Para stojąca tyłem nad jeziorem

Ryzykowne zachowania seksualne, seksualność Polaków, a HPV

Spis treści

Ryzykowne zachowania seksualne, czyli duża liczba partnerów i stosunki bez zabezpieczeń, to prosta droga do zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową – nie tylko wirusem HIV, którego obawiamy się najbardziej gdy dojdzie do ryzykownych zachowań seksualnych, ale także żółtaczką typu B, rzeżączką, kiłą czy wreszcie wirusem HPV. Wiele z tych infekcji, szczególnie gdy ryzykowne zachowania seksualne uprawiają młodzi ludzie, może przez dług czas nie dawać żadnych objawów, ale nawet w okresie utajenia są one zakaźne i mogą zostać przeniesione na innych partnerów seksualnych.

Z wirusem HPV jak szacują naukowcy styka się w trakcie całego życia około 80% osób aktywnych seksualnie.

Infekcja HPV bez względu na zachowania seksualne jest najczęstszą chorobą przenoszoną drogą płciową i dotyczy młodzieży, kobiet i mężczyzn.

Jest on jedną z infekcji, która przez długie lata przebiega bezobjawowo i nie dotyczy wyłącznie osób uprawiających ryzykowne zachowania seksualne. Może jednak dać o sobie znać po wielu latach, prowadząc do zmian nowotworowych, nie tylko u kobiet – w obrębie szyjki macicy, pochwy czy sromu, ale także u mężczyzn – powodując raka prącia. U obu płci HPV może zaś poskutkować nowotworami gardła i odbytu.

Jeśli martwisz się czy nie masz HPV to test test możesz pobrać we własnej łazience, następnie odsyłasz go do laboratorium a wynik otrzymujesz na maila. 

Wykrywalność HPV jest szczególnie wysoka przed 30 rokiem życia, kiedy istnieje większa skłonność do ryzykownych zachowań seksualnych.

Seks bez zabezpieczenia i częsta zmiana partnerów powoduje, że możemy się zakazić wieloma chorobami w tym HPV. Temat seksualności ryzykownych zachowań seksualnych, jak wynika z badań, które prowadzą naukowcy wymaga zdecydowanie większego rozwinięcia wśród młodych ludzi. Aktywność seksualna rozpoczyna się obecnie wcześniej niż 20-30 lat temu. Dla młodzieży istotne jest rzetelne edukowanie o samym wirusie, jego roli w rozwoju nowotworów oraz metodach zabezpieczenia się przed infekcją. Jak pokazują badania które publikują naukowcy wiedzą o HPV może się poszczyć około 5% dorosłej populacji w Polsce. Najczęściej jest wirusa HPV i ryzykowne zachowania seksualne wiążemy z pojawieniem się brodawek płciowych czyli tzw. kłykcin kończystych, które nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, ale często są sygnałem aby wziąć udział w badaniach.

Więcej o tym jak można zarazić się HPV przeczytasz tutaj.

Ryzykowne zachowania seksualne, a kłykciny kończyste (brodawki płciowe)

Ludzie zgłaszają się do badania kiedy zauważają u siebie jakie niepokojące zmiany, a takimi są brodawki płciowe. Temat kłykcin często pojawia się się gdy seks odbył się bez zabezpieczenia – mówimy wtedy o sytuacji opisywanej jako ryzykowne zachowania seksualne. Wirusy HPV często są transmitowane po kilka typów, dlatego stwierdzenie kłykcin powinno skłonić pacjentkę do oznaczenia również tych onkogennych szczepów w wymazie z szyjki macicy.

U większości osób zakażonych wirusem HPV infekcja przebiegnie bezobjawowo.

W 80 procentach przypadków wirus zostanie pokonany przez system odpornościowy, a więc osoba zakażona, o ile nie wykona testu, może nawet nie wiedzieć, że miała do czynienia z HPV. Nie oznacza to jednak, że nie zaraża swoich partnerów seksualnych, którzy mogą mieć mniej szczęścia i znaleźć się w grupie pozostałych 20 procent, u których wirus może zagościć na dłużej i poprzez stan przedtakowy rozwinąć się może po kilku latach się nowotwór szyjki macicy.

Jak długo można żyć z  HPV? Przeczytaj tutaj

Istnieje około 200 typów wirusa brodawczaka ludzkiego, a do infekcji dochodzi najczęściej w czasie współżycia.

W najmniej groźnej odsłonie wirus HPV może się ujawnić w postaci kurzajek czy brodawek stóp, spowodowanych szczepami niskiego ryzyka (1, 2). Innym niegroźnym i łatwym do wyleczenia skutkiem zakażenia HPV mogą być kłykciny kończyste, czyli brodawki skórne w obrębie narządów płciowych i odbytu. Powodują je szczepy 6 i 11 wirusa HPV. Najgroźniejsze są jednak szczepy onkogenne, które w dłuższej perspektywie mogą doprowadzić do raka szyjki macicy. Aby jednak do tego doszło, musi minąć 8 do 10 lat utajonej obecności HPV w organizmie. Dlatego tak ważna jest diagnostyka i wczesne leczenie zmian zachodzących wskutek zakażenia wirusem.

Aby uchronić się przed rakiem szyjki macicy warto wykonać test wykrywający obecność wirusa w organizmie.

Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. U kobiet możliwe jest wykrywanie HPV poprzez samopobranie w warunkach domowych we własnej łazience. Test dla kobiet zamówisz szybko i dyskretnie tutaj. 

Autor:

Dr n. med. Wojciech Homola, specjalista położnictwa i ginekologii, autor wielu prac naukowych z zakresu HPV oraz profilaktyki raka szyjki macicy, wieloletni wykładowca akademicki

Test na HPV
Test na HPV
  • Test mający na celu, rozpoznanie genotypu wirusa HPV.
  • Test wykrywający obecność typów wirusa HPV, które zwiększają ryzyko na powstanie raka szyjki macicy.

Ostatnio dodane

Shopping Cart