Opakowanie przesyłki z badamHPV

Badanie HPV – ile kosztuje wykonanie testu?

Dzień dobry na blogu Badam HPV! Tu realizujemy ważną misję. Edukujemy, by nie dopuścić do rozwinięcia raka szyjki macicy. 

Co wiemy na dziś o wirusach HPV?

Wirus HPV jest bardzo powszechny. Trudno będzie znaleźć osobę aktywną seksualnie, która się z nim nie zetknie. Na szczęście większość z nas pokona infekcję samoistnie w ciągu ok. 2 lat. Większość to niestety nie wszyscy. Blisko 3000 kobiet rocznie zachoruje na raka szyjki macicy (ich organizm nie zdoła uporać się z przetrwałą, kilkuletnią infekcją). Leczenie prawie zawsze kończy się usunięciem macicy, co uniemożliwia zajście w ciążę. Dodatkowo jest wykrywany zbyt późno, dlatego połowa osób, która zachoruje na ten nowotwór, umiera. Szczęśliwcy, którzy przeżyją, przejdą trudną radio- bądź chemioterapię. 

Tak nie musi być. Lekarze przebadali raka szyjki macicy oraz czynniki, które go wywołują i znają dokładnie wszystkie stadia, które występują od infekcji HPV do rozwinięcia raka. Rak szyjki macicy nie powinien już występować. Dlaczego występuje? Wiele pań nie bada się regularnie. Zestaw do samodzielnego pobrania wymazu w kierunku HPV zamówisz szybko i dyskretnie tutaj

Jak sprawdzić, czy jestem nosicielem wirusa HPV?

W Polsce od stycznia 2021 roku badanie na obecność DNA wirusa HPV jest już oficjalnie uznane za badanie pierwszego rzutu w profilaktyce raka szyjki macicy. Wcześniej na tej liście była tylko cytologia. Naukowcy potwierdzili jednak, że chociaż cytologia na całym świecie uratowała życie milionom kobiet, to wiedza medyczna w tej dziedzinie, poszła na tyle do przodu, że zwyczajnie czułość cytologii w dzisiejszym świecie jest już niewystarczająca. I tu pojawia się badanie na obecność DNA wirusa HPV. Dlaczego? Ponieważ bez wirusa HPV nie istnieje rak szyjki macicy. Cytologia bada komórki – informuje nas czy są zdrowe, czy już może uszkodzone. Natomiast badanie DNA wirusa HPV mówi, czy jesteśmy nosicielami wirusa. Jeśli jest to wstępna faza, możemy przechytrzyć wirusa i nie pozwolić mu uszkodzić ani jednej z naszych komórek. Za udowodnienie bezsprzecznego związku między infekcją wirusem HPV, a rakiem szyjki macicy została nawet przyznana Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny. Chcesz sprawdzić czy masz wirusa HPV? test zamówisz szybko i sprawnie tutaj.

I uwaga, porozmawiajmy o czułości badań:

  • cytologia klasyczna, tzw. szkiełkowa, którą co trzy lata refunduje NFZ – ok. 45-60% czułości
  • cytologia płynna LBC, którą można zrobić prywatnie, odpłatnie  – ok. 60-70% czułości
  • badanie na obecność DNA wirusa HPV – blisko 100% czułość

Dlatego właśnie lekarze dążą do tego, by odwrócić kolejność badań. Najpierw sprawdzamy, czy mamy wirusa HPV. Jeśli nie, to powtarzamy badanie dopiero za 3 lata, a w Wielkiej Brytanii nawet co 5 lat. Jeśli mamy wirusa HPV, to rozpoczynamy dalszą diagnostykę – cytologię, najlepiej płynną, a czasem od razu badanie pogłębione – kolposkopię (wiele osób myli z kolonoskopią – badaniem jelita grubego, a to są dwa różne badania).

Ile kosztuje badanie HPV?

Badanie HPV, choć uznane w Polsce i na świecie za kluczowe, nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Niestety trzeba je wykonać prywatnie. Mamy do wyboru dwie ścieżki. Pierwsza: zgłaszamy się gabinetu ginekologicznego, gdzie personel medyczny pobiera wymaz. Druga: dostępna już od 2021 roku w Polsce, to samopobranie –  każda z pań może pobrać wymaz we własnej łazience. Obie metody mają identyczną czułość. Zestaw do pobrania materiału w domu zamówisz tutaj.

Ile kosztuje test na HPV?

Jeśli chodzi o pobranie wymazu w gabinecie ginekologicznym, to koszt wizyty, zależnie od rejonu Polski, cena 150-250 zł, badanie HPV ok. 150 zł oraz wizyta, na której omówimy wynik, również cena ok. 150-250 zł. Są to wysokie koszty. 

O tym jak wygląda przeprowadzenie testu na HPV, szczegółowo możesz przeczytać w naszym kolejnym artykule.

Inaczej to wygląda, gdy Panie wybiorą samopobranie (tzw. selfsampling) w ramach “Badam HPV”. Tutaj całkowity koszt wraz z wysyłką to 219 zł. Jest też możliwość umówienia teleporady, podczas której lekarz powie, jakie dalsze kroki powinna podjąć pacjentka. Samopobranie jest tak samo skuteczne w wykrywaniu HPV jak badanie pobrane w placówce medycznej. Dlaczego? Ponieważ wirus HPV w czasie swojej obecności w naszym organizmie znajduje się nie tylko w komórkach nabłonka szyjki macicy (te są pobierane do badania cytologicznego), ale także w śluzie szyjkowym, komórkach pochwy oraz wydzielinie pochwowej. Potwierdzili to naukowcy w wielu badaniach, w niektórych krajach selfsampling jest kluczowym elementem programów profilaktyki raka szyjki macicy. W Holandii dla przykładu w 2020 roku aż 30% kobiet wybrało właśnie selfsampling jako metodę profilaktyki raka szyjki macicy. 

Dokładnie ta sama technologia czyli szczoteczka Evalyn Brush oraz metoda loboratoryjna (rozszerzone genotypowanie) jest wykorzystywana w programie badamHPV, zestaw do pobrania wymazu w komfortowy sposób we własnej łazience zamówisz szybko i dyskretnie tutaj.

Wymazu HPV, jak wspominaliśmy, nie trzeba wykonywać co roku. Jeśli wynik jest ujemny, możemy świętować. Jeśli natomiast wynik okaże się dodatni, wtedy to badanie może wprost uratować nasze życie. Co najważniejsze: wynik dodatni, nie oznacza, że koniecznie zachorujemy na raka szyjki macicy, ale ów wynik daje szansę, by tej choroby uniknąć. Nie należy się więc stresować, przeciwnie, powinniśmy się cieszyć, że udało się nam wykryć to odpowiednio wcześnie i że mamy szansę zareagować i zadbać o swoje zdrowie. 

Jak wygląda samopobranie wymazu na wirusa HPV?

Pacjentka otrzymuje dyskretnie zapakowane pudełko. Nikt nie wie, że wykonuje test na HPV. W pudełku znajduje się sterylna szczoteczka, która jest wykonana z najwyższej jakości materiału, na zakończeniu szczoteczki znajdują się małe włoski, które mają bardzo ważne zadanie. Właśnie dzięki tym mięciutkim niteczkom materiał do badania jest pobierany w sposób bardzo dokładny, ale jednocześnie bezbolesny. Szczoteczkę wkładamy płytko do pochwy (ok. 2 cm), przekręcamy nią pięć razy, wyciągamy, pakujemy, odsyłamy w tym samym pudełku. I od tego momentu materiał badawczy jest w ręku profesjonalnego laboratorium, które prowadzi najbardziej zaawansowane badanie. Wykrywa nie tylko, tak jak standardowa procedura, dwa uznawane do niedawna za najbardziej złośliwe wirusy HPV (16,18), ale oznacza genotyp sześciu najgroźniejszych wirusów, a pozostałe grupuje w klastry, zależnie od ich zjadliwości. Wirusów HPV jest blisko 200. To oznacza, że mamy pełną wiedzą. I podczas późniejszej rozmowy z lekarzem, dokładnie wiemy, w jakiej jesteśmy sytuacji. 

Trzeba pamiętać, że po stwierdzeniu infekcji wirusem HPV zawsze musimy skonsultować tę sytuację z ginekologiem, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy doszło do infekcji, czy zaszły już zmiany w nabłonku szyjki bądź czy jest to już stan przedrakowy. Zdecydowanie warto się badać a zestaw do pobrania zamówisz tutaj.

Pamiętajmy, że HPV to nie wyrok, wykrycie infekcji jednym z onkogennych typów HPV (a największe diabły to HPV 16 18 31) nie oznacza że masz raka szyjki macicy. Jak długo można żyć z HPV? Przeczytasz o tym w naszym kolejnym wpisie.

Autor:

Dr n. med. Wojciech Homola, specjalista położnictwa i ginekologii, autor wielu prac naukowych z zakresu HPV oraz profilaktyki raka szyjki macicy, wieloletni wykładowca akademicki

Test na HPV
Test na HPV
  • Test mający na celu, rozpoznanie genotypu wirusa HPV.
  • Test wykrywający obecność typów wirusa HPV, które zwiększają ryzyko na powstanie raka szyjki macicy.

Ostatnio dodane

Shopping Cart