Dłonie dwóch osób tworzące serce

Test hpv, jaka jest jego cena?

Zacznijmy od tego, że na raka szyjki macicy choruje w Polsce zbyt wiele kobiet! Rocznie diagnozę "ma Pani raka szyjki macicy" dostaje blisko 3000 kobiet, z czego prawie połowa tej liczby to roczne zgony na tę chorobę.

Czego dowiesz się z tego artykułu

HPV wywołuje raka szyjki macicy

Uporządkujmy wiedzę na ten temat. Wiemy już na sto procent, że większość przypadków raka szyjki macicy (rak to nowotwór nabłonka, czyli określonej tkanki w naszym organizmie) wywołuje, któryś z typów wirusa brodawczaka ludzkiego (human papilloma virus). Nie mamy już dziś wątpliwości, że to dna wirusa HPV powoduje, że po wielu latach od infekcji może pojawić się rak szyjki macicy. W 2008r. Norweski Komitet Noblowski przyznał Nagrodę Nobla Profesorowi Haraldowi Zur Hausenowi za udowodnienie niepodważalnie że to zakażenie wirusem hpv (wirusem brodawczaka ludzkiego) powoduje rozwój raka szyjki macicy.

Istnieje blisko 200 typów wirusa brodawczaka ludzkiego, w tym wirusy niskoonkogenne ( niskiego ryzyka, które odpowiedzialne są za rozwój kłykcin kończystych). Wysokoonkogennych typów wirusa jest 14, z tego największy potencjał do rozwoju raka szyjki macicy posiadają rodzaje wirusa hpv 16, 18 oraz 31, pozostałe również mogą doprowadzić do rozwoju nowotworu, ale ich potencjał onkogenny jest nieco mniejszy. Aby przekonać się czy masz hpv wystarczy wykonać prosty test

Zakażenie wirusem HPV

Jak dochodzi do zakażenia wirusem hpv? Ten podstępny wirus ma powinowactwo nie tylko do nabłonka narządów płciowych, zarówno kobiet jak i mężczyzn, ale także nabłonka odbytu oraz gardła i krtani. Dlatego problem zakażenia hpv nie dotyczy już tylko kwestii ginekologicznych, ale również laryngologicznych – 30% raków płaskonabłonkowych gardła i krtani u mężczyzn jest spowodowanych przetrwałą infekcją wirusem hpv . Infekcja HPV to również temat interesujący proktologów – w większości raków tej okolicy stwierdza się obecność dna wirusa hpv. Do powstania zmian w obrębie szyjki macicy dochodzi najczęściej na drodze współżycia płciowego bez zabezpieczenia z osobą, która jest nosicielem hpv. Jest to szczególnie częste w populacji młodych kobiet i mężczyzn, w wieku 20-30 lat, ponieważ wtedy zwykle zmieniamy częściej partnerów seksualnych. Wirus w tej grupie jest szczególnie powszechny – szacuje się, że nawet u 50 % osób w tym wieku test hpv byłby pozytywny.

Co zrobić aby nie dopuścić do rozwoju raka szyjki macicy?

Przede wszystkim test hpv jest najlepszym badaniem jakie masz do dyspozycji: jego czułość to blisko 100%. Co oznacza dodatni test na wirusa hpv? Że powinnaś wykonać dodatkowe badanie. Nie oznacza to, że napewno masz raka szyjki macicy!

Obecność różnych typów wirusa hpv jest bardzo powszechna, lekarze twierdzą, że praktycznie 80% osób w ciągu całego swojego życia zetknie się jakimiś typami wirusa hpv. U większości z nas zakażenia hpv mają charakter przejściowy, przez okres kilkunastu miesięcy wirus hpv może być wykrywany w pobranym materiale, może też wychodzić nieprawidłowa cytologia. Ale nie ma co panikować: stwierdzenie obecności dna wirusa w szyjce macicy może nigdy nie przekształcić się w przewlekłe zakażenie, a tylko takie prowadzi, przez stan przedrakowy do przypadków raka szyjki macicy. Żeby jednak nie dopuścić do inwazyjnego raka szyjki macicy należy się badać! Najlepiej w oparciu o testy hpv.

Mamy skuteczne narzędzie zapobiegania aby nie pojawił się rak szyjki macicy: to profilaktyka!

W przypadku zakażenia wirusem hpv i raka szyjki macicy, w przeciwieństwie do innych nowotworów, mamy do dyspozycji profilaktykę pierwotną: skoro znany jest czynnik etiologiczny (wywołujący chorobę) możemy takiej infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego przeciwdziałać. A najlepszą drogą do tego są szczepienia: w XXI wieku dysponujemy bardzo dobrą szczepionką, która działa na 7 typów hpv mających potencjał rakotwórczy (tzw. hpv wysokiego ryzyka) oraz wirusy niskoonkogenne, które powodują pojawienie się krępujących kłykcin kończystych, nazywanych brodawkami płciowymi. Tak więc szczepienie może uchronić nas nie tylko przed rakiem szyjki macicy, ale także przez zmianami skórnymi, które nie są groźne dla życia, ale są dosyć wstydliwe i trudne do wyleczenia w krótkim czasie. Kraje takie jak Australia czy państwa skandynawskie (Szwecja, Dania czy Norwegia), które od ponad 25 lat szczepią systematycznie nastolatki nastolatków na HPV niedługo będą „krajami wolnymi od raka szyjki macicy”, a rak ten spadnie do statusu choroby rzadkiej (mniej niż 4 przypadki na 100 tysięcy mieszkańców rocznie).

Czy powinniśmy się bać szczepienia na HPV?

W naszym kraju niestety nie ma powszechnych szczepień na hpv, jedynie niektóre miasta szczepią nastoletnie dziewczynki i chłopców. Dlatego powinniśmy szczególnie duży nacisk kłaść na profilaktykę wtórną: czyli wykrywanie potencjalnej choroby na wczesnym etapie. A do tego najlepszym sposobem są testy oparte na biologii molekularnej czyli badanie hpv. Do niedawna jedynym znanym powszechnie sposobem na zapobieganie rakowi szyjki była pobierana przez lekarza ginekologa cytologia (obecnie najlepiej cytologia płynna inaczej cytologia cienkowarstwowa – tzw. LBC). Badanie to polega na pobraniu próbki komórek na szyjce macicy, które następnie są oceniane przez cytologa pod mikroskopem jako prawidłowe bądź nie, a więc jest tutaj element subiektywnej oceny i wymaganego doświadczenia pracownika laboratorium. Poza tym nie zawsze zmienione przez hpv komórki szyjki macicy trafią na szczoteczkę do cytologii w czasie pobrania materiału przez personel medyczny. Kolejnym ograniczeniem jakie ma badanie cytologiczne jest częsty wynik: stan zapalny, konieczność pobrania materiału po leczeniu, bądź obraz nieczytelny z powodu licznych komórek zapalnych. Cytologia cienkowarstwowa (inaczej cytologia płynna) jest tutaj znacznie lepszym badaniem, ale daleko jej do skuteczności jaką mają badania hpv.

Jeśli chcesz szybko i dyskretnie przekonać się czy HPV Ci zagraża test zamówisz tutaj. 

Badanie cytologiczne zostało wynalezione przez Geogiousa Papanicolau w latach czterdziestych ubiegłego wieku i zapewne uratowało życie setek tysięcy kobiet, ale w trzeciej dekadzie XXI wieku możemy zrobić więcej!

Na czym polega test hpv?

Testy hpv są zazwyczaj pobierane podobnie jak badanie cytologiczne na fotelu przez lekarza ginekologa bądź położną. Wykorzystywana jest tutaj typowa szczoteczka, podobnie jak gdy pobierana jest cytologia płynna. Przed dniem kiedy mamy mieć pobranie materiału do badania hpv nie należy 48 godzin przed pobraniem stosować żadnych leków dopochwowych, ponadto kilka godzin przez pobraniem wymazu zaleca się ograniczyć zabiegi higieniczno – kosmetyczne w okolicach intymnych. Dobrze też przed pobraniem materiału nie stosować maści zewnętrznych w okolicach intymnych.

Dalej badanie realizowane jest w wyspecjalizowanych laboratoriach biologii molekularnej gdzie łańcuchowa reakcja polimerazy wykrywa wybraną cząsteczkę dna wirusa hpv.

W Polsce od 2021 roku ginekolodzy rekomendują wykonanie testu hpv zamiast cytologii!

W styczniu 2021r Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników oraz Polskie Towarzystwo Kolposkopii i Patofizjologii Szyjki Macicy zarekomendowało badanie na obecność DNA HPV jako pierwszego badania w profilaktyce raka szyjki macicy. Nasz kraj dołączył do większości państw na świecie, gdzie badanie na obecność HPV jest już od lat wykonywane. Powtórzmy: test HPV ma blisko 100 % czułość, daje największą szansę wcześnie podjąć środki zaradcze aby rak kobiecych narządów płciowych odszedł do lamusa!

Co ważne badanie na hpv wystarczy wykonywać raz na 5 lat!

Wykonanie testu hpv zaleca się od trzydziestego roku i w przypadku wyniku negatywnego nie ma konieczności wykonywania cytologii. Ważna UWAGA: wymaz na HPV możesz pobrać we własnej łazience i odesłać zestaw do laboratorium molekularnego gdzie będzie on zbadany (jest to tzw. selfsampling)

Jeśli hpv badanie wyjdzie nam negatywnie to mamy bardzo dużą pewność, że w przeciągu najbliższych pięciu lat nie zachorujemy na raka szyjki macicy. Dlatego badanie na obecność hpv wystarczy wykonywać co 5 lat, a po 65 roku życia co 7 lat. Test szybko i dyskretnie zamówisz tutaj. 

Co mają robić kobiety przed 30 rokiem życia?

Kobiety do 30 roku życia powinny wykonywać nadal cytologię i to najlepiej aby była to cytologia płynna (LBC), w ramach finansowania NFZ (czyli wykonywana bezpłatnie) znajduje się niestety tylko cytologia klastyczna (inaczej szkiełkowa lub konwencjonalna), fundusz zaleca wykonywanie jej co 3 lata. Natomiast warto wykonywać cytologię już od 23-25 roku życia bądź najpóźniej 3 lata od rozpoczęcia współżycia seksualnego. Szczegółowo o cytologii przeczytasz tutaj.

Dla własnego bezpieczeństwa warto robić cytologię LBC co roku, a po ukończeniu 30 lat wykonać raz na 5 lat badanie na obecność wysokoonkogennych hpv - radzi dr n. med. Wojciech Homola pomysłodawca programu badamHPV.pl

Jaki test na HPV wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele testów hpv wykrywających różne typy wirusa brodawczaka ludzkiego. Najprostsze testy nie genotypują szczepów wirusa hpv, a jedynie dają informację że któryś wirus hpv jest obecny, bez wskazania konkretnego szczepu. Takich badań, naszym zdaniem nie warto wykonywać, gdyż trzeba zapłacić po raz drugi za doprecyzowanie konkretnego wirusa HPV. Inne ryzyko raka szyjki macicy posiada wirus hpv 16, 18 i 31 a zupełnie inne (mniejsze) np. wirus hpv 69.

HPV 16/18 oraz pozostałe

Kolejna grupa badań wykrywa infekcje hpv szerzące się drogą płciową w dwóch pakietach, tj. genotypowanie dwóch najgroźniejszych szczepów: hpv 16 i hpv 18 oraz pozostałe typy wirusa hpv w jednej grupie tzw. „inne”. Koszty takiego badania kształtują się pomiędzy 120zł a 180 zł, zazwyczaj badanie jest pobierane, w polskich warunkach, przez lekarza ginekologa więc do kosztu testu doliczany jest koszt wizyty ginekologicznej, która w zależności od regionu polski kosztuje pomiędzy 150 a 300 zł. Ponieważ w tym badaniu w grupie „inne” jest wirus hpv 31, który pod względem złośliwości wyprzedził już hpv 18 i wskoczył na „drugie miejsce na podium”, a obok niego w tej grupie jest też np. wirus 69, który jest znacznie mniej groźny dla szyjki macicy, należy pogłębić diagnostykę i ponieść kolejne koszty. Jeśli wyjdzie nam wynik hpv dodatni z grupy „inne” to aby w pełni poznać ryzyko rozwoju raka szyjki macicy należy wykonać dodatkowe genotypowanie i ustalenie konkretnego szczepu hpv, którego koszt to kolejne 100 – 130 zł.

hr HPV 14 rozszerzone genotypowanie - najlepszy test na HPV

Badaniem najnowocześniejszym jest tzw. rozszerzone genotypowanie 14 wysokoonkogennych hpv (14 hr HPV xGT). W jednym badaniu oznaczany jest konkretny, przenoszony drogą płciową, szczep hpv: 16,18,31, 45,51 i 52 i pozostałe wirusy hpv w trzech klastrach (grupach) w zależności od potencjału onkogennego do wywołania raka szyjki macicy. Rozszerzone genotypowanie to zdecydowanie najlepsza opcja badania. Koszt takiego badania to zazwyczaj około 200 zł plus dodatkowo cena wizyty ginekologicznej, natomiast nie trzeba w przypadku tego badania ponosić dodatkowych kosztów „doprecyzowania” hpv z grupy „inne” jak w poprzednim badaniu. Rozszerzone genotypowanie jest również zalecanym badaniem w najnowszych polskich rekomendacjach ginekologicznych.

Test na HPV pobrany we własnej łazience: to skuteczne i komfortowe rozwiązanie!

Naukowcy potwierdzili w licznych badaniach, że w czasie infekcji produktywnej hpv dochodzi do szybkiego kopiowania materiału genetycznego wirusa, przez to jego DNA znajduje się zarówno w komórkach nabłonka szyjki macicy jak i wydzielinie z kanału szyjki macicy oraz w wydzielinie pochwowej. W związku z tym przeprowadzono badania i porównano czułość w wykrywaniu DNA HPV przy pobieraniu wymazu przez personel medyczny i pacjentkę we własnej łazience zestawem do samopobrania (tzw. selfsampling). Okazało się czułość jest praktycznie taka sama, a pacjentki znacznie częściej deklarowały chęć powtórzenia testu w modelu selfsamplingu niż wizyty w placówce medycznej. Ponieważ, jak twierdzą pacjentki, które wypróbowały tę metodę testu hpv , jest to mniej krępujące, bardziej komfortowe i mniej czasochłonne, a przede wszystkim nie ma krępującej i intymnej sytuacji wizyty z badaniem na fotelu ginekologicznym. Więcej szczegółów znajdziesz w krótkiej animacji

Test na HPV
Test na HPV
  • Test mający na celu, rozpoznanie genotypu wirusa HPV.
  • Test wykrywający obecność typów wirusa HPV, które zwiększają ryzyko na powstanie raka szyjki macicy.

Ostatnio dodane

Shopping Cart