Choroby związane z zakażeniem wirusem HPV

Czego dowiesz się z tego artykułu.

Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV jest najczęstszą infekcją przenoszoną drogą płciową. W naszym artykule omówimy choroby, które są powiązane z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego. Jak podkreślają lekarze ginekolodzy z Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea, HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) może powodować rozmaite schorzenia, głównie w okolicy zewnętrznych narządów płciowych. W zależności od tego, jaki typ wirusa HPV wywołał zakażenie. Choroby przenoszone drogą płciową obejmują różne zakażenia, do których może dojść wskutek aktywności seksualnej. Wirus HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) jest uznawany za najczęstszą chorobę weneryczną. Według szacunków, nawet 80 proc. osób aktywnych seksualnie zarazi się wirusem brodawczaka, na pewnym etapie swojego życia.

Jakie są drogi zakażenia HPV?

Zakażenie przenosi się drogą płciową lub poprzez bezpośredni kontakt ze skórą osoby będącej nosicielem wirusa. Pamiętaj, że stosowanie prezerwatyw może zmniejszyć ryzyko zakażenia wirusem HPV. Jednak nie zapewnia 100 proc. że zakażenie HPV Cię ominie. Większe ryzyko przetrwałego zakażenia HPV występuje u osób z obniżoną odpornością. Wirus HPV atakuje skórę i błony śluzowe, jego nagroźniejszym skutkiem może być rak szyjki macicy. Jakie wyróżniamy typy wirusa brodawczaka ludzkiego HPV ?
  • typy wirusa niskiego ryzyka (niskoonkogenne – istnieje niewielka szansa na rozwój nowotworu z powodu infekcji tymi szczepami HPV) – ryzyko raka szyjki macicy jest znikome, odpowiadają one za rozwój łagodnych zmian brodawczakowatych błon śluzowych oraz skóry (brodawki płciowe).
Do tej grupy zaliczamy następujące typy wirusa brodawczaka ludzkiego: 6, 11, 13, 30, 40, 42, 43, 44.
  • wirusy brodawczaka wysokiego ryzyka (wysokoonkogenne, czyli stwarzające duże ryzyko rozwoju nowotworu) – znaczące ryzyko raka szyjki macicy przy infekcji przetrwałej, czyli trwającej 9-10 lat
Do tej grupy wirusów zaliczamy typy HPV takie, jak: 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68.

Czy wiesz, że największy udział w powstawaniu łagodnych zmian skórnych, takich, jak brodawki płciowe, mają typy 6 i 11 wirusa HPV?

A za rozwój nowotworu szyjki macicy odpowiadają najczęściej typy HPV 16, 18 i 31? Zapamiętaj, jakie są objawy zakażenia wirusem HPV. W większości przypadków zakażenie wirusem HPV ma charakter bezobjawowy. Mimo tego, że zakażenia wirusem HPV są bardzo częste, to jednak w większości ulegają samoczynnej remisji.

Może się jednak zdarzyć, że zakażenie HPV da objawy, takie, jak kłykciny kończyste. To odmiany wirusa HPV niskoonkogenne są odpowiedzialne za powstawanie łagodnych zmian w obrębie narządów płciowych, w postaci kłykcin kończystych. Kłykciny kończyste (brodawki płciowe) mogą pojawić się także w jamie ustnej (najczęściej występują u Panów, preferujących seks oralny).

Obecność wirusa brodawczaka ludzkiego w jamie ustnej u Panów występuje częściej niż u Pań. Jeśli uprawiasz miłość francuską, to możesz się zarazić wirusem HPV. Duża część przypadków raka gardła i krtani jest spowodowanych przetrwałym zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego z grupy wysokoonkogennych. Kłykciny kończyste są zmianami skórnymi o nierównej powierzchni, koloru cielistego lub brązowego. Mają kształt kalafiorowaty.

Jeśli zauważyłaś kłykciny kończyste (inaczej brodawki płciowe) u siebie lub u partnera koniecznie oznacz obecność wirusa brodawczaka ludzkiego z grupy wysokoonkogennych w szyjce macicy. Możesz już dziś zamówić zestaw do samodzielnego pobrania wymazu tutaj.

Więcej o metodzie samopobrania możesz przeczytać w naszym specjalnym artykule.

Jakie nowotwory wywołuje wirus HPV?

Wirus HPV jest najbardziej groźny dla Pań, gdyż najczęściej powoduje raka szyjki macicy (dzieje się tak w blisko 100 proc. przypadków). Badania naukowe wykazały, że DNA wirusa HPV znajduje się w 99,7% próbek z rakiem szyjki macicy. Potwierdzono przy tym związek przyczynowy między zakażeniem HPV, a nowotworem szyjki macicy. Wirus HPV rozwija się w nabłonku szyjki macicy. Nieleczone przetrwałe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego, zwłaszcza o wysokim potencjale onkogennym, powoduje rozwój raka szyjki macicy.

Najdokładniejszym badaniem szyjki macicy jest kolposkopia, o której szczegóły możesz znaleźć tutaj

Jak podkreślają lekarze ginekolodzy z Centrum FemiMea:

Regularne poddawanie się badaniom profilaktycznym, zwłaszcza cytologicznym i badaniu na HPV, pozwala uniknąć niebezpiecznego nowotworu, takiego jak rak szyjki macicy, będącego cichym zabójcą kobiet.

Określenie cichy zabójca jest nieprzypadkowe, bowiem choroba przez długi czas nie daje żadnych objawów. Jednakże, gdy wystąpią pierwsze dolegliwości, np. nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych, to zazwyczaj mogą one już świadczyć o zaawansowanym stadium nowotworu.

Właśnie profilaktyka nowotworowa ma na celu zapobiegać zachorowaniu na raka szyjki macicy i zmniejszyć liczbę zgonów, spowodowanych przez rozwój tego nowotworu – podkreślają nasi rozmówcy.

Czy wiesz, że zakażenie wirusem HPV o wysokim potencjale onkogennym, wiąże się także z ryzykiem wystąpienia raka na błonach śluzowych jamy ustnej i gardła (25 proc.), raka sromu (5-30 proc.) i pochwy (60-100 proc.), raka prącia (30 proc.) i raka odbytu (90 proc.)?

Warto ponadto wiedzieć, że wirus brodawczaka ludzkiego HPV wywołuje także nowotwory głowy i szyi. HPV jest odpowiedzialny również za blisko 100 proc. stanów przednowotworowych szyjki macicy. Leczenie zakażenia wirusem HPV praktycznie nie jest możliwe. Można tylko leczyć chorobę wywołaną przez wirusa HPV.

Jeśli infekcja HPV spowodowała zmiany chorobowe w obrębie szyjki macicy, to wówczas jest konieczne leczenie chirurgiczne – wycięcie zmiany pętlą elektryczną (zabieg konizacji szyjki macicy). Jest to metoda LEEP, o której przeczytasz tutaj.

Jesteś aktywna seksualnie? Zrób test HPV.

Możesz skorzystać z tzw selfsamplingu.

Zamów zestaw do samodzielnego pobrania testu w zaciszu własnego domu.

Badanie pobierzesz samodzielnie we własnej łazience.

Autor:

Dr n. med. Wojciech Homola, specjalista położnictwa i ginekologii, autor wielu prac naukowych z zakresu HPV oraz profilaktyki raka szyjki macicy, wieloletni wykładowca akademicki. Na codzień prowadzi ciąże, pomaga w doborze antykoncepcji, wykonuje kolposkopie, histeroskopie oraz elektrokonizacje  szyjki macicy metodą LEEP.

Test na HPV
Test na HPV
  • Test mający na celu, rozpoznanie genotypu wirusa HPV.
  • Test wykrywający obecność typów wirusa HPV, które zwiększają ryzyko na powstanie raka szyjki macicy.
Shopping Cart