Jakie badania ginekologiczne powinna zrobić każda kobieta

Prowadzisz higieniczny tryb życia, zdrowo się odżywiasz, dbasz o aktywność fizyczną oraz unikasz szkodliwych używek? Brawo, tak trzymać! Inni powinni brać z Ciebie przykład. Pamiętaj także o profilaktyce i regularnie odwiedzaj lekarza ginekologa. Badania profilaktyczne ratują życie, bowiem wykrywają choroby nowotworowe we wczesnym stadium, gdy istnieje duża szansa na całkowite wyleczenie.

Kobiety regularnie odwiedzają salony kosmetyczne i fryzjerskie, ponieważ dbają o swoją urodę. Modnie się też ubierają. I taki trend raczej nikogo nie dziwi, wszak wygląd jest naszą wizytówką. Jeśli dobrze się prezentujemy, mamy również lepsze samopoczucie. Jak się okazuje, dbałość Polek o schludny wygląd i troska o zdrowie nie idą niestety w parze…

Gdyby Kobiety przywiązywały większą uwagę do słów, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”, to zapewne wiele ludzkich dramatów udałoby się uniknąć.

Panie chcą być zdrowe i zdają sobie sprawę z tego, że zdrowie jest ważne. Jednak pomimo tego, wiele z nich, troszcząc się o stan zdrowia członków swej rodziny, unika badań profilaktycznych u siebie. Twierdzą, że brakuje im na to czasu. Co ciekawe, statystyki mówią, że mężczyźni żyją o 8 lat krócej niż Panie. Skoro zatem Kobiety żyją dłużej od mężczyzn, to czują się silniejsze od płci przeciwnej i wydaje im się, że nie muszą o swoje zdrowie jakoś specjalnie dbać. Tymczasem lekarze apelują: Zadbaj o swoje zdrowie – masz je tylko jedno. Jan Kochanowski w słynnej fraszce „Na zdrowie” nieprzypadkowo nazywa zdrowie drogim klejnotem, uznając je za najcenniejszy skarb dla człowieka.

Wykonuj regularne badania profilaktyczne – mogą uchronić Cię przed rakiem.

Pamiętaj także, że nadwaga i otyłość mogą przyczynić się do rozwoju chorób nowotworowych. Dlatego regularna kontrola wagi jest wręcz obowiązkowa dla każdego dorosłego człowieka. Monitorowanie masy ciała powinno wejść Ci w nawyk.

Według statystyk, główną przyczyną śmierci Polek pomiędzy 30 a 70 rokiem życia są nowotwory złośliwe.

W naszym kraju, jako jedynym w Unii Europejskiej, rosną współczynniki umieralności z powodu raka piersi. Kobiety w Polsce chorują najczęściej na raka: płuca, piersi, szyjki macicy, jajnika, jelita grubego. Większość Polek, u których zdiagnozowano raka, umiera, ponieważ choroba zostaje wykryta zbyt późno. Panie powinny regularnie korzystać z obowiązkowych badań ginekologicznych, o których piszemy poniżej, ponieważ: Po pierwsze, umożliwiają one ocenę stanu zdrowia. Po drugie, zapewniają rozpoznanie stanów przednowotworowych, a ich wczesne wykrycie gwarantuje pełny powrót do zdrowia. Do badań profilaktycznych nie trzeba się specjalnie przygotowywać.

Pamiętaj: profilaktyka zdrowotna to podstawa.

Każda świadoma Kobieta powinna pamiętać o regularnych wizytach u lekarza ginekologa i często się badać.

Podstawowe badanie profilaktyczne wykrywa wiele nieprawidłowości i poważne choroby we wczesnym stadium rozwoju. A to oznacza większe szanse na skuteczne leczenie.

Dla młodych Kobiet, zwłaszcza od momentu rozpoczęcia współżycia, troska o zdrowie intymne powinna być priorytetem. Kobiety powinny przynajmniej raz w roku zgłaszać się na kontrolne badanie u ginekologa. W przypadku młodych dziewcząt, po rozpoczęciu miesiączkowania, badanie ginekologiczne także jest wskazane. Z dalszej części naszego artykułu dowiesz się, jakie badania ginekologiczne powinna zrobić każda Kobieta.

Jakie badania profilaktyczne Kobiet rekomendują lekarze?

Jakie są rodzaje badań ginekologicznych?

Cytologia jest badaniem przesiewowym, wykonywanym w profilaktyce raka szyjki macicy.

Badanie cytologiczne jest adresowane do Kobiet po rozpoczęciu współżycia płciowego. Polega na pobraniu komórek nabłonkowych z tarczy oraz kanału szyjki macicy. Ważne: Regularne wykonywanie badania cytologicznego, przede wszystkim u osób aktywnych seksualnie, umożliwia wykrycie nieprawidłowych komórek nabłonka szyjki macicy, w tym także komórek przedrakowych, na wczesnym etapie. Dlatego w profilaktyce raka szyjki macicy tak ważne jest, aby regularnie zgłaszać się na badanie cytologiczne. Rekomenduje się wykonywanie badania cytologicznego raz na 3 lata. Jednak bezpieczniej wykonywać cytologię raz w roku. Badanie najlepiej zrobić w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego. Na podstawie badania cytologicznego lekarz może zdiagnozować raka inwazyjnego szyjki macicy, ale też zmiany śródnabłonkowe oraz stany przedrakowe. Czy wiesz, że prawie 8o proc. kobiet i mężczyzn aktywnych seksualnie zetknie się z wirusem brodawczaka ludzkiego HPV? Tymczasem wirus HPV jest najczęściej odpowiedzialny za rozwój raka szyjki macicy. Nowotwory szyjki macicy rozwijają się w wyniku przewlekłego zakażenia onkogennymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego HPV. Zakażenie niskoonkogennymi szczepami HPV wywołuje brodawki na narządach płciowych (kłykciny kończyste). Do zakażenia wirusem brodawczaka dochodzi zazwyczaj poprzez bezpośredni kontakt seksualny. Jest to zakażenie przenoszone drogą płciową. Pamiętaj: Badanie na HPV może pobrać ginekolog razem z płynną cytologią LBC. Można także pobrać wymaz samodzielnie zaprojektowanym zestawem, a następnie odesłać do laboratorium. Więcej o metodzie samopobrania wymazu w kierunku infekcji hpv przeczytasz w naszym dedykowanym artykułem. Stan przedrakowy szyjki macicy, wykryty na wczesnym etapie, da się wyleczyć w ponad 99 proc. przypadków. Jakie są jeszcze inne badania profilaktyczne Kobiet?

Badanie USG dopochwowe (transwaginalne) to profilaktyczne badanie narządów rodnych Kobiety.

Umożliwia zdiagnozowanie raka jajnika na wczesnym etapie, gdy nie daje on jeszcze objawów i można go wtedy wyleczyć.

Badanie pozwala ocenić narządy w miednicy mniejszej, czyli: narząd rodny i błonę śluzową jamy macicy (czyli tzw. endometrium), trzon macicy oraz szyjkę macicy. Badanie usg przezpochwowe wykrywa nieprawidłowości w obrębie narządów rodnych, które są niedostępne podczas klasycznego badania ginekologicznego. W okresie ciąży pozwala kontrolować rozwój płodu na wczesnym etapie. USG transwaginalne wykonuje się przy użyciu sondy przezpochwowej, zabezpieczanej za każdym razem jednorazową osłonką lateksową pokrytą żelem. Podczas badania USG, które odbywa się na fotelu ginekologicznym, lekarz do pochwy pacjentki wprowadza głowicę emitującą fale ultradźwiękowe. USG ginekologiczne jest pomocne w diagnozowaniu torbieli w obrębie jajników oraz mięśniaków macicy. Jakie jeszcze inne badania ginekologiczne trzeba wykonywać regularnie? Otóż niezwykle ważne jest badanie USG piersi, umożliwiające wykrycie nawet najmniejszych zmian i szybkie podjęcie leczenia. Dzięki temu możliwe jest całkowite wyleczenie wczesnego raka piersi.

Badanie USG piersi, wykonywane regularnie, pozwoli Ci spać spokojnie i ustrzec się od raka piersi, który wciąż zbiera śmiertelne żniwo.

Badanie piersi jest poprzedzone wywiadem lekarskim. Lekarz zapyta m.in. o datę ostatniej miesiączki, antykoncepcję hormonalną, karmienie piersią wywiad w kierunku nowotworów w rodzinie pacjentki. Od ginekologa usłyszysz też pytanie o historię chorób nowotworowych w rodzinie. Badanie USG piersi odbywa się w pozycji leżącej. Kobieta ma odsłoniętą klatkę piersiową i ręce umieszczone za głową. Lekarz nakłada na badane miejsca cienką warstwę żelu, a następnie zaczyna badanie głowicą usg. Końcówką aparatu wykonuje na skórze piersi podłużne bądź okrężne ruchy, lekko uciskając piersi. Lekarz nie pomija oceny węzłów chłonnych obu dołów pachowych. USG piersi wykonuje się w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego.

Według zaleceń lekarza ginekologa, każda Kobieta powinna raz w miesiącu przeprowadzić samodzielne badanie piersi.

Jakie są wskazania do wykonania USG piersi?
  1. Na badanie powinnaś zgłosić się, jeśli podczas samobadania wyczułaś w piersi zgrubienie
  2. Po urazach w obrębie biustu, w celu wykrycia krwiaka
  3. Przy podejrzeniu ropnia piersi
  4. Jeżeli w rodzinie Pacjentki występowały przypadki raka piersi i nowotworów narządów rodnych.
  5. Każda kobieta raz w roku po ukończeniu 25 roku życiaWażne są także okresowe badania laboratoryjne, a także ogólne badanie moczu.

Pamietajmy że profilaktyka zdrowotna to królowa medycyny, znacznie lepiej zapobiegać niż leczyć.


Autor: Dr n. med. Wojciech Homola, specjalista położnictwa i ginekologii, autor wielu prac naukowych z zakresu HPV oraz profilaktyki raka szyjki macicy, wieloletni wykładowca akademicki. Na codzień pracuje w Centrum FemiMea na Bielanach Wrocławskich
Test na HPV
Test na HPV
  • Test mający na celu, rozpoznanie genotypu wirusa HPV.
  • Test wykrywający obecność typów wirusa HPV, które zwiększają ryzyko na powstanie raka szyjki macicy.
Shopping Cart