3 kobiety spacerujące w porcie

Jak szybko rozwija się rak szyjki macicy

Czego dowiesz się z tego artykułu

Jak szybko rozwija się rak szyjki macicy?

Jak szybko rozwija się rak szyjki macicy? Okazuje się, że to jeden z najbardziej podstępnych nowotworów, który latami funkcjonuje bezobjawowo, a jednak może już niszczyć szyjkę macicy. Średni czas rozwoju w raku szyjki macicy to 3-10 lat. Jednocześnie w stadium bezobjawowym rak szyjki macicy daje największe szanse na całkowite wyleczenie. Jak zatem go wykryć odpowiednio wcześnie, najlepiej na etapie przedrakowym? Okazuje się, że w diagnostyce raka szyjki macicy niezwykle skuteczny jest prosty test na obecność wirusa HPV (wirus brodawczaka ludzkiego). Możesz go wykonać w domu.

Czy są jakieś specyficzne objawy raka szyjki macicy?

Niestety rak szyjki macicy we wczesnym stadium nie daje specyficznych objawów co bez odpowiedniej profilaktyki może doprowadzić do rozwoju zaawansowanej postaci raka szyjki macicy. Przez kilka lat możemy nie zorientować się, że w części pochwowej szyjki macicy toczy się nowotwór szyjki macicy. Zmiany dysplastyczne szyjki macicy pojawiają się zwykle na szyjki macicy po kilku latach od infekcji jednym z onkogennych wirusów HPV ( brodawczaka ludzkiego hpv). Po około 7-9 latach od infekcji hpv mogą pojawić się już komórki nowotworowe, a nawet można zdiagnozować raka inwazyjnego szyjki macicy. Niestety badanie ginekologiczne zwykle nie daje obrazów podejrzanych w obrębie szyjki macicy w przypadku gdy pojawią się zmiany dysplastyczne małego stopnia ani też dużego stopnia.

Co badać, żeby wykryć raka szyjki macicy zanim się rozwinie?

Nie czekając na żadne objawy, co 3-5 lat wykonuj profesjonalny test w kierunku wirusa HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) oraz zgłaszaj się na cytologię. Rak szyjki macicy nie należy do nowotworów o podłożu genetycznym. Za jego rozwój odpowiada przetrwałe zakażenie onkogennym typem wirusa HPV. Dlaczego przetrwałe? Większość zakażeń brodawczakiem ludzkim zanika samoistnie. Jednak niektóre infekcje nie zostają opanowane przez układ immunologiczny. Komórki nabłonka szyjki macicy, zakażone HPV, zaczynają szybko się dzielić, w przypadku raka inwazyjnego tworzą guz nowotworowy zawierający komórki nowotworowe. Proces ten trwa wiele lat, dlatego tak ważne są regularne badania profilaktyczne: oznaczanie obecności DNA wirusa HPV i cytologia, najlepiej płynna (LBC). Tkanki szyjki macicy można zbadać też pod odpowiednim powiększeniem i po wybarwieniu obszarów na szyjce macicy. Badanie to nazywa się kolposkopia.

Jak ustrzec się przed rakiem, skoro wirus HPV jest powszechny?

Z wirusem HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) może mieć kontakt każda kobieta, która jest aktywna seksualnie, bez względu na wiek i tryb życia. Przyjmuje się, że 4 na 5 kobiet chociaż raz w życiu były zakażone brodawczakiem ludzkim. Nie sposób przewidzieć, która infekcja zaniknie samoistnie, a która przekształci się w raka szyjki macicy. Można jednak dość szybko wykryć zakażenie HPV. A ponieważ rozwój choroby trwa zwykle 7 do 9 lat, tak ważne są badania kontrolne: oznaczanie DNA HPV oraz cytologia płynna LBC, a w przypadku nieprawidłowości kolposkopia.

Jak szybko rozwija się rak szyjki macicy? Czy cytologia wystarczy?

Cytologia to znane od lat badanie, stosowane w profilaktyce raka szyjki macicy. Personel medyczny, ginekolog bądź położna, pobiera wymaz z części pochwowej i kanału szyjki macicy. Materiał komórkowy, po odpowiednim wybarwieniu ocenia się pod mikroskopem. Gdy wyniki są nieprawidłowe, lekarz kieruje pacjentkę na dalsze badania diagnostyczne, zwykle oznaczenie DNA HPV i kolposkopia. Jeśli wyniki są prawidłowe, pacjentka ponawia badanie. Kiedy? Tutaj zdania są podzielone. Lekarze zalecają cytologię raz w roku, NFZ mówi o cytologii co 3 lata, a Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników rekomenduje połączone badanie cytologia płynna LBC + test na HPV co 3-5 lat. Ostatecznie jednak o terminie badania zawsze decyduje pacjentka. To ona musi pamiętać o cytologii, umówić się na wizytę z pobraniem wymazu na HPV.

Problem polega też na tym, że badanie cytologiczne mają niewystarczającą skuteczność we wczesnym wykrywaniu stanów przedrakowych. Jej czułość, czyli zdolność do wykrycia choroby waha się w granicach 50-70%.

Wszystko zależy od tego, czy wymaz został odpowiednio pobrany, przechowany, a następnie trafnie oceniony w laboratorium. Również sam rak szyjki macicy może mieć taką formę (gruczołową) lub takie położenie, że cytologia nie zawsze wykryje nieprawidłowości. Dlatego badanie cytologiczne należy uzupełniać badaniem HPV, które jest badanie bardzo o wysokiej czułości (blisko 100%)

Test HPV i cytologia płynna LBC — złoty standard walki z rakiem szyjki macicy!

Na całym świecie głośno mówi się, że test na HPV powinien być podstawowym badaniem w profilaktyce raka szyjki macicy, skoro to przetrwałe zakażenie brodawczakiem ludzkim wywołuje chorobę. Ten prosty test zlecano do tej pory u pacjentek z niejasnymi wynikami cytologii. Teraz na świecie, a także w Polsce, sytuacja się odwraca. Europa Zachodnia przestawia się, uznając test HPV-DNA za podstawowe badanie w walce z rakiem szyjki macicy. Przede wszystkim dlatego, że czułość testów w kierunku brodawczaka ludzkiego sięga nawet 100%. Jego zaletą jest fakt, że wykrywa obecność onkogennych typów HPV, zanim pojawią się patologiczne zmiany w komórkach nabłonka.

  • Ujemny wynik uspokaja, ponieważ wyklucza raka szyjki macicy, a patrząc w przyszłość, informuje też, że choroba nie rozwinie się w ciągu najbliższych 5 lat. Możesz powtórzyć test za 3-5 lat.
  • Dodatni wynik testu w kierunku HPV mobilizuje do działania. Lekarz zleca wtedy cytologię, a w razie potrzeby także kolposkopię z biopsją.

Jak wykonać test na HPV i ustrzec się rak szyjki macicy?

Czy w Twoim organizmie są obecne onkogenne typy wirusa HPV? Żeby to sprawdzić, wykonaj test molekularny o najwyższej czułości metodą Real Time PCR.

  • Zamawiasz badanie online tutaj. Zestaw do samopobrania wymazu otrzymujesz przesyłką do domu w dyskretnym opakowaniu. Możesz samodzielnie pobrać wymaz w zaciszu własnej łazienki. Oszczędzasz czas, a sam wymaz pobierasz w prosty sposób i z zachowaniem intymności.
  • Wymazówka przypomina tampon z aplikatorem. Umieszczasz ją w pochwie w pozycji stojącej. Wysuwasz z aplikatora szczoteczkę Evalyn®Brush, która pobiera materiał do badania. Wystarczy, że kilkakrotnie ją obrócisz, aby zebrać materiał komórkowy, i gotowe.
  • Następnie pakujesz test i odsyłasz bezpłatnie do laboratorium zgodnie z instrukcją dołączoną do testu.
  • Zaszyfrowane wyniki otrzymujesz na maila.

Niestety w Polsce blisko 3000 kobiet umiera z powodu raka szyjki macicy, bo nie wykonuje się testów na HPV!

Test na HPV
Test na HPV
  • Test mający na celu, rozpoznanie genotypu wirusa HPV.
  • Test wykrywający obecność typów wirusa HPV, które zwiększają ryzyko na powstanie raka szyjki macicy.

Ostatnio dodane

Shopping Cart