Dlaczego badanie HPV z krwi nie jest możliwe i jak zrobić test na wirusa w domu?

W wielu przypadkach diagnostyka wirusologiczna umożliwia wykrywanie DNA wirusów we krwi pobieranej od pacjentów. Niestety, inaczej jest w przypadku wirusa HPV, który nie wnika do krwioobiegu, a zagnieżdża się w nabłonkach, głównie szyjki macicy. Z tego powodu w diagnostyce wirusa HPV zamiast badania krwi stosowane są wymazy z szyjki macicy. Ze względu na intymny charakter takiego badania coraz więcej osób decyduje się na samopobranie materiału komórkowego w domowym zaciszu. Jest to powszechna w wielu krajach metoda profilaktyki raka szyjki macicy. Rzyko zakażenia wirusem hpv jest szczególnie wysokie jeśli często zmieniamy partnerów seksualnych.

Na czym polega test na HPV?

Badanie HPV jest możliwe dzięki wymazowi pobranemu z narządów płciowych. U kobiet wymaz pobiera się z dróg rodnych, natomiast u mężczyzn z prącia lub cewki moczowej. Analiza wymazu pod kątem materiału genetycznego wirusa HPV jest przeprowadzana w warunkach laboratoryjnych. Dzięki badaniu możliwe jest wykrycie jednego z blisko 200 typów HPV, a także wskazanie, czy ma się do czynienia z jego wysokoonkogennym typem wirusa HPV. Ma to szczególne znaczenie dla kobiet, u których 14 typów HPV w znacznym stopniu zwiększa ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. Wczesna diagnoza wirusa w znacznym stopniu zwiększa szanse na wygraną z rakiem szyjki macicy.

Kto powinien zrobić test na HPV?

Brodawczak ludzki, czyli wirus HPV to najczęstszy drobnoustrój przenoszony drogą płciową. Szacuje się, że powyżej 80% osób aktywnych seksualnie przejdzie zakażenie wirusem HPV. Niestety, w przypadku większości osób nie występują charakterystyczne objawy zakażenia wirusem hpv. Dotyczy to przede wszystkim wielu szczepów wysokoonkogennych wirusa HPV, co jest wyjątkowo niebezpieczne. Szczególnie kobiety są narażone na zagrażające życiu lub zdrowiu konsekwencje długotrwałego zakażenia HPV ponieważ po wielu latach może rozwinąć się rak szyjki macicy. Każdego roku rak szyjki macicy jest diagnozowany u około 2,5 tysiąca Polek, a ponad połowa z nich umiera. Tymczasem diagnoza HPV umożliwia wykrycie potencjalnego stanu przedrakowego szyjki macicy bądź nowotworu we wczesnym stadium choroby, gdy istnieje aż 90% szans na jego wyleczenie. Z tego powodu test na HPV powinny wykonywać wszystkie kobiety aktywne seksualnie regularnie co 5 lat. Obowiązkowo badaniu na HPV powinny poddać się panie, u których występują niewyjaśnione zmiany w stanie zdrowia i samopoczuciu, na przykład ból miednicy, krwawienia pomiędzy miesiączkami, nawracające stany zapalne okolic intymnych oraz brodawki. Obecność wirusa hpv przez wiele lat może powodować rozwój raka szyjki macicy. Przygodny seks czyli tzw. ryzykowne zachowania seksualne powodują zwiększone ryzyko zakażenia wirusem hpv. Również pojawienie się kłykcin kończystych czyli tzw. brodawki płciowe, które są wywoływane przez niskoonkogenne szczepy wirusa hpv powinno nas skłonić do diagnostyki zakażenia hpv wysokoonkogennymi typami wirusa.

 

 

Dlaczego warto zrobić test na HPV w domu?

Chociaż badanie na HPV można wykonać odpłatnie w niektórych gabinetach ginekologicznych, wiele kobiet wybiera metodę samobadania we własnym domu. Test molekularny na HPV jest wiarygodniejszy od klasycznej cytologii, a nawet od płatnej cytologii płynnej LBC (czyli cytologii podwyższonej czułości). W kwestii wirusa brodawczaka ludzkiego test wymazowy z pochwy do samopobrania we własnej łazience ma blisko 100% czułość. Test hpv do pobrania w warunkach domowych zapewnia również większy komfort psychiczny i wygodę. Korzystając z profesjonalnego zestawu do selfsamplingu z zaufanego źródła, można samodzielnie wysłać pobrany materiał komórkowy do laboratorium przez firmę kurierską. Udowodniono w w licznych pracach naukowych , że w metodzie samopobrania czułość testu wynosi dokładnie tyle samo co badanie wykrywające zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego pobierane w placówce medycznej. Dlatego warto podkreślić badanie cytologiczne nie wystarcza aby zapobiec rakowi szyjki macicy.

Test HPV w aptece – czy warto?

Istnieje wiele miejsc, gdzie można kupić test na HPV. W przypadku punktów stacjonarnych najpopularniejsze są apteki oferujące różne zestawy do samopobrania wymazu jednak bez usługi laboratoryjnej . Panie, które chcą jednak w maksymalnym stopniu oszczędzić sobie stresu z osobistym zakupem testu oraz zaoszczędzić czas na wychodzenie z domu, mogą wybrać także zamówienie online. W tym przypadku pod wskazany adres dostarczany jest test molekularny w dyskretnym opakowaniu niesugerującym zawartości. Test na HPV dostępny tutaj wykrywa zakażenie wirusem hpv z rozszerzonym genotypowaniem w kierunku 14 wysokoonkogennych typów wirusa. Korzysta z bardzo czułej metody wykrywania wirusa hpv – Real-Time PCR stosowanej w nowoczesnym laboratorium. Ma on pełną walidację kliniczną – jego skuteczność w wykrywaniu wirusa hpv potwierdzono na grupie 33 000 kobiet. Wykrywa zakażenie hpv na poziomie istotnym klinicznie, jednocześnie eliminując fałszywie negatywne lub fałszywie pozytywne wyniki.

Jak zrobić test na HPV do domu?

Test na HPV do samobadania w domu otrzymujesz razem ze szczegółową, czytelną instrukcją prawidłowego pobrania wymazu. W zestawie znajduje się jednorazowa, sterylna szczoteczka Evalyn®Brush zaprojektowana specjalnie do pobierania materiału komórkowego z pochwy. Szczoteczka ma delikatne włoski, dzięki którym zbiera odpowiednią ilość materiału komórkowego. Należy wprowadzić ją do pochwy w pozycji stojącej, podobnej jak podczas aplikacji tamponu. Badanie HPV do pobrania w domu jest łatwe i bezbolesne, a przeprowadzone zgodnie z instrukcją gwarantuje taką samą skuteczność co wymaz pobierany w placówce medycznej. W obu przypadkach materiał komórkowy podlega analizie molekularnej (wykrywanie DNA wirusa HPV) w profesjonalnym laboratorium.

Wyniki testu na HPV

Test na HPV zawiera również opakowanie zwrotne, które należy przekazać do najbliższego punktu DHL. Po wysłaniu paczki badanie wymazu zostanie przeprowadzone w ciągu 12 dni roboczych. Wyniki testu zostaną przesłane na wskazany adres mailowy po kilku dniach od dostarczenia przesyłki do laboratorium. Jeśli wynik okaże się negatywny, zyskasz pewność co do swojego stanu zdrowia i zachowasz pełną anonimowość. W przypadku pozytywnego wyniku testu na HPV powinnaś udać się do swojego zaufanego ginekologa, a także masz możliwość umówienia telekonsultacji z ginekologami w FemiMea Centrum Ginekologii i Położnictwa, którzy omówią z Tobą możliwe postępowanie w profilaktyce raka szyjki macicy.

Pamiętajmy że infekcja wirusem hpv jest najczęstszą infekcją typu zakażenia przenoszone drogą płciową, większość z nas zetknie się z którymś typem wirusa HPV przez całe życie, a ryzyko zakażenia hpv rośnie z liczbą partnerów seksualnych.

Jednak nie musisz się zamartwiać, gdyż ryzyko rozwoju raka szyjki macicy jest niewielkie, wczesne wykrycie stanów przedrakowych daje praktycznie 100 % szans na wyleczenie.

Dlatego nie zwlekaj, zamów test już dziś i bądź spokojna o swoje zdrowie!

Autor:

Dr n. med. Wojciech Homola, specjalista położnictwa i ginekologii, autor wielu prac naukowych z zakresu HPV oraz profilaktyki raka szyjki macicy, wieloletni wykładowca akademicki

Test na HPV
Test na HPV
  • Test mający na celu, rozpoznanie genotypu wirusa HPV.
  • Test wykrywający obecność typów wirusa HPV, które zwiększają ryzyko na powstanie raka szyjki macicy.
Shopping Cart