Uśmiechnięta kobieta

Badanie HPV

Na raka szyjki macicy zapada w Polsce co roku ok 3000 kobiet, a blisko 1800 niestety umiera. Musimy ciągle powtarzać, że należy się badać ponieważ ten nowotwór jest możliwy w 100% do uniknięcia!

Dlaczego badanie HPV jest takie ważne wiecie już z działu o HPV. W trakcie badań nad wirusami HPV okazało się, że w czasie infekcji duże ilości wirusa są obecne nie tylko w samych komórkach nabłonka szyjki macicy, ale także w komórkach nabłonka pochwy (również nabłonek wielowarstwowy płaski nierogowaciejący – taki sam jak pokrywający tarczę szyjki macicy) oraz w wydzielinie pochwowej. W ostatnich latach opublikowano wiele badań naukowych, w których wykazano dużą skuteczność samodzielnego pobrania wymazu z pochwy na badanie HPV. Powstały specjalne zestawy do samopobrania (ang. selfsampling), naszym zdaniem najlepszy z nich to oferowany przez nas Evalyn Brush , który powstał w Holandii, jest również stosowany w Narodowym Programie Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w tym kraju. Szczegółowo jak przeprowadzić samopobranie dowiecie się z tej animacji.

Istnieje duża grupa kobiet, która unika badań ginekologicznych, a co za tym idzie badań profilaktycznych w kierunku raka szyjki macicy (HPV, cytologia) z powodu stresu związanego z badaniem ginekologicznym. Aby pobrać wymaz na HPV  w tradycyjny sposób należy umówić się na wizytę ginekologiczną, a u ginekologa rozebrać się do połowy (co jest mocno krępujące i stresujące dla większości kobiet) i usiąść na fotelu ginekologicznym z rozłożonymi nogami przed ginekologiem lekarzem bądź lekarką. Dlatego bardzo często wizyta ginekologiczna jest odkładana „na później”. Jeśli nie wykonywałaś nigdy testu na HPV, bądź od ostatniego badanie minęło już conajmniej 5 lat zamów zestaw do domowego pobrania już dziś i upewnij się że jesteś wolna HPV.

„ Bardzo często do gabinetu zgłaszają się kobiety 5-6 lat po urodzeniu dziecka, które mówią, że w ciąży cytologia była chyba nieprawidłowa i miały zamiar wybrać się na kontrolę, ale było tyle spraw, później druga ciąża i tak zeszło kilka lat. Wykonujemy oznaczenie HPV, które jest pozytywne, kolposkopia wykazuje już zmiany dużego stopnia w biopsji i musimy usuwać część szyjki macicy – mówi dr n. med. Wojciech Homola, specjalista położnictwa i ginekologii, pomysłodawca projektu BadamHPV.

W styczniu 2021 roku dwa najważniejsze towarzystwa naukowe (Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników – PTGiP oraz Polskie Towarzystwo Kolposkopii i Patofizjologii Szyjki Macicy – PTKiPSzM) wydały rekomendacje , w których zalecają samopobranie materiału do oznaczenia HPV jako metody dopuszczalnej, szczególnie w dobie obecnie trwającej pandemii, kiedy dostęp do usług medycznych stacjonarnych jest ograniczony, a wszyscy powinniśmy ograniczyć do minimum kontakty międzyludzkie. 

„Samopobranie (ang. selfsampling) czyli samodzielne pobranie przez pacjentkę materiału z pochwy z użyciem dedykowanej szczoteczki, zarekomendowano w skriningu HPV – zależnym jako podstawowe narzędzie skriningu rsm (rak szyjki macicy) zalecane jest w razie konieczności zachowania dystansu społecznegoi/lub obaw adresatek prewencji wtórnej rsm związanych z ryzykiem zakażeniaSARS-CoV-2, co w skrajnej formie prowadzić może do zaniechania skriningu”

Samopobranie wymazu na HPV zostało również wskazane kolejny krok u pacjentek, które uzyskały wynik nieprawidłowej cytologii ASC-US (atypowe komórki płaskonabłonkowe o nieokreślonym znaczeniu)  i LSIL (zmiany śródnabłonkowe niskiego stopnia/cechy infekcji HPV/CIN 1) jeśli nie jest możliwe oznaczenie HPV z materiału wcześniej pobranej cytologii.

Metoda samopobrania rekomendowana jest także jako narzędzie umożliwiające ograniczenie kontaktów społecznych z zachowaniem kontynuacji skriningu w selekcji mniejszych nieprawidłowości cytologicznych (ASC-US, LSIL)….”

Polskie towarzystwa naukowe zalecają metody sprawdzone w badaniach tzw. zachodniego świata, które potwierdziły projekty samopobierania wymazów na HPV w krajach takich jak Holandia czy Australia. Projekt www.badamHPV.pl wykorzystuje zestaw pobraniowy opatentowany w Holandii przez firmę Rovers, który jest najbardziej rozpowszechnionym na Świecie narzędziem do selfsamplingu,  i jednocześnie najprzyjaźniejszym  użyciu. Zestaw szybko i dyskretnie możesz zamówić tutaj.

Odnośnie metody samopobrania rekomendowane jest tymczasowe wykorzystanie doświadczenia Australii i Holandii w skriningu opartym o samopobranie…..” 

„ Samopobranie ma podobną czułość w wykrywaniu HPV jak pobranie wymazu przez personel medyczny” 

Badanie oferowane w ramach www.badamHPV.pl to badanie w kierunku 14 wysokoonkogennych typów HPV  ( DNA hr HPV BD Onclarity)   z rozszerzonym genotypowaniem ( HPV xGT) zarekomendowany w modelu 3 Rekomendacji PTGiP i PTKiPSzM. Wykrywamy więc konkretny typ wirusa: 16, 18, 31, 45, 51, 52 oraz pozostałe genotypy w klastrach: 33/58, 35/39/68, 56/59/66. 

Zestaw do samopobrania łatwo zamówisz tutaj

Autor:

Dr Michalina Odonicz-Czarnecka, specjalista położnictwa i ginekologii, wykonuje kolposkopię na codzień, zajmuje się profilaktyką raka szyjki macicy w oparciu o model HPV-zależny

 

 

Test na HPV
Test na HPV
  • Test mający na celu, rozpoznanie genotypu wirusa HPV.
  • Test wykrywający obecność typów wirusa HPV, które zwiększają ryzyko na powstanie raka szyjki macicy.
Shopping Cart