjki macicy w oparciu o model HPV-zależny

 

Test na HPV
Test na HPV
 • Test mający na celu, rozpoznanie genotypu wirusa HPV.
 • Test wykrywający obecność typów wirusa HPV, które zwiększają ryzyko na powstanie raka szyjki macicy.
Shopping Cart